Konec čachrů s obvody. Praha se přiblížila k systému krajských voleb

  19:59aktualizováno  19:59
Pražský volební systém může být brzy naruby. Poslanci v prvním čtení schválili novelu zákona o hlavním městě, podle níž by voliči v metropoli už nevolili primátora a zastupitele podle zákona o obecních volbách, ale podle pravidel fungujících v krajích.
V Praze se chystá proměna systému magistrátních voleb. Poslanci ale novelu musí ještě dvakrát schválit. Ilustrační snímek

V Praze se chystá proměna systému magistrátních voleb. Poslanci ale novelu musí ještě dvakrát schválit. Ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Brno se minulý týden přiblížilo k okamžiku, kdy se stane největším městem v Česku. Tedy alespoň formálně.

Podle projednávané novely zákona by se Praha "na papíře" stala krajem, což by v hlavním městě zapříčinilo jednu z nejdramatičtějších změn systému magistrátních voleb za poslední desetiletí.

MF DNES získala právní rozbor legislativců z magistrátu, který upozorňuje na dosud skryté, avšak výrazné změny, jež by novela přinesla.

Novela zákona o Praze

Navrhuje:

  • Jen jeden volební obvod, aby politici nemanipulovali výsledky tím, že počet obvodů mění.
  • Pevně stanovit počet zastupitelů na 65 (dosud byl mezi 55 až 70).
  • Ústavní změnou by poslanci navíc jednorázově o dva roky zkrátili volební období. Nový primátor by tedy vládl v letech 2014 až 2016. Pak by se v Praze konaly volby ve stejném termínu jako ty krajské a metropole by se vrátila ke čtyřletému cyklu.

Jaké potíže změna způsobí:

  • Cizinci ze zemí EU s trvalým pobytem v Praze by nemohli kandidovat a volit jako dosud, jak jim to umožňuje zákon o obecních volbách.
  • Kandidátky by mohly podávat jen registrované strany, hnutí či koalice. Občanská sdružení by se voleb nemohla zúčastnit.
  • V krajích lidé volí jen zastupitele jedné kandidátky. V Praze si mohli vybrat mix osobností z více stran či hnutí. O to by přišli.

"Změna by voliče připravila o panašování, což je možnost vybrat do zastupitelstva mix osobností z různých politických stran či třeba hnutí. V krajských volbách lidé vybírají jen jednu kandidátku jednoho politického subjektu," vysvětluje dokument radní Lukáš Manhart (TOP 09).

Materiál poukazuje i na to, že "v krajských volbách mohou kandidátky podávat jen registrované strany, hnutí, případně koalice". V Praze se naproti tomu primátorských voleb mohly účastnit i občanské organizace.

O devět procent méně voličů: cizinci, kteří dosud volit mohli

Dosud mohli volit cizinci. "Novela by zabránila cizincům ze zemí EU s trvalým bydlištěm v Praze kandidovat i volit, což dosud mohli," varoval Manhart.

Bývalý primátor a poslanec Bohuslav Svoboda (ODS) poznamenal, že v metropoli žije asi devět procent cizinců a ti by podle něj neměli přijít o šanci rozhodovat. Hodně mu vadí i omezení panašování, protože to dávalo lidem větší šance vybrat si kandidáty, kterým věří. "Ať se tedy připraví zákon, který umožní občanům EU volit zastupitele krajů v celé zemi," reaguje na výhrady poslanec Stanislav Polčák (STAN). Sám chce totiž změnu podpořit.

Novelu prosazují ve sněmovně poslanci ČSSD, ale připojili se s výjimkou ODS i někteří zástupci ostatních parlamentních stran. "Chceme napravit historicky vzniklou anomálii, a naopak nastolujeme jasný, přehledný a všem voličům srozumitelný volební systém, spravedlivý i vůči ostatním krajům a obcím," hájí nápad pražský poslanec ČSSD František Adámek, který změnu navrhl.

Jakkoli berou poslanci problém vážně, žertovali v kuloárech o tom, že Brno bude největším městem Česka a zda bude mít Praha jednoho hejtmana a jednoho primátora (vybrala by ho v extra volbách), či zda ponese jeden muž oba tituly.

Omezení pro občany EU či zahrnutí Prahy mezi kraje je však jen vedlejší efekt. Hlavním smyslem návrhu je zafixovat v Praze jeden volební obvod a pevně stanovit počet zastupitelů na 65. Obojí lze měnit dle vůle zastupitelstva a podle Adámka i řady jeho kolegů to vedlo k manipulacím s volbami.

Poslanci prosazují, aby se sladil termín magistrátních voleb s krajským hlasováním. To znamená, že by se následující volební období zkrátilo.

Je potřeba ještě dvakrát "ano"

Volební období od roku 2014 by trvalo jen do roku 2016, kdy se v Česku konají krajské volby, a metropole by se tak přizpůsobila jejich čtyřletému cyklu.

Pevně stanovený počet zastupitelů či jeden obvod politikům většinou nevadí. Ale jednorázové zkrácení volebního období a změnu termínu voleb podle cyklu krajů považuje například Polčák za "pitomost". "Městské části a magistrát jsou extrémně provázané," říká.

Pražská TOP 09 dodává, že by se zhoršila spolupráce velké a malých radnic – střídala by se období, kdy se jedni zastupitelé novou práci učí a druzí už se chystají na další volby. Na společné plány by jim zbylo méně času než nyní.

Poslanec Marek Benda (ODS) v souvislosti se zkrácením volebního období přidává varování: "Praze to uškodí."

Zkrácené volebního období už voliči v Česku zažili. "Není anomálií ani v našem právním systému, ani v zahraniční. V naší ústavní historii k tomu došlo v roce 1992 v případě České národní rady," přesvědčoval ve středu Adámek.

Nevěří, že se spolupráce magistrátu a městských částí zhorší. "Lidé jsou povinni komunikovat, když se nechají zvolit do funkce. To nemá přece s dobou výkonu mandátu, a kdy byli zvoleni, jestli o dva roky předtím, nebo potom, vůbec nic společného," myslí si. O tom ale bude sněmovna ještě jednat.

Předchozí návrhy prošly v prvním čtení, poslanci je musí schválit ještě dvakrát, aby platily. Podle informací MF DNES z kuloárů má Adámkův plán silnou podporu.

Nejčtenější

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Pacientku nechali ležet šest hodin na chodbě. Nemocnice pochybení popírá

Nemocnice chodba

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nechala na nemocniční chodbě ve středu ležet postarší ženu šest hodin. Alespoň...

Další z rubriky

Stromy na Vinohradech musely ustoupit hřišti, lidé poslední z nich brání

Fotografie posledního javoru.

Na místě bývalé komunitní zahrady plánuje vedení radnice Prahy 2 postavit dětské hřiště. Místním obyvatelům se nelíbí,...

Výbuchy, zranění. Obchodní dům na Smíchově cvičně obsadili teroristé

Pražská policie nacvičovala zásah při teroristickém útoku na Smíchově....

Policisté od půl jedné v noci trénovali v obchodním centru na pražském Smíchově zásah při teroristickému útoku. Bylo to...

U Mladé Boleslavi hořela konstrukce haly, během zásahu se zranil hasič

U Mladé Boleslavi hořela v úterý ráno konstrukce haly. (18. 6. 2019)

U Bezděčína u Mladé Boleslavi hořela konstrukce haly. Na místo přijelo sedm hasičů, kterým se požár podařilo uhasit....

Najdete na iDNES.cz