Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Nový zdvihací most jako z roku 1905. Přestavba zdymadla u Hořína je u konce

  6:50aktualizováno  8:50
Technicky unikátní modernizace velké plavební komory Hořín u Mělníka na vltavském Vraňansko-hořínském kanálu spěje do závěrečné fáze. Stavbaři zahájili poslední fázi přestavby mostu, který je součástí velké plavební komory Hořín u Mělníka. Nově jej bude možné zvedat až o pět metrů, vznikne tak celkem sedmimetrový prostor pro proplutí vysokých lodí.

Unikátní modernizace velké plavební komory Hořín u Mělníka na vltavském Vraňansko-hořínském kanálu. | foto: Metrostav

Potíž je v tom, že plavební komory Hořín jsou spolu s plavebním kanálem Vraňany–Hořín zapsány jako nemovitá kulturní památka. Zdymadlo navrhl architekt František Sander. Přestavba kamenného mostu z roku 1905 tak musela být provedena s maximální citlivostí podle požadavků památkářů.

Splavnění Vltavy se odkládá, práce se protáhnou až do roku 2022

Stavbaři museli kamenné součásti mostu opatrně rozebrat tak, aby bylo možné je vrátit na novou vnitřní konstrukci. Ta byla původně železobetonová, nově byla nahrazena ocelovou příhradovou konstrukcí. Na tu stavbaři připevnili původní zachráněné kameny a obklady. Provizorně spustili zvedací most do základní polohy, aby jej mohli „dostrojit“. 

K již osazeným klenebním kamenům a kamennému obkladu v těchto dnech připojují římsové a chodníkové kameny včetně kamenného zábradlí. Cílem je stejně jako u předcházející montáže obkladu na fasádu a opěrnou stěnu plavební komory maximálně využít původní materiál.

Po úplném dostrojení by měl most vážit zhruba 400 tun, což odpovídá více než 10 plně naloženým kamionům. Iluze kamenného mostu z roku 1905 tak bude dokonalá. Až do chvíle, než připluje vysoká loď a část mostu u zdymadla jí elegantně ustoupí; prostě se za 5,5 minuty zvedne o 5 metrů.

Zachovat původní kamenivo mostu přitom nebylo vůbec jednoduché. „Demontovat, očíslovat a vrátit na původní místo. Zní to jednoduše, ale když jde o kameny, které přes sto let odolávaly tlakům mostu, je prakticky nemožné je zachovat všechny. O to víc mě těší, že jsme u žulových kamenů dosáhli 95procentní úspěšnosti a u řádkového zdiva jen o něco málo nižší,“ vysvětluje Jan Prokeš, vedoucí projektu z Metrostavu, který práce provádí. 

„Už teď mohu slíbit všem místním patriotům, že iluze souvislého mostu bude téměř dokonalá a že v jeho základní poloze bude pohled na fasádu hořínského zdymadla téměř stejný jako před zahájením úprav,“ říká Prokeš.

Plavební komora Hořín

Vodní dílo Vraňany–Hořín bylo postaveno v letech 1902 až 1905 jako souhrn staveb, které jsou součástí technicky složitého systému překonávajícího nejobtížnější úsek řeky Vltavy pod Prahou. Plavební komory u Hořína dělí plavební kanál na dvě části Vraňany–Hořín a Hořín–Labe. Plavební komory jsou dvě – velká a malá – postavené vedle sebe s překonávaným spádem 8,8 metru. Jsou tak nejvyšším plavebním stupněm na Vltavě pod Prahou. Téměř 90 let fungující technologická vybavení plavebních komor byla postupně vyměňována a modernizována. Nyní jsou všechna zařízení ovládána hydromotory a provoz je z velínu řízen automaticky počítačem. Plavební komory ale nevyhovují parametrům požadované ve třídě vodních cest „Va“, proto v roce 2019 začala jejich rozsáhlá rekonstrukce za účelem zvětšení užitné šířky na 12 metrů a zajištění minimální podjezdné výšky 7 metrů.

Podstatou stavby v Hoříně je zvýšit průjezdnost plavebního kanálu pro vyšší osobní a kabinové lodě a nákladní lodě pro přepravu nadměrných nákladů. Vodní cesta tak bude nově uzpůsobena parametrům třídy Va, bude tedy odpovídat evropským standardům.

