Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Třináct pražských změn v roce 2013: sloni v novém i další parkovací zóny

  7:22
V roce 2013 čeká na Pražany řada změn. Vzniknou například nové parkovací zóny, tramvajová trať přes nový Trojský most nebo se opět budou měnit jízdní řády pražské MHD. Otevřen bude také park v Malešicích.

Pražany čeká v novém roce celá řada změn. | foto:  Michal Šula, MAFRA

MF DNES vybrala celkem třináct změn, které zaznamenají Pražané v nadcházejícím roce.

1. Většina starých stánků zmizí z Václavského náměstí

Většina stánků by měla zmizet z Václavského náměstí, některé z třiadvaceti kiosků ukončily provoz ke konci prosince.

Tento návrh stánku, v němž by se v budoucnu mohly prodávat noviny, pojmenovali

"Ponecháme tam dva stánky s občerstvením, květiny, tabák, aby na náměstí alespoň něco bylo do doby, než nám vyrobí nové stánky a proběhne výběrové řízení na provozovatele," řekla radní Aleksandra Udženija.

Podle ní by se měly nové kiosky postavit zhruba v polovině příštího roku. Magistrát už rozhodl, jak budou vypadat (více čtěte zde). Od příštího roku tu bude stát 11 kiosků typu "Loď" od architektů ze studia Cígler Marani. "Zatím nám finální výkresy nepředali, teprve až je budeme mít, můžeme nechat zpracovat nové stánky," dodala Udženija.

2. Tramvaje pojedou po Trojském mostě

Mostní oblouky nového Trojského mostu se už klenou nad Vltavou. Ještě však chvíli potrvá, než se nový most zcela otevře. Pojedou po něm tramvaje, auta i cyklisté a přejdou chodci. "Na podzim či ke konci roku 2013 zprovozníme tramvajovou trať na mostě," řekl František Polák, mluvčí firmy Metrostav, která most staví.

Auta se podle něj po mostě projedou o několik měsíců později, teprve až bude zprovozněný tunel Blanka. Jeho otevření se chystá na duben či květen 2014 (o mostě čtěte zde).

3. Strážníci budou více v ulicích

"Strážník do každé ulice," tak by si primátor Bohuslav Svoboda, který má v gesci bezpečnost v metropoli, představoval fungování městské policie. Přestože nadnesená myšlenka není reálná, primátor chce, aby v ulicích strážníků přibylo.

KONĚ S ODZNAKEM. Bezpečnost v době konání Pražského půlmaratonu zajišťovali v

Začít by to mohlo už příští rok. "Praha potřebuje více strážníků v ulicích, kteří zajistí větší bezpečnost pro každodenní život ve městě," zmínil primátor s tím, že strážníci věnují víc času měření rychlosti a kontrolování parkování, což se mu nelíbí.

Nový šéf městské policie by se měl nyní zaměřit na zefektivnění spolupráce strážníků se státní policií, na problémy kriminality v jednotlivých městských částech a věnovat se podnětům obyvatel (více čtěte zde).

4. V lednu končí deregulace nájemného

V lednu skončí postupná deregulace nájemného. Majitelé bytů tak budou mít možnost zdražovat jen po dohodě s nájemníkem. Majitel sám nebude moci nájemné jen tak zvýšit, a pokud nájemník nebude s dražší činží souhlasit, majitel bytu se může obrátit na soud. Ten určí, zda je požadované nájemné přiměřené. Sloužit k tomu budou cenové mapy ministerstva pro místní rozvoj.

5. V lednu i v březnu se změní jízdní řády

Pražskou MHD čekají v lednu změny - prodlouží se intervaly tramvajím i autobusům, a to od 7. ledna do 17. února. V tu dobu jezdí podle organizátora dopravy Ropidu v MHD nejméně lidí v roce.

Přesné změny MHD najdete ZDE

"To je období, kdy v Praze není většina studentů vysokých škol, je tu i méně turistů a obecně je poptávka po cestování v zimním období nižší," obhajoval změny jízdních řádů šéf Ropidu Pavel Procházka.

