Doporučujeme

Z filmu Nic než pravda | foto: Bontonfilm

Novinářské dilema: prozradit svůj zdroj, nebo jít do vězení? Film zdarma

Tento film již není dostupný
Politické drama Nic než pravda režiséra Roda Lurie vypráví příběh dvou výrazných ženských osobností. Novinářka v něm čelí silnému nátlaku ze strany americké vlády, aby prozradila svého informátora. Pokud tak neučiní, půjde do vězení. Uživatelé iDNES Premium mohou snímek vidět zdarma.

Obě silné, i když naprosto odlišné hlavní ženské postavy se snaží chránit to, co ve svých životech považují za důležité. Rachel Armstrong, mladá reportérka významného washingtonského deníku, ve svém výbušném článku odhalila identitu tajné agentky CIA Eriky Van Doren. Upozornila tak na nečisté praktiky ze strany americké administrativy.

Zatímco Erica musí bojovat o svou pověst v agentuře, Rachel se za každou cenu snaží ochránit svého informátora. Stojí proti ní ale příliš silný soupeř - samotná americká vláda. Pokud před soudem neprozradí zdroj, hrozí jí vězení.

Scénář dramatu Nic než pravda napsal Rod Lurie, který film zároveň režíroval. V hlavních rolích se představily Kate Beckinsale (Rachel) a Vera Farmiga (Erica). Dále se ve filmu objevili Angela Bassett, David Schwimmer, Matt Dillon nebo Alan Alda.

Inspirace skutečnou novinářkou

Příběh filmu je sice smyšlený, Roda Lurie však při psaní scénáře inspiroval reálný případ. Novinářku Judith Miller v roce 2005 uvěznili za pohrdání soudem, když odmítla prozradit svůj zdroj v procesu úniku informací, který se týkal tajné agentky CIA Valerie Plame. Za mřížemi strávila 85 dní.

Získejte předplatné

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně.
Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

VYZKOUŠET ZA 1 KČ

Již máte premium? Přihlaste se


  • Nejčtenější
iDNES Premium

Vaše údaje

Ověřovací kód uvidíte pouze se zapnutými obrázky
Přehrát kód z obrázku

S čím vám můžeme pomoci?

Zbývá 500 znaků.

Přečtěte si poučení o sbírání a ukládání informací, souvisejících s vaším dotazem.

Zpráva byla odeslána