Bez nové vlády je v metropoli jen Praha 11, zatím ji vede rada nezvolených

  7:28aktualizováno  15:28
Radnice Prahy 11 je poslední, která v hlavním městě dosud nemá zvolené nové vedení. Piráti jednají o spolupráci v Praze 11 už pouze s blokem ANO, TOP/STAN a ODS. Naopak vítězné Hnutí pro Prahu 11 zavrhli. Na složení rady a gescích se vyjednavači čtyř stran zatím neshodli.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Robert RambousekMAFRA

O zastupitelstvu Prahy 11 se dá s trochou nadsázky říct, že se skládá ze sedmi stran a 45 rozhádaných zastupitelů. Kvůli tomu ani po více než dvou měsících od voleb stále nemá radnice na Jižním Městě nové vedení. Jako vůbec poslední v Praze.

Přitom se tamní zastupitelstvo už sešlo dvakrát, obě zasedání ale skončila fiaskem. V roli starosty proto stále přesluhuje Petr Jirava (ANO). A přesně polovina z dosud fungující osmičlenné rady už v současnosti nemá ani zastupitelský mandát.

Patovou situaci se nyní rozhodli přetnout Piráti, kteří oznámili ukončení jednání s vítězným Hnutím pro Prahu 11 (HPP 11). Naopak veřejně nabídli spolupráci bloku ANO, TOP 09/STAN a ODS. „Nyní pokračujeme už jen na tomto konceptu, protože se nám s hnutím nepodaří sestavit koalici,“ říká pirátský lídr Jiří Dohnal.

Dosud se přitom navenek zdálo, že HPP 11 a Piráti mají k sobě nejblíže. Už jen proto, že Dohnal byl před čtyřmi lety zvolen jako nezávislý zastupitel právě za HPP 11, a naopak Ladislav Kos z hnutí je zároveň senátorem zvoleným i s podporou Pirátů. Jenže dvě nejsilnější strany mají v zastupitelstvu dohromady pouze 22 mandátů. Aby měly alespoň nejtěsnější většinu, potřebovaly ještě jeden hlas. Ten se jim sehnat nepodařilo.

Výsledky komunálních voleb v Praze

Rozhodnutí Pirátů se členům HPP 11 pochopitelně nelíbí, trojku kandidátky Ladislava Kose však příliš nepřekvapilo. „Jsem zklamaný, jak to dopadlo. Mnoho lidí nás s Piráty vnímalo jako podobně smýšlející uskupení, která budou držet pohromadě. Od začátku ale bylo vidět, že je to táhne spíš k ANO a TOP 09 než k nám,“ myslí si Kos. Podle něj měly obě strany vytvořit hned po volbách pevné spojenectví, s nímž by měly výrazně silnější vyjednávací pozici pro hledání třetího partnera, případně se měly pokusit domluvit alespoň menšinovou koalici. Místo toho vytvořilo jednotný blok ANO, TOP 09/STAN a ODS, a naopak přivábilo Piráty.

Situace může být osobně pro Ladislava Kose o to nepříjemnější, že jedním z pirátských zastupitelů je i jeho syn. „O tom to vůbec není, s rodinou bych to vůbec nespojoval,“ brání se.

I dva měsíce dalšího jednání

Jenže ani koalice na půdorysu Piráti, ANO, TOP 09/STAN a ODS ještě zdaleka vyhráno nemá. Prvně jmenovaná strana totiž předložila svým partnerům požadavky, které pro ostatní nejsou akceptovatelné. K rychlé dohodě a vytvoření nové vlády tak do konce roku s největší pravděpodobností nedojde.

Výsledek voleb v Praze 11

  • Zastupitelstvo má 45 členů. Voliči je rozdělili mezi strany takto:

Hnutí pro Prahu 11: 13
Piráti: 9
ANO: 7
TOP 09/STAN: 6
ODS: 5
Jižní Město – náš domov: 3
SPD: 2

  • Praha 11 zahrnuje katastrálníúzemí Chodov a Háje, většinu plochy zabírá komplex sídlišť Jižní Město.
  • Městská část má v současnosti zhruba 77,6 tisíce obyvatel.

