Bez nové vlády je v metropoli jen Praha 11, zatím ji vede rada nezvolených

  7:28aktualizováno  15:28
Radnice Prahy 11 je poslední, která v hlavním městě dosud nemá zvolené nové vedení. Piráti jednají o spolupráci v Praze 11 už pouze s blokem ANO, TOP/STAN a ODS. Naopak vítězné Hnutí pro Prahu 11 zavrhli. Na složení rady a gescích se vyjednavači čtyř stran zatím neshodli.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Robert RambousekMAFRA

O zastupitelstvu Prahy 11 se dá s trochou nadsázky říct, že se skládá ze sedmi stran a 45 rozhádaných zastupitelů. Kvůli tomu ani po více než dvou měsících od voleb stále nemá radnice na Jižním Městě nové vedení. Jako vůbec poslední v Praze.

Přitom se tamní zastupitelstvo už sešlo dvakrát, obě zasedání ale skončila fiaskem. V roli starosty proto stále přesluhuje Petr Jirava (ANO). A přesně polovina z dosud fungující osmičlenné rady už v současnosti nemá ani zastupitelský mandát.

Patovou situaci se nyní rozhodli přetnout Piráti, kteří oznámili ukončení jednání s vítězným Hnutím pro Prahu 11 (HPP 11). Naopak veřejně nabídli spolupráci bloku ANO, TOP 09/STAN a ODS. „Nyní pokračujeme už jen na tomto konceptu, protože se nám s hnutím nepodaří sestavit koalici,“ říká pirátský lídr Jiří Dohnal.

Dosud se přitom navenek zdálo, že HPP 11 a Piráti mají k sobě nejblíže. Už jen proto, že Dohnal byl před čtyřmi lety zvolen jako nezávislý zastupitel právě za HPP 11, a naopak Ladislav Kos z hnutí je zároveň senátorem zvoleným i s podporou Pirátů. Jenže dvě nejsilnější strany mají v zastupitelstvu dohromady pouze 22 mandátů. Aby měly alespoň nejtěsnější většinu, potřebovaly ještě jeden hlas. Ten se jim sehnat nepodařilo.

Výsledky komunálních voleb v Praze

Rozhodnutí Pirátů se členům HPP 11 pochopitelně nelíbí, trojku kandidátky Ladislava Kose však příliš nepřekvapilo. „Jsem zklamaný, jak to dopadlo. Mnoho lidí nás s Piráty vnímalo jako podobně smýšlející uskupení, která budou držet pohromadě. Od začátku ale bylo vidět, že je to táhne spíš k ANO a TOP 09 než k nám,“ myslí si Kos. Podle něj měly obě strany vytvořit hned po volbách pevné spojenectví, s nímž by měly výrazně silnější vyjednávací pozici pro hledání třetího partnera, případně se měly pokusit domluvit alespoň menšinovou koalici. Místo toho vytvořilo jednotný blok ANO, TOP 09/STAN a ODS, a naopak přivábilo Piráty.

Situace může být osobně pro Ladislava Kose o to nepříjemnější, že jedním z pirátských zastupitelů je i jeho syn. „O tom to vůbec není, s rodinou bych to vůbec nespojoval,“ brání se.

I dva měsíce dalšího jednání

Jenže ani koalice na půdorysu Piráti, ANO, TOP 09/STAN a ODS ještě zdaleka vyhráno nemá. Prvně jmenovaná strana totiž předložila svým partnerům požadavky, které pro ostatní nejsou akceptovatelné. K rychlé dohodě a vytvoření nové vlády tak do konce roku s největší pravděpodobností nedojde.

Výsledek voleb v Praze 11

  • Zastupitelstvo má 45 členů. Voliči je rozdělili mezi strany takto:

Hnutí pro Prahu 11: 13
Piráti: 9
ANO: 7
TOP 09/STAN: 6
ODS: 5
Jižní Město – náš domov: 3
SPD: 2

  • Praha 11 zahrnuje katastrálníúzemí Chodov a Háje, většinu plochy zabírá komplex sídlišť Jižní Město.
  • Městská část má v současnosti zhruba 77,6 tisíce obyvatel.

Piráti si nárokují čtyři křesla v devítičlenné radě (jedno místo dosud nebylo obsazené) včetně funkce starosty pro svého lídra. Konkrétně mají zájem o oblasti digitalizace a financí, školství, životního prostředí i o kulturu. Dohnal na svých požadavcích trvá, na druhou stranu si uvědomuje, že další jednání budou ještě dlouhá.

„Zatím jsme se vůbec neshodli na obsazení rady. Odhaduji, že nová rada by mohla vzniknout tak na přelomu ledna a února. Pokud se ale nedohodneme v horizontu jednoho až dvou měsíců, nemáme problém přejít do opozice,“ upozorňuje Jiří Dohnal, zároveň ale dodává, že na programu mezi potenciálními koaličními stranami shoda panuje.

Starostu chce i TOP 09

Ostatní strany mají o rozdělení křesel jiné představy. Jednička společné kandidátky TOP 09 a STAN Jakub Lepš vnímá nároky Pirátů pouze jako vstupní návrh, o němž se bude teprve jednat. Kompromisy budou podle něj muset dělat všichni. „Také máme vážný zájem o pozici starosty, kandidáta máme v mé osobě. Místostarostou jsem čtyři roky, takže zkušenosti na to mám,“ říká Lepš.

O gescích školství a kultury, kterým se na radnici dosud věnuje, je ochoten s Piráty vyjednávat, jeho subjekt chce získat tři místa v radě. I přes řadu dosavadních rozporů však věří, že dohodu na životaschopné koalici nakonec uzavřou. Za nejreálnější řešení současné situace považuje rozjednanou spolupráci čtyř stran také předseda pražského ANO a dvojka kandidátky v Praze 11 Jan Říčař. „Piráti nyní přistupují k jednání s trošku nadsazenými požadavky, ale věřím, že shodu nakonec najdeme,“ sdělil. Konkrétní představy ANO Říčař zatím prozrazovat nechtěl, podle něj by ale jako kandidáti na starostu za hnutí připadali v úvahu dosavadní hlava radnice Petr Jirava, nebo Ondřej Prokop.

Pokud široká koalice nakonec skutečně vznikne, dojde k paradoxní, avšak nikoliv zásadní situaci, kdy její někteří členové budou společně pracovat na radnici, zároveň však budou proti sobě stát na úrovni hlavního města. Dohnal je totiž členem vládnoucí koalice na magistrátu, zatímco zastupitelé Ondřej Prokop (ANO) a Martin Sedeke (ODS) jsou tam naopak v opozici. Dohnal už ale sdělil, že by se kvůli kumulaci funkcí svého místa v pražském zastupitelstvu výhledově vzdal.

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Další z rubriky

Kaplického blob v Praze nebude, nové vedení odmítlo projekt oživit

Kaplického chobotnice na místě bývalého Stalinova pomníku na Letné.

Praha nebude pokračovat v ideové přípravě stavby budovy knihovny podle projektu architekta Jana Kaplického. Důvodem je...

Opilý řidič si v chumelenici spletl přejezd s křižovatkou a vjel na koleje

Opilý řidič si na Příbramsku spletl koleje s cestou. (14. 1. 2018)

Policisté museli v pondělí večer pomáhat řidiči, který s autem uvázl na kolejích poblíž přejezdu v Mokrovratech na...

Aktivisté slezli ze střechy Kliniky, strávili tam sedm nocí

Aktivisté i při pátečním vyklízení budovy Kliniky zůstali na střeše (11.1.2019)

Skupina aktivistů dnes odpoledne sestoupila ze střechy bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Na...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz