Doporučujeme

Vyhoďme ho z kola ven | foto: Audioteka

Vyhoďme ho z kola ven: Audioknižní předloha Přeletu nad kukaččím hnízdem

Tato audiokniha se slevou již není k dispozici
Ken Kesey je autorem románu Vyhoďme ho z kola ven, který se stal předlohou oscarového filmu Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem. Audioknihu namluvil Jiří Zavřel a uživatelé iDNES Premium mohou při její koupi využít slevu 30 %.

Nejúspěšnější román amerického autora Kena Keseyho z roku 1962 se stal ve své době ikonou generace hippies. Nezkrotný karbaník, rváč a milovníka života McMurphy se raději nechá prohlásit za duševně chorého, než aby nastoupil do nápravného pracovního tábora. Stává se jedním z pacientů sanatoria pro choromyslné, kde vládne sadistická Velká sestra Ratchedová.

Fotogalerie

McMurphy se však začne tvrdému režimu vzpírat. Jeho odvážné nápady vzbuzují u ostatních pacientů obdiv, strach a posvátnou úctu. Přesto však ani jeho přítel, mlčící silák indián Bromden, ani nikdo jiný není schopen zachránit rebela McMurphyho před železnou rukou ústavního řádu. Jeho nejvyšší oběť se nakonec stává demonstrací nezcizitelnosti lidské svobody.¨

Ken Kesey chtěl být nejprve filmovým hercem, později se rozhodl pro spisovatelskou dráhu. Jeho první kniha Vyhoďme ho z kola ven se stala zlomovým dílem své doby. Inspirací mu byla práce nočního hlídače na psychiatrii a osobní zkušenost s účinky halucinogenů, které vyzkoušel, když si přivydělával jako pokusná osoba při vědeckých experimentech. V roce 1975 natočil režisér Miloš Forman podle románu úspěšný film Přelet nad kukaččím hnízdem, který získal pět Oscarů.

Audioknihu čte Jiří Zavřel. Vedle své divadelní kariéry se po roce 1989 začal příležitostně věnovat práci ve filmu, televizi a rozhlase a především dabingu. Promlouval k nám například jako Arnold Schwarzenegger, Bud Spencer nebo Robbie Coltrane, jehož Hagrida namluvil v šesti dílech kouzelnické ságy o Harrym Potterovi.

Získejte předplatné

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně.
Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

VYZKOUŠET ZA 1 KČ

Již máte premium? Přihlaste se

iDNES Premium

Vaše údaje

Ověřovací kód uvidíte pouze se zapnutými obrázky
Přehrát kód z obrázku

S čím vám můžeme pomoci?

Zbývá 500 znaků.

Přečtěte si poučení o sbírání a ukládání informací, souvisejících s vaším dotazem.

Zpráva byla odeslána