Doporučujeme

Už u vás voní vanilka a hřebíček? Kdy začít péct cukroví a jak ho ukládat

  • 1
V mnoha rodinách už to začalo. Hnětou se těsta, loupou ořechy, vykrajují sušenky a kuchyní se line vůně typická pro nadcházející svátky. Asi souhlasíte, že Vánoce by byly bez křehkých sušenek jenom poloviční. Máme pro vás tipy, které druhy upéct a jak je uskladnit, aby se i po týdnech rozplývaly na jazyku.
Ilustrační snímek

Podle statistik zhruba 80 procent českých žen peče vánoční cukroví. Patříte mezi ně? Pak určitě víte, že připravit plný plech sušenek je jedna věc, ale správně je ozdobit a uskladnit věc druhá.

Fotosoutěž Pečeme spolu na Vánoce má své vítěze. Podívejte se do galerie

Obecně platí, že cukroví se má dávat na temné a chladné místo. Ale v čem ho skladovat? Je lepší papírová krabice, nebo spíš plastová či kovová dóza? Podle cukrářů všechno závisí na typu těsta a jeho schopnosti rozležet se.

Nicméně, ať už skladujete cokoli, nikdy k sobě nedávejte aromatičtější druhy cukroví (například rumové kuličky a skořicové rohlíčky), hrozí totiž riziko, že zbytek sušenek načichne a ztratí svou typickou chuť i vůni.

Kdy začít péct?

  • Podle tradice se cukroví začíná péct už na svatou Kateřinu (25. listopadu). Jde hlavně o druhy, které potřebují delší čas na odležení, jako jsou perníčky, anýzová kolečka či vanilkové rohlíčky.
  • Takzvané neplněné cukroví se připravuje na Mikuláše (6. prosince) a s plněním sušenek si hospodyňky počkají až na svátek svaté Lucie (13. prosince).
  • Čas na nepečené dobroty přijde tak týden před Vánoci.
          • Čajové pečivo, které během svátků nespotřebujete, můžete dát klidně zamrazit. Vydrží vám i dva měsíce.

Tady je malý průvodce, jak správně uložit vaše upečené poklady, aby byl výsledek co nejlepší.

Ořechové slepované cukroví

Slepované cukroví

Marmeláda hraje při adventním pečení jednu z hlavních rolí. A není divu, propůjčuje totiž cukroví šťavnatost a pikantnější chuť. Hospodyňky doporučují používat jednoduché marmelády, které dodávají čajovému pečivu ten správný šmak.

Kromě „klasiky“, jakou je rybízová či višňová, se stávají čím dál populárnějšími i exotické příchutě, jako je třeba hořký pomeranč. Cukroví pomazané marmeládou je aromatičtější a vyžaduje oddělené skladování.

Kupte si menší plastové dózy, vystelte je ubrouskem a naplňte pečivem. Jakmile budou plné, překryjte obsah ubrouskem a uzavřete. Cukroví skladujte v chladu, ideální je veranda, balkon, ale klidně i garáž.

Ilustrační snímek

Zdobené perníčky

Jsou pracné a potřebují delší čas na rozležení. Proto je vhodné uskladnit je do keramické či kovové nádoby, kterou jste předtím vystlali vrstvou alobalu. Sušenky ukládejte ve vrstvách a každou z nich zakápněte trochou obyčejného rumu. Naplněnou dózu přikryjte alobalem a důkladně uzavřete.

Cukroví skladujte v chladu, ideální je třeba krytý balkon nebo chodba. Perníčky potřebují na rozležení minimálně 14 dní.

Bezlepkové dvoubarevné pracny

Křehké sušenky

Sem patří jakékoliv sušenkové pečivo: košíčky (bez náplně), vanilkové rohlíčky, medvědí pracny, zázvorky. Vhodným místem k jejich uskladnění je plastová, plechová, dokonce i papírová krabice. Stačí, když ji vystelete ubrouskem a jednotlivé druhy navrstvíte na sebe. Cukroví překryjte dalším ubrouskem a uzavřete.

Tento typ cukroví obsahuje větší množství tuku, proto je nutné uložit ho do chladnějšího prostředí. Třeba do nevytápěné chodby či na balkon.