Ze dvou metrů na sedm

Zatímco dosud mohly při maximální plavební hladině proplouvat zdymadlem lodě o výšce pouhých 2,1 metru, po modernizaci dosáhne minimální podjezdná výška při zdvižení mostu až sedmi metrů. Díky kombinaci s rozšířením průjezdného profilu z 11 na 12 metrů se zdymadlo stane komfortnějším, bezpečnějším a průjezdnějším pro lodě plující z Labe přes Mělník až do metropole Prahy.

„Je to naprosto ojedinělé dílo, protože historické plavební komory se většinou nerozšiřují, ale pouze rekonstruují. Především přestavbu mostu na hydraulicky zdvižnou konstrukci pak považuji za naprostý unikát,“ říká stavbyvedoucí Josef Špaček. „Nejdůležitější a vizuálně nejatraktivnější část projektu nás čeká na jaře příštího roku, kdy budeme testovat sjíždění a zdvihání mostu,“ dodal Špaček.

Živel provrtal koryto řeky, historické zdymadlo však povodně přežilo

Zástupce ředitele Ředitelství vodních cest České republiky Jan Bukovský už dříve uvedl, že dílo vyjde na zhruba 380 milionů korun a je financováno z evropských fondů. „Je zde opravdu unikátní, že naši dědové, kteří projektovali a stavěli tuto plavební komoru, vše udělali tak nadčasově, že my jen upravujeme vjezd do plavební komory a bude moci dále sloužit další desetiletí,“ uvedl Bukovský. Stavba je naplánována do konce března 2021.

Projekt je součástí modernizace 10 kilometrů dlouhého plavebního kanálu Vraňany–Hořín, která vyjde na přibližně dvě miliardy korun. Ředitelství vodních cest nechává postupně zvyšovat podjezdní výšku na sedm metrů na 11 mostech mezi Prahou a Mělníkem, aby mohly projet i větší osobní lodě a též lodě s kontejnery. Většina prací má být hotová v příštím roce.

Bartošek: Babiš je hybridní hrozba a Okamura mluví jako z fašistické kuchařky

  • Nejčtenější

Slavia - Sparta 1:1, nechutné derby rozhodly penalty, hosté srovnali v závěru

Fotbalové derby číslo 308 skončilo remízou 1:1. Zápas, v němž se nehrál fotbal, ale provázely ho nechutné scény,...

Bořil vs. Krejčí a Haraslín. Vyfasuje slávista za zkrat tvrdší trest?

Už když jeho jméno zasvítilo v základní sestavě, mohli jste tušit, že nebude klid. Ve Slavii nosí kapitánskou pásku,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Aris Limassol 3:2, výhra díky standardkám, Krejčí dva góly dal i zavinil

Sparťanští fotbalisté do základní fáze Evropské ligy vstoupili vítězně. S Arisem Limassol sice brzy prohrávali, ale pak...

„Zrovna si dělám řidičák.“ Žena se řítila Prahou 180 km/h, ignorovala i výstřel

Nedělní nebezpečnou jízdu údajné účastnice kurzů autoškoly zastavily až stromy v poli. Tam vysokou rychlostí dojela...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bylo to profesní selhání, plakala anestezioložka souzená za smrt pacientky

Obvodní soud pro Prahu 1 uložil anestezioložce, která podle obžaloby z nedbalosti způsobila smrt mladé ženy při...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Známému zasadil nožem sedm bodných ran. Jen jsem se ho dotkl, tvrdil u soudu

Městský soud v Praze začal řešit únorový konflikt dvou Ukrajinců v Kobylisích, po němž skončil mladší z nich v...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

Motorkář ujížděl policii i přes dvě plné čáry, po silnici se řítil 190 km/h

Protisměrem, přes dvě plné čáry i staveniště ujížděl motorkář policii z Uherského Brodu do Buchlovských vrchů. Jiný se...

Mafra vyklidila sídlo kvůli oznámení o výbušnině, hrozba se nepotvrdila

Kvůli anonymní bombové výhrůžce byla krátce před polednem evakuována budova mediální skupiny Mafra na pražském Andělu....

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...