Recept na pochoutku z tučného sýra mascarpone, vajec, espressa, dlouhých piškotů a kakaa, kterou dnes milují miliony lidí na celém světě, přitom prý podle jeho tvůrce vznikl zcela náhodou.
Linguanotto tehdy pracoval v restauraci Le Beccherie v italském Trevisu, kde spolu s manželkou majitele podniku Albou Campeolovou vytvořili dokonalou směs ingrediencí.
Údajně tehdy podle Loliho vše začalo tím, že cukráři spadlo mascarpone do misky s vejci a cukrem… V roce 1972 byl dezert zařazen na jídelní lístek restaurace a později se proslavil na celém světě.
Podle Alby Campeolové, která stejně jako její manžel Ado zemřela před třemi lety, ovšem údajně bylo vše trochu jinak. K vytvoření dezertu ji prý inspirovala sladká snídaně, kterou jí připravila její tchyně v roce 1955, a ona pak požádala cukráře, aby s ní recept vyladil.
Ačkoli Linguanotto spolu s manželi Campeolovými bývají považování za tvůrce tohoto legendárního receptu, mnozí jejich autorství zpochybňují. Už proto, že podobné recepty prý pocházejí už z období renesance nejen z Trevisa, ale také Sieny, Florencie či Benátek. Traduje se též teorie, že recept pochází z italských nevěstinců.
Ať už je to jakkoli, mnohé modifikace tohoto velmi vydatného dezertu dnes najdeme na jídelních lístcích cukráren a restaurací doslova na celém světě. Originál je ovšem jen jeden.
Tiramisu se připravuje také v domácích podmínkách a doznal i mnoho změn, vylepšení nebo dietních úprav. Například někdy bývá tučný sýr mascarpone nahrazován méně kaloricky hodnotnými ingrediencemi, jako je tvaroh nebo cottage sýr. V českých kuchyních jednu dobu „frčelo“ také tiramisu z pomazánkového másla.
Dostali jste na tiramisu chuť? Můžete si ho připravit podle některého z našich receptů: