Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Škole v Praze 7 hrozí kolaps, v době viru nemá ředitelku

  17:54
Oblíbená ředitelka základní školy Fr. Plamínkové v Holešovicích se stala předmětem sporu mezi rodiči a učiteli na jedné straně a radnicí na druhé. Jarmilu Macečkovou radnice odvolala, ačkoli měla podporu rodičů. Teď nemá kdo školu řídit a je otázka, jestli se situace vyřeší do konce roku.

Základní škola Fr. Plamínkové v Holešovicích. | foto: Tomáš Turek, Jaroslav Tomas,  MAFRA

Zatímco jiné školy se zabývají tím, jak se připravit na obnovu výuky po uzavření kvůli koronaviru, Základní škola Fr. Plamínkové se ocitla od 1. května bez ředitelky a učitelé se obávají kolapsu školy. Do výběru nového vedení školu zatím řídí vedoucí Odboru vzdělávání a projektového řízení, kterou pověřila radnice Prahy 7 jakožto zřizovatel školy.

Vedoucí je ovšem zmocněna jen jako koordinační a projektový pracovník na jednu hodinu týdně a nemůže řídit pedagogický proces.

„Je třeba nastavit způsob výuky pro otevřené třídy 1. stupně, vytvořit úvazky na další školní rok, rozvrhy, rozhodnout o přijetí žáků do 1. tříd, zde musí jednat statutární zástupce ředitele školy,“ upozorňuje pedagožka Marie Mrkusová.

Ačkoliv stávající ředitelce Jarmile Macečkové skončilo šestileté pracovní období, chtěla dále pokračovat. Jenže neprošla konkurzem radnice, jenž strhl boj rodičů a pedagogů, kteří se za ni postavili. O situaci na škole informovala MF DNES už koncem ledna.

Podle rodičů a pedagogického sboru konkurz nebyl nutný. Pod vedením Macečkové škola dosáhla v šetření České školní inspekce (ČŠI) velmi dobrých výsledků. Ředitelka předložila novou koncepci a školní rada odhlasovala, že není potřeba konkurz, čímž vyjádřila souhlas s jejím pokračováním. Stejně tak smýšlela ČŠI, tedy subjekty, jež podle zákona mohou zřizovateli školy konkurz doporučit.

Jenže ten ho přesto vypsal. Ředitelku podle jejích slov však o ničem neinformoval. „Nikdo mi nic nezdůvodnil a neřekl jediný důvod k vyhlášení konkurzu. Všechny podmínky jsem splnila a vše jsem odevzdala,“ popsala Macečková.

Petice proti konkurzu

Rodiče žáků i učitelé postup radnice označili za netransparentní. Následná petice žádala zrušit konkurz, kterou podepsala většina rodičů, a předložili ji starostovi Janu Čižinskému (Praha 7 sobě). Dopisy školskému ombudsmanovi, radním na magistrátu i ministru školství Robertu Plagovi (ANO) pak vždy končily odpovědí, že řízení je v kompetenci zřizovatele.

Jarmila Macešková, ředitelka základní školy Františky Plamínkové. (26. ledna 2020)

Začátkem března se proti sobě v konkurzu postavili tři kandidáti, včetně stávající ředitelky Macečkové, která se účastnila až po výzvách rodičů a kolegů. Skončila třetí. Podle Macečkové byl ale rozhovor s komisí sporný. „Z mého pohledu a praxe ředitele nezazněl jeden odborný dotaz, otázky se týkaly většinou mé účasti v konkurzu po mediální kauze a prohlášení, že se nechci účastnit,“ líčí.

Situace se vyostřila, když rodiče upozornili na nekompetentnost kandidátů na prvních dvou místech. Zjistili totiž, že vítěznému kandidátovi bylo na základě kontroly ČŠI loni v listopadu na jeho působišti vytknuto hned několik chyb, a závěr zprávy uvádí, že „řízení školy vykazuje četné nedostatky“. Kromě toho rodičům vadil i fakt, že se angažoval v KSČM.

