Doporučujeme

Zátoka | foto: Bontonfilm

Podívejte se na Zátoku, oscarový dokumentární film o zabíjení delfínů

Tento film již není dostupný
Když se v roce 2009 uděloval Oscar za nejlepší dokumentární film roku, Zátoka vyprávějící o brutálním zabíjení inteligentních delfínů v Japonsku sošku po právu dostala. V rámci iDNES Premium se můžete na film podívat.

Fotogalerie

Ric O’Barry byl trenér zvířat. Vytrénoval pět delfínů, kteří pak hráli v televizním seriálu Flipper. Tato série způsobila, že lidé začali milovat delfíny a ti byli i hojněji odchytáváni do mořských parků. Ovšem poté, co jeden z delfínů podle Rica O’Barryho spáchal sebevraždu tím, že se dobrovolně udusil, začal bojovat za osvobozování těchto extrémně inteligentních savců.

Dokument, který se odvíjí téměř jako špionážní thriller, mapuje co se děje v utajované zátoce Taiji v Japonsku. Jsou tam nahnáni delfíni a pak zabíjení pro maso. Ročně tam zemře kolem 20 tisíc delfínů. Filmaři pro natočení exkluzivního materiálu používali například i ukryté kamery ve tvaru kamenů, které byly tak nenápadné, že je sami téměř nemohli po natáčení najít.

Zlepšilo se něco?

Vlastně nic. Japonsko prohlásilo, že „lovení delfínů patří k japonské tradici a je zcela legální“ a jediné, co se udělalo, jsou větší bezpečnostní opatření okolo zátoky Taiji, aby se tam nedostal nikdo, kdo tam nepatří.

iDNES Premium

Přístup k této a dalším exkluzivním výhodám mají k dispozici jen členové iDNES Premium

AKTIVOVAT ZA 1 KČ

Již máte premium? Přihlaste se