Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou přibližuje osud židovské dívky za druhé světové války. Psychologická novela, jejíž děj se odehrává v roce 1943, odkazuje ke skutečným událostem. Arnošt Lustig ji zvládl napsat za pouhých dvanáct dní.
Fotogalerie |
Němci zajali na Sicílii skupinu dvaceti židovských obchodníků pod vedením pana Cohena pod záminkou, že je vymění za německé zajaté důstojníky. Slibují jim, že je všechny za milion franků, včetně mladé tanečnice Kateřiny Horovitzové, odvezou vlakem až k americké lodi, ve skutečnosti však všichni najdou smrt v koncentračním táboře.
Postava Kateřiny Horovitzové je inspirována polskou herečkou, která při cestě do plynové komory - stejně jako knižní Kateřina - vytrhla německému důstojníkovi zbraň a zastřelila ho.
Český židovský spisovatel Arnošt Lustig se ve svých knihách často zabýval tématem holokaustu, který on sám přežil. V roce 1945 se mu podařilo uniknout z transportu smrti a ukrýval se až do konce války v Praze. Rok po jeho úmrtí vznikla v roce 2012 Cena Arnošta Lustiga. Ta oceňuje osobnosti, které v sobě spojují vlastnosti jako odvaha a statečnost, lidskost a spravedlnost.
Audioknihu namluvil Dušan Sitek, absolvent pražské DAMU. Prošel několika divadelními jevišti, přičemž v Městském divadle Zlín strávil pětadvacet let. Účinkoval také v řadě televizních seriálů a věnuje se i načítání audioknih. O režii a hudbu se postaral Jakub Tabery, mistrem zvuku byl Jan Kacian.
Získejte předplatné
První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně.
Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.
Již máte premium? Přihlaste se