U druhé kandidátky zase rodiče zjistili, že byla z předchozí funkce ředitelky odvolána pro závažná porušení právních povinností, především kvůli střetu zájmů a finančním machinacím. „Je alarmující, že na veřejně dostupné dokumenty vypovídající o profesních schopnostech a morálních hodnotách dvou uchazečů museli upozornit rodiče,“ říká Mrkusová.

Opakování před školním rokem

Konkurz se tak zrušil a bude se opakovat 31. srpna. „O kandidátovi, který v konkurzu na základě hodnocení nezávislé komise přesvědčivě zvítězil, bohužel vyvstaly pochybnosti plynoucí ze závěrů inspekční zprávy z jeho dosavadního působiště,“ uvedla k tomu radní pro školství Hana Šišková (Praha 7 sobě).

Po zrušeném konkurzu radnice požádala Macečkovou, aby školu dočasně řídila i po skončení funkčního období. Ta to ale odmítla. „Skutečně mě starosta oslovil, abych do dalšího konkurzu řídila školu já. Po neskutečné eskapádě urážek, výmyslů a dezinformací si nikdo nemohl myslet, že to mohu přijmout,“ vysvětluje Macečková.

K poslednímu dni v dubnu měla ředitelka ještě pravomoc a povinnost podle Šiškové jmenovat statutárního zástupce, to však neučinila, proto administrativní převzetí školy přebral odbor. Jmenování neproběhlo z důvodu rezignace obou zástupkyň ředitelky školy.

Jak škola bude fungovat do srpnového konkurzu, se uvidí. „Rádi bychom zdůraznili, že škola je a bude v dobrém stavu. Proběhly zápisy, připravuje se dokončení školního roku i zahájení toho dalšího. Komunikujeme s učiteli a vše podřizujeme tomu, aby byly naše děti co nejlépe vzdělávány,“ podotýká Šišková. Přibližně třetina učitelů se ovšem nyní chystá k odchodu, hledají nová pracovní místa a někteří již mají podepsané smlouvy jinde.

Rodinný dluh nebudu platit z kampaně, říká kandidátka na Hrad Rohanová

  • Nejčtenější

Ve skladu potravin našla veterinární správa mražené larvy bource morušového

Veterinární inspektoři našli při kontrole skladu potravin na pražském Žižkově 6,5 kilogramu zmrazených larev bource...

Nehoda na D5, zpožděné lety i autobusy. Sníh zkomplikoval dopravu

Silnice pokryl první prosincový sníh, který způsobil komplikace v dopravě. Nehoda čtyř osobních aut uzavřela na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový rychlovlak TGV dorazil do Česka, ve Francii má začít jezdit za dva roky

Nový rychlovlak TGV ráno přejel česko-rakouské hranice a dopoledne dorazil do Českých Budějovic. Odtud jel dál do Prahy...

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V nemocnici Motol hořelo. Z urgentního příjmu hasiči evakuovali šedesát lidí

V pražské nemocnici Motol v sobotu večer hořelo. Šlo o požár elektroinstalace v podhledu na toaletách, uhasila ho voda...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Squateři chtějí v Praze 10 komunitní centrum, radnice vytipuje prostory

Starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS) se setkal se zástupci squaterů, kteří nedávno obsadili nevyužívaný dům ve...

Od developerů dokážeme vyjednat více než město, říká starosta Prahy 19

Městská část Praha 19 má starostu, který je ve své funkci ze všech šéfů radnic v metropoli nejdéle. Pavel Žďárský má...

Řád bílého lva slaví 100 let, Hrad zve na prohlídku českých vyznamenání

Pražský hrad zve na den otevřených dveří do nedávno otevřeného Muzea Řádu bílého lva. Pražané a návštěvníci metropole...

Škoda, kterou způsobila advokátka stíhaná za zpronevěru, přesáhla 120 milionů

Zjištěná škoda, kterou podle vyšetřovatelů způsobila pražská advokátka zpronevěrou peněz z úschovy, už přesáhla 120...

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...