Doporučujeme

Ženy už nepijí jen slaďárny, říká špičkový barman a předvádí ohnivého draka

  • 14
Matthias Giroud patří mezi špičku mezi barmany celého světa, jeho nápady se mixují v luxusních podnicích Buddha Bar od Moskvy až po Caracas. Při návštěvě Prahy nám předvedl svůj nejefektnější koktejl Fire Dragon a přidal několik tipů, na co se při mixování soustředit doma.

Příprava koktejlu Fire Dragon (v překladu ohnivý drak) je inspirována technikou blazer, kdy se v drinku zapálí alkohol. Náš způsob je už ale bližší kuchyni, protože vlastně flambujeme ovoce s cukrem, který zkaramelizuje,“ vysvětluje Francouz svou techniku přípravy, která zanechá opravdu dojem. Sami se můžete přesvědčit ve videu.

Barman tak trochu kuchařem

Právě přebírání technik, pomůcek i ingrediencí z kuchyně je podle Girouda jedním z posledních trendů mixologie. „Barmani si začali vyrábět spoustu vlastních ingrediencí jako jsou různá pyré, marmelády, míchají si směsi koření nebo ovocných a bylinkových čajů,“ popisuje Giroud.

Trend si můžete vyzkoušeti doma, zkuste si do sklenky sektu přidat lžičku jahodového pyré. Kromě džusů jsou pak oblíbenou barmanskou ingrediencí i sirupy. „Jeden z nejoblíbenějších drinků Buddha Baru na celém světě se skládá z jahodového pyré, bezinkového sirupu, malinovo-růžového sirupu a sektu,“ prozrazuje.

Ženy už nepijí jen slaďárny

Koktejl Siesta s tequilou

Zároveň ale dodává, že si jej rozhodně neobjednávají jenom ženy. „Já za svých osmnáct let praxe vidím, že už není pravda, že by ženy dávaly přednost sladším koktejlům a muži silnějšímu alkoholu. Zatímco dřív si ženy často objednávaly drinky s vodkou, dnes už se nebojí ani výraznější chuti whiskey nebo rumu,“ pochvaluje si Matthias Giroud

Při své pražské návštěvě připravoval nahořklý drink Siesta z tequily, hroznového a limetkového džusu, máty a vanilkového cukru. Po promíchání v shakeru jej dolil hořkou sodou Rodino.

Letí bary ve stylu prohibice i Karibiku

A jaké jsou podle tohoto odborníka v oboru další trendy v barech světa? Otvírají se menší podniky, které musíte „objevit“, trochu to prý připomíná doby americké prohibice. A velmi také letí styl tiki, kdy jsou koktejly většinou s rumem a hodně barevné, dekorace baru připomíná Karibik a Polynésii se spoustou květin, palem, dřevěných dekorací a domorodek v sukních z palmového listí. Giroud dělá třeba Miri Miri Tiki z vlastního míchaného rumu se směsí skořice s příchutí mandlí, třešňové Amareny, portského vína Ruby, Maraschina likéru, jamajského spice bitteru a čerstvé ananasové štávy.

Koktejl Miri Miri Tiki

Z mixování drinků se podle Girouda již stává tak trochu umění. I když se to může zdát trochu přehnané, potvrzuje to nové označení pro některé barmany „art-tender“ (art je anglicky umění, namísto výrazu bar-tender). Ti vytvářejí i tzv. koktejlové obrazy, které se skládají ze tří drinků, jejichž ingredience a chutě se vzájemně doplňují. 

Koktejlový obraz

V tomto duchu vytvořil v Praze Matthias Giroud koktejlový obraz inspirovaný Mexikem a Japonskem zároveň. První drink se skládal z tequily, čaje z japonské třešně a japonského citrusu yuzu. V druhém drinku byla nejvýraznější chuť saké s pálivým chilli a džusem z maracuji, které doplňoval agávový sirup, vanilka a orange bitter. Třetí drink pak spojoval kouřovou chuť mezcalu se švestkovým vínem a šumivým japonským vínem. Vše se servíruje na jednom podnose, na kterém má každá položka své přesně dané místo.

Koktejlový obraz se skládá ze tří vzájemně se doplňujících drinků.

Cíl barmanů totiž zůstává stále stejný - na baru si musíte užít zábavu. „Na baru je to hlavně o zážitku. Já jsem na baru jako na divadle, kde předvádím představení pro diváky. Patří k tomu samozřejmě i konverzace o čemkoliv, obzvlášť rád si promluvím o drincích a jejich ingrediencích,“ vyvrací Giroud předsudek, že se barmani o svá tajemství neradi dělí. 

, pro iDNES.cz
  • Vybrali jsme pro Vás