Zeman pil v Lánech vodu z obnoveného potoka. Dříve páchla splašky

  17:12aktualizováno  17:12
Parkem lánského zámku, který je letním a přechodným sídlem československých prezidentů již od roku 1921, opět po více než 20 letech protéká potok. Nechal jej obnovit současný prezident Miloš Zeman a přejmenoval jej ze Zámeckého na Masarykův. V neděli jej slavnostně otevřel a odhalil pamětní desku.

„Proč Masarykův? Mám tři hlavní politické hrdiny: Winstona Churchilla, Johna Kennedyho a Tomáše G. Masaryka. Jen posledně jmenovaný ale v Lánech bydlel,“ uvedl v neděli před odhalením pamětní desky u potoka Miloš Zeman.

Voda, která korytem nyní protéká, pochází z podzemního vrtu a je tak čistá, že prezident a jeho hosté si jí neváhali slavnostně připít namísto obvyklého šampaňského vína. Nebylo tomu tak ale vždy.

„Původní potok se zrušil a zasypal hned po revoluci. Jak protékal obcí, domácnosti do něj sváděly odpady a splašky. V parku už voda smrděla. Proto se potok zatrubnil a jeho ústí do parku zabetonovalo,“ prozradil bývalý správce lánského zámku Tomáš Sedláček, který tu sloužil 32 let, a to ještě za bývalého prezidenta Václava Klause.

Termín slavnosti dokončení obnovy zámeckého potoka zvolila Správa Pražského hradu symbolicky. Právě 15. července 1921 zakoupil český stát zámecký areál pro tehdejšího prezidenta Tomáše G. Masaryka. Zámecký potok vytvářel dělící linii mezi užitnou částí a parkem.

Zeman popíchl lánského starostu

„Pamětníci ještě vzpomínají na plot podél potoka, aby zvěř nemohla spásat to, co zámečtí zahradníci vypěstovali. Myšlenka obnovy původního potoka kolem zámku vzešla ze setkání Miloše Zemana s místními občany,“ uvedl ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek.

Fotogalerie

Potok má délku 550 metrů a na jeho obnově se pracovalo od letošního března do května. Stála více než 5,865 milionu korun. Koryto je vydlážděné 400 tunami spilitu, kamene z lomu z nedaleké Sýkořice a ústí do zámeckého rybníku u Plečnikovy zdi.

Návštěvníci, kterých ročně do lánského zámeckého areálu zavítá na 40 tisíc, přijdou do přímého kontaktu s potokem jen na několika místech s můstky. Výška hladiny v korytě je pouhých 30 centimetrů.

„To bych to nebyl já, kdybych si do někoho nerýpnul. Tento potok samozřejmě nekončí v zámeckém parku, ale za Plečnikovou zdí se rozlívá do krajiny a vypadá neutěšeně. Chtěl bych vás poprosit, abyste potoku věnoval svou pozornost. A smím-li vás inspirovat, vysazení stromořadí podél potoka by bylo činem, kterým byste i vy za sebou něco zanechal,“ poznamenal na adresu současného lánského starosty Karla Skleničky Miloš Zeman.

Na řadu přijde Palmový skleník

Starosta na slova reagoval: „Nyní se provádí pozemkové úpravy, jejich součástí jsou i opatření v krajině, kterým se i nadále chceme věnovat. A není to jen potok, ale i cesty. Do konce roku, nejpozději do poloviny roku příštího budou pozemkové úpravy hotovy a až pak máme šanci s tím něco provést.“

Správa Pražského hradu nyní připravuje v lánském zámeckém areálu rekonstrukci velkého Palmového skleníku a jeho okolí. „Po několika živelných pohromách vysazujeme zeleň. Dosud jsme v parku a okolí vysadili na 40 nových stromů, a to nepočítám sekvoj, kterou loni vysadil prezident Zeman. Sužuje nás i prosté stáři a zchátralost některých stromů v parku. Minulý týden se například samovolně zřítil asi stoletý dub,“ podotkl Ivo Velíšek.

Slavnosti v Lánech se zúčastnil i bývalý prezidentský pár. „Přiznám se, že jsem v Lánech v tomto roce ještě nebyl. Musím říci, že vypadají dobře, ani interiér zámku se příliš nepohoršil od doby, kdy jsme jej opustili,“ řekl s lehkým úsměvem Václav Klaus.

Livia Klausová, která se během svého „panování“ na lánském zámku snažila vdechnout interiérům jejich historickou podobu, byla potěšena, že její nástupkyně alespoň reprezentační místnosti příliš neměnila.

Autoři:

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Klinika si říká o další obsazení, dali jsme do ní miliony, míní aktivista

Jakub Ort, jeden z členů centra Klinika (3.3.2016).

Exekutor ve čtvrtek začal vyklízet budovu bývalé plicní kliniky na Žižkově, kterou od roku 2016 nelegálně využívali...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Další z rubriky

Kraj proplatí Brandýsu nad Labem tři miliony za likvidaci rozlité kyseliny

U Odoleny Vody nedaleko Prahy vypadly v noci z auta na silnici barely s...

Téměř tři miliony korun stála likvidace kyseliny sírové, která se loni v září rozlila na několika místech v okolí...

Umístění Palachovy rakve v Karolinu připomíná dlaždice symbolických rozměrů

Odhalení pamětní desky v Karolinu v místech, kde stála Palachova rakev....

Pietním odhalením pamětní dlaždice v areálu Karolina začaly dopoledne v Praze akce k padesátiletému výročí upálení Jana...

Praha zvažuje, kam umístit Epopej. Dočasně by mohla být na Moravě

Cvičební lavičky na výstavě Alfonse Muchy a jeho Slovanské epopeje v pražském...

Nekonečný příběh o definitivním domovu pro Slovanskou epopej pokračuje. Loni v červnu po letech dohadů rozhodla rada...

Najdete na iDNES.cz