Kde se vzala svatomartinská tradice?
Svatý Martin, s jehož jménem je tento gurmánský svátek spojen, žil ve 4. století a byl patronem vojáků, jezdců, koní a podkovářů, vinařů, cestujících, chudáků a žebráků, zajatců, abstinentů, domácích zvířat a hus i úrody na polích.
Pocházel z rodiny vojáka, narodil se v oblasti dnešního Maďarska a většinu svého života prožil ve Francii, kde se s vervou pustil do prosazování křesťanství, zakládal kláštery, byl také poustevníkem i biskupem.
KVÍZ: Co víte o svatém Martinovi a jeho svátku? |
Svátek svatého Martina se tradičně slaví 11. listopadu, tedy v den, kdy měl v roce 397 oblíbený světec pohřeb ve francouzském městě Tours. Jeho ostatky byly tehdy uloženy do krypty, nad kterou byla postavena kaple a později i velkolepá poutní bazilika.
A jak to bylo s husami? Svatého Martina s nimi pojí dvě legendy. Podle jedné se ukryl v husinci ze skromnosti, když měl být jmenován biskupem, ale jejich kejhání ho prozradilo. Podle druhé ho husy rušily při kázání, a tak skončily na pekáči.
Ve skutečnosti ovšem bývaly v minulosti pěkně vykrmené husy součástí podzimních odvodů šlechtě. A protože právě v tomto období je tato drůbež nejlépe rostlá, stala se ikonou svatomartinských slavností, jejichž počátek se mimochodem datuje až do 15. století.