Jak dlouho vydrží cukroví?

Podle cukrářů je průměrná doba 5 až 9 týdnů, záleží na typu cukrovinek. Krémové druhy pečiva je vhodné spotřebovat co nejdříve, protože u nich hrozí žluknutí.

Datlové bezé pusinky

Sněhové pusinky a spol.

Zbyly vám bílky? Vykouzlete z nich sněhové cukroví. Zužitkujete v něm všechny možné zbytky, třeba také čokoládové hoblinky či strouhaný kokos.

Na skladování je nejlepší papírová krabice či papírový sáček, sněhové cukrovinky do nich vrstvěte opatrně tak, aby se nepolámaly.

Tip: Nikdy papírovou krabici nezaměňujte s kovovou či plastovou nádobou, ve které by cukroví zbytečně zvlhlo a ztratilo svou křehkost.

Tabu platí i pro skladování v lednici, kde panuje vyšší vlhkost, a cukroví by se tak jen znehodnotilo. Nejlepším řešením je suché a vzdušné místo, třeba na poličce v chodbě.

Švestkovo mandlové kuličky

Nepečené dobroty

Nedají ani moc práce, přesto z talíře zmizí jako první. To se týká hlavně různých kuliček, roládek či vosích hnízd. Nepečené cukroví se standardně skladuje v ledničce.

Důležité je, abyste ho uložili do nepropustného obalu, jinak hrozí, že natáhne cizí pachy a už nebude tak chutné jako dřív.

Oříškovo-čokoládové košíčky

Krémové zákusky

Bývají největším lákadlem pro mlsouny. A není divu, obsahují totiž velký podíl tuku a cukru. Bohužel díky svému složení podléhají i rychlejší zkáze. Proto se připravují doslova „na poslední chvíli“. Sem patří různé košíčky, nugátové kostky, plněné rohlíčky a podobně.

Nejlepším místem k uchování je obyčejná plastová krabice vyložená alobalem, kterou umístíte do ledničky. Chladnička je v tomto případě jistější než balkon, protože případné venkovní mrazy (nebo naopak nečekané teplo) by mohly chuť i vzhled cukroví znehodnotit.

Už pečete na Vánoce? Pečte s námi!

Vyzkoušejte některý ze stovek receptů na vánoční cukroví v naší rubrice Recepty. Najdete je na odkazu: www.idnes.cz/recepty/cukrovi

Linecké cukroví
Pistáciové pusinky

Naše tipy

Vláčnější perníčky
Do krabice s perníčky dejte kousek chleba, citronové kůry nebo jablka tak, aby se cukroví vůbec nedotýkaly. Tito pomocníci podpoří vlhkost a vláčnost perníčků, nezapomeňte je však po čase vyměnit za čerstvější.

Křehká linecká kolečka
Rakouské hospodyňky velmi dobře vědí, že toto cukroví potřebuje chlad. Proto suroviny nezpracovávají rukama, ale v kuchyňském robotu. Výsledné těsto dají přes noc do ledničky a druhý den z něj pak bleskově vykrojí sušenky, aby byly co nejdříve na plechu. Upečená kolečka skladují pěkně v zimě venku. Chlad totiž tomuto tradičnímu cukroví propůjčí pověstnou křehkost.

Bezlepkové cukroví
Skladujte ho odděleně od toho „obyčejného“ z mouky. Pokud chcete, můžete ho nadávkovat do menších krabiček a nechat zamrazit. Podle potřeby ho pak můžete vyndat z mrazáku, nechat půl hodiny povolit a máte něco dobrého ke kávě.

Perníčky jako ozdoby
Chcete perníčky využít jako stylovou vánoční dekoraci na stromeček? Před pečením do nich udělejte (třeba pomocí brčka) dírku, jíž provléknete stužku. Pak už stačí perníček ozdobit a zavěsit.

Jaké vánoční cukroví je u vás doma nejoblíbenější? Hlasujte v anketě na další straně.

Který druh cukroví je u vás doma nejoblíbenější?

celkem hlasů: 489

  • Vybrali jsme pro Vás