V prvních týdnech druhé světové války, na podzim roku 1939, poslali rodiče svého šestiletého chlapce z velkého města ve východní Evropě do bezpečí jedné vzdálené vesnice. Snažili se ho tak uchránit před blížícím se masovým vyhlazováním Židů.
Za okupace a ve válečném zmatku, kdy docházelo k neustálému přesunu obyvatelstva, ale rodiče ztratili spojení s člověkem, který jejich dítěti našel prozatímní domov na vsi. Mezitím chlapcova pěstounka zemřela a opuštěné dítě putovalo samo od vesnice k vesnici. Někdy mu lidé poskytli přístřeší, jindy ho ale odehnali.
Z recenze Mirky SpáčilovéDvě věci je třeba uznat. Zaprvé, brutální scény nejsou samoúčelné, pouze převzaté z knihy a nasnímané i ohleduplněji. Zadruhé, Marhoulem zmiňovaný náznak naděje se opravdu symbolicky dostaví, třebaže pocitově doléhá z dálky tak jako předešlé utrpení. |
Nabarvené ptáče je hluboce dramatický příběh zaobírající se bezprostředním vztahem mezi hrůzou a krutostí na jedné straně a nevinností a láskou na straně druhé. Je to první a nejslavnější román spisovatele židovského původu Jerzyho Kosińského.
Filmová adaptace Václava Marhoula vstoupila do českých kin v září 2019. Umělecky pojatý snímek trvá bezmála 170 minut a mluví se v něm jen minimálně, spoléhá hlavně na syrovost záběrů zachycujících chlapcův boj o přežití.
Na festivalu v Benátkách získal snímek studentskou cenu UNICEF jako nejlepší film bojující za dětská práva. Na udílení Českého lva byl oceněn hned devíti trofejemi a postoupil také do užšího předvýběru oscarové kategorie nejlepší cizojazyčný film.