U tramvají je třeba počítat hlavně s omezením v pracovní dny dopoledne, kdy se interval prodlouží z 10 na 12 minut. U páteřních linek z 5 na 6 minut. Interval se prodlouží jedenácti autobusovým linkám v pracovní dny a dvěma o víkendech.

6. Otevře se obnovený Malešický park

Malešický park v Praze 10 dříve sloužil návštěvníkům jako místo, kde si mohli roztáhnout deku a odpočívat nebo si házet létajícím talířem. Obnova parku by ale měla umožnit víc. Zatímco dosud tu bylo jen jedno dětské hřiště a psi po celém parku pobíhali bez vodítka, v létě 2013 by se park měl změnit.

Malešický park bude připomínat spíš les. Radnice hodlá vysadit stovky nových

Skončí jeho obnova, opraví se zdejší cesty, vysadí tu nové stromy a keře a děti zde najdou několik hřišť, kde nebudou chybět cvičební prvky. Návštěvníci si tu budou moci pohodlně poležet na trávníku a pobíhající psi je už nebudou rušit. Pro psy bude vyčleněná plocha. Novinkou v parku budou také nové vodní prvky.

7. Parkovací zóny v dalších čtvrtích

Modré čáry silničáři v příštím roce zakreslí na mnohé další ulice v metropoli. Placené parkovací zóny hodlá zavést v části území Praha 6, 5, Praha 3 na Jarově a Praha 11 v okolí stanic metra. Tyto čtvrti se tak zařadí vedle Prahy 1, 2 a části Prahy 3 a 7, kde se už za parkování platí několik let (více čtěte zde).

Rezidenti si tak v těchto oblastech zaplatí ročně za parkování pro jedno auto 700 korun. Přespolní řidiči budou muset platit hodinové sazby. Přestože v mnoha ulicích nepůjde vysloveně o modré zóny, ale o takzvané smíšené -"přespolní" řidiči budou moci zaparkovat, za 400 Kč na 10 hodin.

Kdy přesně se zavedou nové parkovací zóny, není v tuto chvíli jasné. Naposledy se mluvilo o březnu. Jenže teď se teprve řeší výběr dodavatelů a celý proces výběru ještě potrvá několik měsíců.

8. Na Střeleckém ostrově vysází nové stromy, osadí lavičky

Střelecký ostrov by se měl zanedlouho stát místem, kam si Pražané - byť v centru města - půjdou rádi odpočinout a děti se vyřádí na prolézačkách. "Do června by měla být obnova ostrova hotová, v létě už bude zpřístupněn veřejnosti," uvedla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Na ostrově by měla vzniknout dvě dětská hřiště, opraví se cesty, obnoví tu trávníky a vymění osvětlení. V parku přibudou toalety, lavičky a odpadkové koše. Novou podobu Střeleckého ostrova si prohlédněte zde.

9. Odtah vyjde řidiče dráž než letos

Řidiči budou v příštím roce patrně platit více za porušení pravidel, třeba zastavení neprávem v modré zóně.

Odtah auta z modré zóny

Bude-li jejich auto odtaženo, zaplatí řidič více než dva tisíce korun oproti dnešním 1 450 korunám. Zdražení o sedm set korun se objevilo v materiálu pro městskou radu.

"Návrh na úpravu ceníku je nyní v připomínkovém řízení, rada by se k němu měla vyjádřit v lednu," řekla Eva Kubátová z tiskového oddělení magistrátu.

10. Na Černém Mostě otevřou větší obchodní centrum

Obchodní centrum na Černém Mostě má na jaře otevřít zbrusu nové obchody a společně s nimi prý představí i nový koncept nakupování.

Výstavba nového křídla stávajícího obchodního domu začala v březnu 2011 a některé nové obchody nebo třeba parkoviště už nakupující objevili. V novém obchodním centru se pamatuje také na zábavu a majitel centra slibuje i unikátní design interiéru i exteriéru.

