Doporučujeme

Jeden den Ivana Děnisoviče | foto: Audioteka

Jeden den Ivana Děnisoviče v gulagu: Sibiřské peklo v audioknize zdarma

Tato audiokniha zdarma už není k dispozici
Do ruského pracovního tábora na Sibiři zavádí Alexandr Solženicyn ve své novele Jeden den Ivana Děnisoviče. Audioknihu, která vychází v edici Mistři slova, čte Miloslav Mejzlík. Uživatelé iDNES Premium si ji mohou pořídit zdarma.

Ruská novela zachycuje jeden den v sibiřském gulagu. Přibližuje touto formou život vězně s číslem Šč- 854 - Ivana Děnisoviče. Příběh popisuje život v pracovních táborech na Sibiři v padesátých letech dvacátého století - životní podmínky, zimu, nedostatek jídla, mezilidské vztahy, tresty i těžkou fyzickou práci vězněných.

Fotogalerie

Alexandr Solženicyn byl původně učitel matematiky a fyziky. Poté bojoval ve druhé světové válce. Za kritiku Stalina v dopise svému příteli byl zatčen a odveden do takzvaného gulagu. Z pobytu v tomto pracovním táboře čerpal inspiraci pro svou debutovou knihu: Jeden den Ivana Děnisoviče.

V roce 1968 získal Nobelovu cenu za literaturu, kterou si ale nevyzvedl z obavy, že nebude vpuštěn zpátky do země. Z Ruska byl nakonec násilně vypovězen a zbaven občanství kvůli své nejslavnější knize: Souostroví Gulag. Usadil se v USA a do Ruska se vrátil až v roce 1994, kde o čtrnáct let později zemřel.

Audioknihou provází hlas Miloslava Mejzlíka, jehož domovskou scénou se stalo divadlo Jiřího Wolkera. Zdeněk Troška ho obsadil do filmu Princezna ze mlejna. Znát ho můžete také ze seriálu Rodinná pouta. Kromě hraní se Mejzlík věnuje dabingu a načítání audioknih. Režii, hudbu a zvuk měl na starosti Miloš Vrána.

Získejte předplatné

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně.
Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

VYZKOUŠET ZA 1 KČ

Již máte premium? Přihlaste se

  • Nejčtenější
iDNES Premium

Vaše údaje

Ověřovací kód uvidíte pouze se zapnutými obrázky
Přehrát kód z obrázku

S čím vám můžeme pomoci?

Zbývá 500 znaků.

Přečtěte si poučení o sbírání a ukládání informací, souvisejících s vaším dotazem.

Zpráva byla odeslána