Zeleným hrozí odchod z magistrátu, pomoci jim má místostarosta Prahy 7

  18:20aktualizováno  18:20
Problémy se snaží brát s nadhledem. Někdy až s takovým, že na ně pohlíží z několikakilometrové výšky. Kandidát Zelených na primátora Ondřej Mirovský byl před vstupem do politiky odborníkem na družicové systémy pro pozorování Země.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Když mám špatnou náladu, podívám se na letecký snímek Prahy, Česka nebo na pohled na Zemi z vesmíru. Pomáhá to, když člověk denně řeší lokání problémy,“ popisuje lídr pražských Zelených. Hlavu v oblacích si však nemůže teď příliš dopřávat. 

Zeleným totiž hrozí, že po čtyřletém angažmá ve vedení magistrátu budou muset radnici po volbách opustit. Ač jim byla metropole v minulosti nakloněná, v loňských parlamentních volbách získala strana v Praze jen 2,4 procenta hlasů. Tehdy za to Mirovský kritizoval předsedu strany Matěje Stropnického. Nyní má však sám nůž na krku.

Kandidáti na primátora

Každé úterý a každý pátek přináší MF DNES profily lídrů jednotlivých politických stran, kteří se chtějí po podzimních komunálních volbách stát primátorem či primátorkou hlavního města.

Strana chce v Praze získat přes pět procent hlasů. Pokud neuspěje, Mirovského politická kariéra může skončit. „Politik má nějaký poločas rozpadu. Musí počítat s tím, že to není na celý život. Ve výkonné funkci může být člověk tak osm let. Udělám ale maximum pro to, abychom uspěli,“ líčí lídr Zelených.

Jeho problém však je, že poměrně známý je jen mezi obyvateli Prahy 7, kde je nyní místostarostou. Pomáhá mu mimo jiné i to, že představitelé radnice na sedmičce komunikují s lidmi na sociálních sítích. Sám Mirovský přiznává, že celopražsky se do paměti voličů zatím příliš nezapsal.

Spoleh na značku s nálepkami

Spolehnout se tak chce na značku strany. „Je známá. Lidé si pod ní představí Martina Bursíka, Matěje Stropnického, Ondřeje Lišku, Petru Kolínskou či mě,“ říká Mirovský a dodává, že v komunální politice se pohybuje od roku 2006, tudíž může lidem nabídnout své zkušenosti a orientaci v pražském dění.

Se značkou strany v Praze však může být problém, Zeleným se totiž vyčítá, že jsou proti developerům a že kvůli nim stagnuje rozvoj bydlení. Mirovský tyto nálepky odmítá. „Nejsme proti developerům. Chceme s nimi ale vyjednat co nejlepší podmínky pro okolí. Nejde o to, že se nemá stavět,“ popisuje lídr Zelených.

„Jsou lokality, které se dostavět musí. Je jen otázkou, zda se nasytí jen investor a vykašle se na všechny ostatní, nebo jestli radnice vyjedná i výhody pro obyvatele,“ doplňuje Mirovský s tím, že z nelichotivých škatulek se chce strana během kampaně vymanit.

Tuto snahu však trochu nabourává fakt, že někteří zelení z Prahy 3 stojí za iniciativou Tady není developerovo. „Když iniciativa vznikla, byla vyhrocená situace. Ale chápu, že název není úplně šťastný. Zvlášť když pozemky, o které šlo, byly již soukromé. Název je zbytečně vyhrocený a negativní, nedává prostor pro dialog. Heslo mohlo být Tady je občanovo,“ reaguje Mirovský a dodává, že cíle iniciativy jsou však shodné s body, s nimiž půjde strana do voleb o magistrát.

Přestože je Mirovský kandidátem na primátora, připouští, že na tento post pravděpodobně nedosáhne. „Reálně vidím, že Zelení asi nebudou stavět primátora, ač na něj kandiduji. Neskromným cílem je, abychom měli post náměstka pro dopravu,“ říká. Tuto pozici by chtěl sám obsadit. Už nyní je v Praze 7 místostarostou pro dopravu.

Na radnici sedmičky s jeho prací panuje spokojenost. „Spolupracuje se nám spolu velmi dobře. Nemám, co bych vytknul,“ říká starosta Prahy 7 a rovněž kandidát na primátora Jan Čižinský (Praha 7 sobě). S Mirovským se poprvé setkal v roce 2010 před jednáním zastupitelstva Prahy 7, na kterém byl představen projekt nové radnice, jejž prosazovalo tehdejší vedení. Mirovský i Čižinský byli tehdy proti, šlo dle nich o příliš nákladnou investici.

Automobilová rarita

Důvod, proč se Mirovský jako vystudovaný ekolog věnuje dopravě, je ten, že změnit prostředí v metropoli lze dle něj jen skrze dopravu. Do voleb jde s tím, že chce jednat se Středočeským krajem o vzniku záchytných parkovišť, aby do Prahy nejezdilo tolik aut. Také chce podpořit rozvoj železnice ve městě a zahloubit rušnou ulici V Holešovičkách.

Sám Mirovský je mezi Zelenými určitou „raritou“. Jeho domácnost, kterou vedle něj tvoří ještě manželka a dva synové, disponuje dvěma auty. „Já žádné nevlastním. Ale jedno využívá žena a druhé, staré na plyn, používám já,“ popisuje.

„Člověk auto ve městě občas potřebuje. Díky tomu znám problémy motoristů v Praze z první ruky. O to upřímnější mohou být mé kroky k tomu, abych hledal kompromis mezi bezmotorovou a motorovou dopravou,“ tvrdí muž, který častěji než autem jezdí na kole nebo běhá.

Vedle rodiny se ve volném čase věnuje stolnímu tenisu. K němu se dostal už v dětství, kdy ping-pong zvolil jako nejméně náročný způsob pohybu. Od 15 let ho hraje závodně. „Začal jsem pozdě, takže nemám žádné trofeje. Ale využil jsem své zkušenosti na dovolené. Na Jadranu jsem vyhrával turnaje a jako rodina jsme pak měli zdarma projížďky na lodičkách,“ směje se Mirovský. Ne vždy se mu však daří. Jak sám přiznává, jednou ho porazil 86letý hráč. „Nebylo to zrovna příjemné. Na druhou stranu to ukazuje výhodu tohoto sportu. Dokud člověk chodí, může hrát,“ popisuje.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Zvířata v pražské zoo si v horku dávají zmrzlinu, osvěžení čeká i návštěvníky

Sloní zmrzlina a lachtaní mládě v bazénku - i tak tráví léto zvířata v pražské...

Letní vlny veder nezasahují nejen do života lidí, ale i do života zvířat. Týká se to i zoologické zahrady v Troji, kde...

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

VIDEO: Ve výkopu prasklo potrubí, gejzír vody sahal do čtvrtého patra

Z žižkovského vodovodu tryskala voda až do výšky 4. patra (19. července 2019)

Několikametrový gejzír vody několik minut stříkal z potrubí v ulici na Žižkově. Na dodávku vody by havárie neměla mít...

Najdete na iDNES.cz