Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

Firmy v Praze stále bojují o zaměstnance, zvyšování platů bude pokračovat

  • 16
Hospodářský růst v loňském roce přinesl rekordní zvyšování mezd. Podobný nárůst výdělků mohou lidé čekat i v roce 2018, a to i přesto, že podle odborníků letos růst ekonomiky mírně zpomalí. Radovat se ovšem nemohou zaměstnanci pražského dopravního podniku.

„Na dynamiku mezd a platů bude kromě zvyšování minimální mzdy příznivě působit také navyšování platů v sektoru vládních institucí a rostoucí nedostatek pracovní síly,“ píše ministerstvo financí ve zprávě o ekonomickém vývoji.

Růst výdělků se dá očekávat také v Praze, kde se firmy vlivem velmi nízké nezaměstnanosti doslova přetahují o uchazeče. A potvrzují to i někteří velcí pražští zaměstnavatelé, které MF DNES oslovila.

Rozhodnou kolektivní smlouvy

Od počátku roku přidalo svým zaměstnancům peníze například Letiště Praha.

„Od 1. ledna došlo ke zvýšení mezd, na které společnost vyčlenila deset procent základních mezd a navýšení ročního příspěvku na benefity, který od 1. ledna činí osmnáct tisíc korun ročně,“ uvádí mluvčí letiště Marika Janoušková. Průměrná mzda zaměstnanců Letiště Praha bez započítání managementu v roce 2017 byla 38 700 korun hrubého.

Kdo bude v Praze letos přidávat na platech

Letiště Praha

  • Nová kolektivní smlouva navýší mzdy všem zaměstnancům od 1. ledna o 10 procent. Stoupne i roční příspěvek na benefity, který bude od 1. ledna činit 18 000 korun. Průměrná hrubá mzda zaměstnanců Letiště Praha (bez započítání managementu) byla v roce 2017 38 700 korun. Kvůli rostoucímu provozu plánuje letiště letos navýšit počet zaměstnanců přibližně o dvě stě. 

Pražské služby 

  • O míře navýšení mezd rozhodne až nová kolektivní smlouva, která se uzavírá k 1. dubnu. Průměrná hrubá mzda v Pražských službách je v současné době 26 821 korun. 

Staropramen 

  • Pivovar Staropramen každoročně zvyšuje průměrnou reálnou mzdu všech zaměstnanců až o tři procenta. K dalšímu zvýšení v letošním roce může dojít v návaznosti na výkon zaměstnanců a podle vývoje mezd na trhu práce. 

Pražská energetika

  • Svým zaměstnancům chce přidávat i Pražská energetika, která v nejbližší době zahájí kolektivní vyjednávání s odborovou organizací. Navyšování mezd se bude týkat všech pozic v PRE. 

Pozn.: Jedná se o výběr.

O kolik přesně se platy zvednou u dalších zaměstnavatelů, ale ve většině případů určí až vyjednávání o kolektivních smlouvách. „Od počátku roku začneme jednat se zástupci odborů o nové kolektivní smlouvě. Předmětem jednání s odbory bude i téma úpravy mezd,“ uvádí mluvčí obchodního řetězce Kaufland Renata Maierl.

Kolektivní smlouvy se budou měnit také u velkých dodavatelů energií. Například ve společnosti ČEZ nebo v Pražské energetice (PRE).

„Otázka navýšení platů bude předmětem kolektivního vyjednávání s odborovou organizací, které plánujeme zahájit začátkem roku. Navyšování mezd se týká všech pozic v PRE,“ konstatuje mluvčí společnosti Petr Holubec.

Přidávat by letos chtěla i pražská městská policie. Nikoliv ale od 1. ledna, protože jakékoliv změny v ohodnocení zaměstnanců musí schvalovat rada hlavního města. V současné době je průměrný hrubý plat strážníka v přímém výkonu služby 37 332 korun včetně veškerých benefitů.

Rozhodovat až v průběhu roku se bude také v Pražských službách. „Zvyšovat mzdy bychom určitě chtěli. Nicméně novou kolektivní smlouvu uzavíráme vždy až k 1. dubnu,“ říká mluvčí Pražských služeb Radim Mana s tím, že průměrná hrubá mzda je v současné době 26 821 korun.

Naopak pražský dopravní podnik (DPP), který zaměstnává přibližně 4 500 řidičů a řidiček autobusů a tramvají nebo strojvedoucích metra, navýšení mezd v nové kolektivní smlouvě odmítl a přidávat nehodlá. „DPP obdržel návrh na změnu aktuální kolektivní smlouvy. Dle tohoto návrhu by došlo k navýšení mzdových nákladů o více jak miliardu korun. Tento návrh jsme odmítli s tím, že ekonomická situace DPP navýšení neumožňuje,“ říká mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Mzdy tak stoupnou jen o inflaci.

Nejsou lidi

Pražští zaměstnavatelé se shodují, že současná situace na trhu práce pro ně není ideální. Volných uchazečů o práci je totiž díky nízké nezaměstnanosti málo. A v tomto roce se situace nijak znatelně nezmění.

„Na trhu práce chybí třeba kvalifikovaní řezníci, ale i jazykově dobře vybavení specialisté například v marketingu a nákupu,“ dává příklad mluvčí řetězce Kaufland Renata Maierl s tím, že společnost musí zcela měnit přístup k náboru. „Více sázíme na oslovování pasivních uchazečů, tedy těch, kteří jsou zaměstnaní a chtějí změnu,“ říká mluvčí.

Nouzi o kvalitní uchazeče pociťuje také Pražská energetika nebo dopravní podnik. „Do optimálního stavu nám přitom chybí přibližně osm procent řidičů a řidiček autobusů a tramvají nebo strojvedoucích metra,“ uvádí mluvčí dopravního podniku Řehková.

„Problémy s uchazeči o zaměstnání máme především u dělnických, ale i u technických pozic, kde je požadavek na ochotu pracovat ve směnném provozu,“ doplňuje za pivovar Staropramen Denisa Mylbachrová. Situace na trhu práce proto bude ovlivňovat výši platů i v letošním roce. Podle ředitelky profesní agentury Profesia.cz Zuzany Lincové mají totiž uchazeči díky nízké nezaměstnanosti výhodnější pozici při vyjednávání o výši platu. „Nedostatek uchazečů je téměř ve všech oborech – výrobou počínaje přes různé typy služeb až po zdravotnictví a školství,“ dodává Lincová.