Doporučujeme

Z filmu Tsunami | foto: Bontonfilm

Tsunami: První jihokorejský katastrofický film. K vidění zdarma

Tento film již není dostupný
Dějištěm historicky prvního jihokorejského katastrofického filmu se stala čtvrť Haeundae v Pusanu. Snímek Tsunami, který režíroval Je-kyoon Yoon, přináší příběhy lidí snažících se uniknout před smrtící vlnou. Uživatelé iDNES Premium ho mohou vidět zdarma.

Pusan je po Soulu druhé největší jihokorejské město, žije v něm přes 3,6 milionu obyvatel. Zdejší čtvrť Haeundae proslula především svou pláží, na níž probíhá řada společenských a kulturních akcí, mimo jiné i mezinárodní filmový festival.

Fotogalerie

Pláž, která ročně přivítá milion návštěvníků, se však ve filmu stává místem živelné katastrofy. Nákladný spektákl, v němž se přes Haeundae přežene gigantická tsunami, staví na hollywoodských schématech.

Ozvláštňuje je však lokálními motivy a především specifickým korejským lidovým humorem.

Tradiční žánrové spektrum postav je zde naplněno figurami, které zastupují odlišné projevy každodenního života čtvrti - od nuzných rybářů přes zlatou mládež a managery až po developery. Jejich obyčejné životní útrapy tvůrci pojímají s burleskní nadsázkou, kterou nechávají probleskovat i skrz vypjaté scény, kdy hrdinové bojují o holé životy.

Snímek, v němž si hlavní role zahráli Sol Kyung-gu, Ha Ji-won, Park Joong-hoon a Uhm Jung.hwa, se dočkal kladného přijetí veřejnosti. V jihokorejských kinech ho vidělo přes 11 milionů diváků a získal také několik národních filmových cen.

Úspěšný export

Jihokorejským tvůrcům se podařilo prodat distribuční práva do řady zemí světa. Vedle Japonska, Hongkongu, Malajsie, Indie nebo Indonésie měli o snímek zájem také evropští distributoři. Kromě České republiky byl uveden ve Francii, Německu, Velké Británii či Maďarsku. Viděli ho i diváci v Brazílii nebo Austrálii.

Získejte předplatné

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně.
Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

VYZKOUŠET ZA 1 KČ

Již máte premium? Přihlaste se