Od začátku roku hepatitidou A onemocnělo již 91 Pražanů, jde ale jen o zaznamenané případy.
„Ty představují pouhý zlomek skutečných čísel, protože až u 90 procent nakažených se neobjeví žádné příznaky, přitom jsou ale infekční a mohou nemoc šířit,“ upozorňuje Petra Batók, mluvčí Hygienické stanice hl. m. Prahy (HSHMP).
Aktuálně je oblast hlavního města jednou z nejzasaženějších, přestože se zde žloutenka začala šířit později než v jiných regionech. Nově diagnostikovaných rychle přibývá.
Mýdlo a teplá voda jsou důležité, zejména na toaletách stravovacích zařízení.
Petra Batókmluvčí Hygienické stanice hl. m. Prahy
„Za uplynulý týden bylo hlášeno 24 případů žloutenky, to je velký nárůst. Letos to dosud bylo kolem deseti případů týdně,“ říká Martina Marešová, ředitelka protiepidemického odboru HSHMP.
Nákaza se nejčastěji přenáší stolicí infikovaného člověka přes špinavé ruce nebo kontaminovanou vodou, potravinami a také znečištěnými předměty, jako jsou kliky a madla.
Téměř třetina zachycených případů žloutenky se podle Marešové týká lidí bez domova, kde je problematické nastavit dodržování protiepidemických opatření a dohledat kontakty.
Teplá voda musí téct
Kromě zažitých hygienických návyků je zásadní také dostupnost mýdla a teplé vody na veřejných místech. MF DNES zjistila, že takové vybavení není vždy samozřejmostí, a to i v některých zdravotnických zařízeních či na veřejných toaletách.
Zejména v pohostinství se ukázalo, že více než polovina navštívených restaurací neposkytuje na toaletách teplou vodu. Podle průzkumu tento nedostatek vykazovaly tři z pěti podniků.
Kdyby si lépe myli ruce, mohli žít. V Česku zabila žloutenka A za půl roku osm lidí![]() |
„Vzhledem k důležitosti dodržování osobní hygieny při prevenci je mýdlo a teplá voda u umyvadel důležitá, zejména na toaletách. Především ve stravovacích provozech by měla být samozřejmostí,“ konstatuje Batók.
Lidé by podle ní měli využívat všechny možnosti, jako třeba i dezinfekci, pokud jí navštívený podnik disponuje, a mýt si ruce nejen před jídlem a po použití toalety, ale i v průběhu dne.
„To je spolu s očkováním ta nejlepší prevence,“ dodává mluvčí hygieniků. Ověřování, zda jsou umyvadla ve stravovacích zařízeních řádně vybavena mýdlem, teplou vodou a dezinfekcí na ruce, je součástí každé kontroly, kterou zaměstnanci hygienické stanice provádějí.
I bez příznaků
Virová hepatitida A, která způsobuje žloutenku typu A, je akutní onemocnění jater. „Projevuje se mimo jiné zvýšením jaterních testů, únavou, teplotami, nechutenstvím, zažívacími obtížemi, jako je zvracení či bolesti břicha, průjmem a v těžších případech i skutečně zežloutnutím kůže a očního bělma,“ popisuje Radan Brůha, přednosta IV. interní kliniky 1. LF UK a VFN s tím, že nemoc může také probíhat zcela bezpříznakově. Diagnóza se potvrdí až z vyšetření krve stanovením protilátek.
V Česku přibývá nákaza žloutenkou. Hygienici varují před šířením i v MHD![]() |
„Cílená léčba tohoto typu virové hepatitidy neexistuje, u naprosté většiny nemocných dojde k plnému uzdravení bez nějakých zvláštních opatření,“ podotýká Brůha.
Zažívací obtíže si přesto někdy mohou vyžádat přechodná dietní opatření či infuzní léčbu, samozřejmostí je i vynechání alkoholu. V případě nutné hospitalizace musí být pacient izolován na infekčním oddělení.
Riziko žloutenka typu A představuje hlavně pro nemocné. „U těch, kteří mají nějaké chronické jaterní onemocnění, může akutní hepatitida A vyvolat jaterní selhání s rizikem úmrtí,“ přibližuje Brůha. To je ale podle lékaře velmi vzácné.
Očkování je jistota
Nejúčinnější prevencí, kromě dodržování správných hygienických návyků, je očkování, tedy vytváření odolnosti organismu proti nákaze.
Šest mrtvých kvůli žloutence A v Česku. Ničí dospělé s nemocnými játry, trpí i děti![]() |
„Snažíme se, aby se všichni naši pacienti s chronickými jaterními chorobami nechali očkovat – na očkování proti hepatitidě A většinou přispívají zdravotní pojišťovny,“ připomíná Brůha.
Očkovat by se měly také děti a mladiství, kde je riziko nákazy vysoké. Dospělým zas může ušetřit řadu problémů například při cestování, protože nemoc se nešíří jen v Česku.