Stolky a židle byly v ulicích Prahy až do listopadu. Některé byly například na Náměstí Václava Havla, jiné na smíchovské náplavce, celkem se jednalo o osm oblastí. Na zimu je ale město uklidilo.
Ačkoliv se nejdřív Praha bála, že se židlí a stolků zmocní zloději, nakonec zmizely jen dva stolky a jedenáct židlí.
Pražské židle
|
„Jsme velmi rádi, že si Pražané židličky oblíbili. Pro letošní ročník chceme počet židlí i stolů ještě rozšířit. Hledáme proto správce, kteří by se o ně starali,“ říká ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR) Ondřej Boháč.
Ačkoliv mobiliář patří městu, v každé z lokalit se o ně starali lokální správci - takže třeba Národní divadlo nebo správce pražských náplavek. Město nyní opět hledá správce, kteří by se od jara do podzimu o mobiliář starali.
„Hlásit se mohou třeba majitelé obchodů, kteří by rádi zpříjemnili veřejný prostor v blízkosti své provozovny. Podmínkou je však nekomerční použití. Židle musí být volně přístupné jako klasické lavičky, nejedná se o restaurační předzahrádky,“ sdělil Boháč. Zájemci se mohou hlásit do 10. března na www.iprpraha.cz/prazskezidle.
Prosezené Malostranské náměstí
Architekti z IPRu zjistili, že na frekventovaných místech, jako jsou Malostranské náměstí nebo Letenské sady pod metronomem, lidé stráví posezením kratší dobu než na klidnějších místech. Děti a senioři podle nich užívají pražské židle méně.
Nejvíce lidí využilo židle na Malostranském náměstí, kde si jich na ně od července sedlo asi 130 tisíc. U stolu seděli v průměru dvě osoby a obvyklá doba posezení u stolků zde činila čtrnáct minut.
Z měření také vyplynulo, že v horní části náměstí, kde židličky k dispozici nejsou, lidé častěji postávají nebo si sedají na schody, obrubníky či truhlíky s květinami. „Víme tedy, že i když zde přidáme více židlí, lidé se na ně posadí,“ dodal Boháč.
Stolky a židle by se v ulicích měly opět objevit v dubnu.