Do Česka dorazila móda trhů plných čerstvé zeleniny, bylinek, ovoce, masa a květin. A z hlavního města se dřevěné krámky pomalu přesouvají i do ostatních koutů republiky.
"Trhy jsem si zamilovala. Já i můj manžel pravidelně v sobotu vstaneme v sedm, ačkoliv dřív by nás nikdo z postele nevytáhnul před desátou, a běžíme s košíkem na trh," usmívá se Elen Čiháková, která na trhy chodí od prvního turnusu. "Připadám si jako na dovolené ve Francii," dodává zasněně.
A spolu s ní tisíce dalších Čechů. Jen na prvních farmářských trzích na Kulaťáku v Dejvicích, které zeleninovou mánii spustily, bylo přes 15 tisíc koupěchtivých Pražanů. A vstát se rozhodně vyplatí. Na opozdilce už zbude sotva pár ředkviček. Manuál, jak nakupovat na farmářských trzích, najdete ZDE.
Fronty se netáhnou jen u ovoce a zeleniny, ale i u masožroutských krámků. "Jenom díky buřtům od Klepiše se můj partner do toho babince zamiloval. My se ženskýma totiž diskutujeme, kde mají nejčervenější jablka, kde nejvoňavější oregano a kde si minule koupily kváskový chléb, který opravdu vydržel," prozrazuje tajemství trhů kudrnatá čtyřicátnice Helena.
A právě o tom to taky je. O poznávání nových lidí, o potkávání se se sousedy a takovém tom malém popovídání, kterému se přes haldu vozíků v místním hyper-supermarketu nemáte čas věnovat. Na trhu s vámi ale farmáři přímo chtějí prohodit pár slov.
Co na trzích seženete?* Kravské, ovčí i kozí sýry |
Povykládat vám, co dnes sklidili a co si do ošatky můžete nabrat příště. Vždyť jen oni vědí nejlépe, kdy dozrají hrušky máslovky a jestli zase upeče jeho babička ty výborné jablečné koláče polité slivovicí.
Farmářské trhy vám ale také provětrají peněženky. Ne však kvůli tomu, že by zboží bylo dražší, často některé seženete daleko levněji než v kamenném obchodě.
Ale proto, že vás to krásně zboží bude lákat ke koupi. A tak myslete na to, že trhy tu budou i příští týden a tak se nevyplatí nakupovat bedny zeleniny. Raději se za pár dní vypravte pro čerstvou.
Z vlastní zkušenosti vím, že hladová mám na trhu velké oči a kupuji daleko více zboží, než stihnu spotřebovat. Na trhu koupíte často levněji brambory, mrkev, petržel nebo celer, zatímco maso seženete většinou v "konfekčním" obchodě levněji. Je to dáno ale masovou výrobou. U farmáře se vyplatí také med, za košt stojí i víno nebo mošt.
Z trhů se nebojte přinést i netradiční suroviny, které dosud pod vaše pokličky nenašly cestu. Pokud ale chcete zůstat u tradičních produktů, připravte se na jednu změnu. Nespočívá v ceně, ale v chuti. Jídlo je prostě poctivé. Uvidíte, že i krupicová kaše z biomléka chutná daleko lépe, skoro stejně jako v dětství. Jinak se s nimi pracuje jako s běžnými surovinami.
Co kupovat v září?
Hrušky - buclaté plody vybarvené dožluta, červena a zelena k prosluněnému podzimu patří. Jejich lahodnou chuť si nejlépe vychutnáte v koláčích.
Švestky - v září se na slivoních rodí nejen švestky, ale i mirabelky nebo renklódy. V prvním poprázdninovém měsíci patří k nejšťavnatějším a nejvýraznějším plodům. Švestkový čas neznamená jen koláč, povidla a slivovice. Švestky lahodí i s masem.
Jablka - jsou hitem všech trhů a nesou často krásná dívčí jména.
Ostružiny - pokud znáte jen ty tmavé, nevíte, o co přicházíte. Podzim vám nabídne plné hrsti ostružin bílých, malinoostružin a beztrnných odrůd. Připravit je můžete se zvěřinou nebo ve sladkých receptech. Dá se z nich udělat také výborná ostružinová zmrzlina.
Kedlubny - můžete si z nich udělat parádní zelí, ať už použijete fialové nebo bílé bulvy.
Mangold - je v září plný síly. Dochutíte s nimi salát, uvaříte v páře a přidáte všude tam, kam byste jindy dali špenát.
Rajčata - ačkoliv na to málokdo vzpomene, i rajčata mají vrchol sezony právě v září. Pokud nejsou plody dozrálé, pověste keříčky ve sklepě, kde dojdou do správné barvy.
TIP: Zářijové trhy budou obzvlášť veselé, pokud si na nich ťuknete sklenkou burčáku. Poctiví prodejci, to je předzvěst kvality. Nakvašený vinný mošt by měl být totiž co nejčerstvější.
Recepty z podzimní produkce farmářů přineseme příští týden ve středu |
najděte si nejbližší farmářský trhPRAHA: Náplavka (na Rašínově nábřeží pod Palackého mostem), Praha 2 Praha 9 - Dolní Počernice, u rohu ulic Bakurinova a Stará obec Pěší zóna Anděl, Praha 5 - Smíchov Pankrác, Praha 4, před obchodním centrem Arkády Holešovice, Praha 7, v Holešovické tržnici v hale číslo 22 Čakovice, Praha 9, náměstí J. Berana Vršovice, Praha 10, Kubánské náměstí Suchdol, Brandejsovo náměstí, Praha 6 Klánovice, Slavětínská ulice, Praha 9 Trhy v nákupní Galerii Fénix, Vysočanská, Praha 9 - Vysočany Sluneční náměstí, Praha 13 Radotín, Praha 16 Radotín, náměstí Osvoboditelů Karlínské náměstí, Praha 8 - Karlín Zbraslav, Praha 5, Zbraslavské náměstí Stará náves, Praha 18 - Letňany MIMOPRAŽSKÉ TRHY:
Průhonice, Květnové náměstí Říčany, Masarykovo náměstí Dobříš, náměstí Domažlice, náměstí Litomyšl, Toulcovo náměstí Černošice, u hotelu Kazín Pardubice, Polabiny 2, náměstí u pošty Plzeň, u Mlýnské strouhy Karviná, náměstí T. G. Masaryka Příbram, Dvořákovo nábřeží Beroun, Husovo náměstí Chlumanský trh, u obecního úřadu Klatovy, Družba Tišnov, náměstí Zlín, Soudní ulice |