11. Mariánský sloup vrátí na Staroměstské náměstí

Jak vzniká kopie mariánského sloupu ze Staroměstského náměstí z roku 1650

Mariánský sloup, svržený rozbouřeným davem v roce 1918, by se měl vrátit na Staroměstské náměstí. Kopie sloupu má být podle plánu města odhalena v listopadu 2013, zaujme tak místo původního sloupu z roku 1650 (více čtěte zde).

Sochař a jeho kamarádi kameníci vysekávají kopii mariánského sloupu z pískovce už 14 let. Praze jej chtějí darovat.

12. Sloni v novém příbytku

Přestože sloni už v novém pavilonu v pražské zoo několik měsíců bydlí, návštěvníci si je tu budou moci prohlédnout až na jaře. Koncem března se otevře nová expozice slonů a hrochů a dokončeny budou i výběhy.

13. Auta pojedou po Patočkově ulici jako dřív

V prosinci se už vrátila do původní stopy část Patočkovy ulice v Praze 6, tedy pruhy směřující do Strahovského tunelu (o otevření čtěte zde). Opačný směr stále jezdí po provizorní silnici, kterou zde dělníci postavili kvůli výstavbě tunelu Blanka a druhé části Strahovského tunelu.

Po provizorní vozovce tak nyní auta jedoucí od Strahovského tunelu třeba do Dejvic stále musí obkroužit místo, kde byla ještě před pár měsíci hluboká stavební jáma. "Otevření Patočkovy ulice včetně tramvajové trati se zatím plánuje na duben 2013," řekla mluvčí společnosti Eurovia Petra Kučerová.

18. prosince 2012

  • Nejčtenější

Slavia - Sparta 1:1, nechutné derby rozhodly penalty, hosté srovnali v závěru

Fotbalové derby číslo 308 skončilo remízou 1:1. Zápas, v němž se nehrál fotbal, ale provázely ho nechutné scény,...

Bořil vs. Krejčí a Haraslín. Vyfasuje slávista za zkrat tvrdší trest?

Už když jeho jméno zasvítilo v základní sestavě, mohli jste tušit, že nebude klid. Ve Slavii nosí kapitánskou pásku,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Aris Limassol 3:2, výhra díky standardkám, Krejčí dva góly dal i zavinil

Sparťanští fotbalisté do základní fáze Evropské ligy vstoupili vítězně. S Arisem Limassol sice brzy prohrávali, ale pak...

„Zrovna si dělám řidičák.“ Žena se řítila Prahou 180 km/h, ignorovala i výstřel

Nedělní nebezpečnou jízdu údajné účastnice kurzů autoškoly zastavily až stromy v poli. Tam vysokou rychlostí dojela...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bylo to profesní selhání, plakala anestezioložka souzená za smrt pacientky

Obvodní soud pro Prahu 1 uložil anestezioložce, která podle obžaloby z nedbalosti způsobila smrt mladé ženy při...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Mafra vyklidila sídlo kvůli oznámení o výbušnině, hrozba se nepotvrdila

Kvůli anonymní bombové výhrůžce byla krátce před polednem evakuována budova mediální skupiny Mafra na pražském Andělu....

Komu patří a kdo spravuje? Aplikace ukáže informace o nemovitostech v Praze

Magistrát hlavního města zveřejnil mapovou aplikaci, která uceleně ukazuje majetkoprávní vztahy v Praze. Zájemci tak...

Co jedl 465 milionů let starý trilobit. Češi dokázali zanalyzovat trakt fosilie

Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (UK) společně se svými kolegy dokázali analyzovat potravu...

Vládní tatrovky i Klausovo audi. Úřad vlády vystavuje vzácné vozy politiků

Den české státnosti, svátek svatého Václava, už tradičně otevře brány a dveře mnohých nepřístupných míst....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...