Začal soud kvůli pádu zdi, která zabila muže. Pozůstalí žádají miliony

  15:17aktualizováno  15:17
Pád stěny domu v pražské ulici Na Neklance, při kterém téměř před rokem zemřel dvaačtyřicetiletý muž, začal projednávat Obvodní soud pro Prahu 5. Kvůli zřícení zdi je obžalováno osm spoluvlastníků objektu. Za obecné ohrožení z nedbalosti jim hrozí až osm let vězení.

Neštěstí se stalo loni 7. dubna okolo 14. hodiny. Muž, na kterého sutiny spadly, utrpěl mimo jiné devastující zranění hlavy, přivolaní záchranáři mu již nedokázali pomoci.

Podle obžaloby vlastníci Jiří, Miroslav a Zdeněk Prokopovi, Jan, Jiří a Tomáš Prouzovi, Jana Srbová a Vít Fortelka objekt dlouhodobě zanedbávali.

Obvodní soud pro Prahu 5 vyslechl svědky události. Na tom, co pád stěny způsobilo, se ale neshodli.

První uvedl, že pád stěny způsobil výbuch, podle něj to bylo jasné z pohybu cihel, ale i z toho, jak daleko sutiny dolétly. Navíc slyšel hlasitou ránu.

Druhý ze svědků to naopak odmítl, podle něj stěna spíše spadla. „Výbuch jsem neslyšel,“ řekl. Samotný pád neviděl, pomáhal při hledání zavaleného muže a pořídil také fotografie zřícené zdi.

To, že by příčinou zřícení byl výbuch, vyloučil už na místě pyrotechnik. Znalec z oboru stavebnictví Karel Mikeš dnes uvedl, že k pádu přispěl podle jeho názoru pravděpodobně poryv větru. Stěnu označil za „dlouhodobě degradovanou“.

Fotogalerie

Soud dnes přibral k řízení další znalce, mimo jiné z oboru požární ochrany - ten by měl určit, zda k výbuchu opravdu dojít nemohlo. Až dodají znalecké posudky, bude nařízeno další hlavní líčení, uvedla soudkyně.

Matka, otec a sestra zemřelého žádají každý milion korun za nemajetkovou újmu. Jeho přítelkyně, se kterou chystali svatbu, nárokuje 2,6 milionu a také 20 tisíc korun za náhradu nákladů na pohřeb.

Bratr snoubenky zemřelého, který byl neštěstí přítomen, chce 600 tisíc korun, část za to, že má od události psychické problémy, zbytek kvůli tomu, že mu zemřel nastávající švagr a blízký přítel.

Zástupce pojišťovny dnes uvedl, že je pojišťovna připravena újmu nahradit, pravděpodobně ale půjde o menší částky, než poškození žádají. Zbytek nároků by měl být podle zástupce řešen v civilním řízení.

Přítelkyně zemřelého dnes soudu řekla, že se s přítelem a bratrem vydali na výstavu, po cestě ale ještě chtěli vynést smetí do popelnic, které u zdi stály. Popsala, jak viděla pád zdi, přítele však varovat nestihla. Od neštěstí trpí psychickými problémy, dochází na terapie. „Bojím se o bratra, bojím se o matku, bojím se o všechny,“ řekla v emotivním vyjádření soudu.

Stejně jako její bratr odmítla, že by zřícení zdi způsobil výbuch plynu. „Žádný výbuch tam nikde nebyl,“ řekla. Podivila se i nad tím, jak se mohla stěna, která sousedí s veřejným prostranstvím dostat do tak špatného stavu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Chelsea - Slavia 4:3, hrozivý úvod, pak drama a důstojné loučení s Evropou

Slávisté při děkovačce po odvetě čtvrtfinále Evropské ligy na Chelsea.

Slávističtí fotbalisté donutili Chelsea, aby se o postup do semifinále Evropské ligy pořádně obávala. Ve čtvrtfinálové...

U mrtvé ženy nalezené v Šáreckém údolí policie vyloučila cizí zavinění

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

Pražská policie, která vyšetřuje případ úmrtí ženy nalezené ve středu v Šáreckém údolí, vyloučila cizí zavinění smrti....

Hloušek je jistota. Co další pikantní přestupy: Krejčí, Stanciu, Kozák?

Nicolae Stanciu se raduje z gólu a ukazuje, jak si váží toho, že může nosit...

Česká liga teprve vyvrcholí, ale fotbalové obchody už se hýbou. Plzeň má Adama Hlouška a myslí si na Ladislava...

Hoši, děkujem! Fanoušci Sparty zaplavili Letnou hořkou ironií

Michal Sáček ze Sparty po porážce s Karvinou

Vypadalo to pro sparťanské fanoušky na pohodový podvečer. Parádní počasí, k tomu třeba klobása, jedno dvě piva a užít...

Další z rubriky

Nehoda omezila provoz na Pražském okruhu a v Lochkovském tunelu

Nehoda kamionu a dodávky zastavila provoz na Pražském okruhu i v tunelu. (25. 4...

Nehoda kamionu a dodávky po 13. hodině obousměrně zastavila provoz na 11. km Pražského okruhu, uzavřený byl i...

Vyhořelá ubytovna v Kladně byla nebezpečná a bez kolaudace, tvrdí město

Požár poničil soukromou ubytovnu pro sociálně slabé v Doberské ulici v Kladně.

Vyhořelá ubytovna v Kladně neměla podle města kolaudaci pro bydlení. Vyplynulo to z kontrol po požáru. Majitel domu...

Cizinci zapomněli na čerpací stanici půl milionu, obsluha si peníze nechala

Ilustrační snímek

Hlídka středočeských celníků pomohla manželskému páru, kterému obsluha čerpací stanice ukradla půl milionu korun poté,...

Najdete na iDNES.cz