Tučňák se narodil 3. března samci Dvojtečkovi a samici paní Dvojtečkové, pojmenovaných podle vzoru na břiše.
„Je to obrovský bojovník, zázračné mládě. Dva dny strávil v péči veterináře a poté jsme ho doslova vypiplali, protože se už nemohl vrátit ke svým rodičům. Pouto mezi nimi bylo narušeno,“ vysvětlil vrchní chovatel pražské zoo Jakub Mezei.
„Krmili jsme ho přes sondu, poté speciální instantní kaší, pak uměle natrávenými rybami. V necelých dvou měsících konečně přešel na celé ryby, kterými krmíme dospělé tučňáky,“ popsal.
V pražské zoo přišel na svět malý luskoun, je to první mládě narozené v Evropě |
Přestože se mláděti podařilo přejít na běžný krmný režim, překážkám nebyl konec. Po dlouhé době pobytu v chovatelském zázemí si odvyklo na kontakt s ostatní tučňáky a dokonce se jich i bálo. Místo toho si myslelo, že patří k lidem.
„Chovatelé ho tak museli nechat jeho druhům postupně přivykat, avšak i to se díky trpělivosti nakonec zdařilo,“ sdělil mluvčí Zoo Praha Filip Mašek.
Buřtík, Láska a Štístko
Dnes je malý tučňák k vidění v expozici poblíž hlavního vchodu zoo. Ve třicetihlavém hejnu ho lze poznat podle šedého zabarvení. Černobílou podobu dospělců zcela získá až na konci příštího léta. Zatím není ani jasné jeho pohlaví. Zda jde o samici, či samce, odhalí až krevní testy, na jejichž výsledky chovatelé čekají.
Pražská zoo vypustila himalájské ptáky do nové voliéry za 12 milionů |
„Definitivní jméno tedy zatím mládě nemá. V týmu chovatelů tučňáků jsme tu tři a každý mu říkáme jinak – ve hře je Buřtík, Láska a Štístko. Jsme tedy připraveni na obě rodové varianty a v záloze máme i smírčí střední rod,“ odhalil vrchní chovatel Mezei.
Se statečným mládětem se mohou návštěvníci dobře seznámit při komentovaném krmení tučňáků, které probíhá v létě každý den od 11 hodin. Zoo Praha chová tučňáky Humboldtovy od začátku 60. let 20. století a patří k jejich úspěšným evropským chovatelům. V pořadí jde již o 135. mládě tohoto druhu v historii pražské zoo, jeho příběh je však výjimečný.
13. dubna 2023 |