Piráti si nárokují čtyři křesla v devítičlenné radě (jedno místo dosud nebylo obsazené) včetně funkce starosty pro svého lídra. Konkrétně mají zájem o oblasti digitalizace a financí, školství, životního prostředí i o kulturu. Dohnal na svých požadavcích trvá, na druhou stranu si uvědomuje, že další jednání budou ještě dlouhá.

„Zatím jsme se vůbec neshodli na obsazení rady. Odhaduji, že nová rada by mohla vzniknout tak na přelomu ledna a února. Pokud se ale nedohodneme v horizontu jednoho až dvou měsíců, nemáme problém přejít do opozice,“ upozorňuje Jiří Dohnal, zároveň ale dodává, že na programu mezi potenciálními koaličními stranami shoda panuje.

Starostu chce i TOP 09

Ostatní strany mají o rozdělení křesel jiné představy. Jednička společné kandidátky TOP 09 a STAN Jakub Lepš vnímá nároky Pirátů pouze jako vstupní návrh, o němž se bude teprve jednat. Kompromisy budou podle něj muset dělat všichni. „Také máme vážný zájem o pozici starosty, kandidáta máme v mé osobě. Místostarostou jsem čtyři roky, takže zkušenosti na to mám,“ říká Lepš.

O gescích školství a kultury, kterým se na radnici dosud věnuje, je ochoten s Piráty vyjednávat, jeho subjekt chce získat tři místa v radě. I přes řadu dosavadních rozporů však věří, že dohodu na životaschopné koalici nakonec uzavřou. Za nejreálnější řešení současné situace považuje rozjednanou spolupráci čtyř stran také předseda pražského ANO a dvojka kandidátky v Praze 11 Jan Říčař. „Piráti nyní přistupují k jednání s trošku nadsazenými požadavky, ale věřím, že shodu nakonec najdeme,“ sdělil. Konkrétní představy ANO Říčař zatím prozrazovat nechtěl, podle něj by ale jako kandidáti na starostu za hnutí připadali v úvahu dosavadní hlava radnice Petr Jirava, nebo Ondřej Prokop.

Pokud široká koalice nakonec skutečně vznikne, dojde k paradoxní, avšak nikoliv zásadní situaci, kdy její někteří členové budou společně pracovat na radnici, zároveň však budou proti sobě stát na úrovni hlavního města. Dohnal je totiž členem vládnoucí koalice na magistrátu, zatímco zastupitelé Ondřej Prokop (ANO) a Martin Sedeke (ODS) jsou tam naopak v opozici. Dohnal už ale sdělil, že by se kvůli kumulaci funkcí svého místa v pražském zastupitelstvu výhledově vzdal.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Hra o život. Zpověď fotbalisty o pokeru, ruletě, alkoholu a léčebně

Tomáš Fabián na snímku pro Magazín DNES.

Skoro třicetiletý chlap dost dlouho hrál fotbalovou ligu. K tomu přidával poker, ruletu a občas se napil. Řítil se do...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Další z rubriky

Na Staroměstském náměstí se bude promítat hokej i slavit případné zlato

Tisíce fanoušků přivítaly na pražském Staroměstském náměstí české hokejisty po...

Po úspěchu českých hokejistů ve čtvrtfinále na mistrovství světa už roste v centru Prahy fanzóna s velkoplošnou...

Policie zastavila střelbou na Jižní spojce řidiče unikajícího v protisměru

Policisté zadrželi na Jižní spojce v Praze řidiče kradeného mercedesu. (23. 5....

K incidentu došlo po 16. hodině na pražské Jižní spojce. Policisté se opakovaně pokoušeli zastavit řidiče odcizeného...

Pražské zastupitelstvo jednalo 22 hodin, dalo peníze na průzkum k metru D

Sál, ve kterém zasedá zastupitelstvo. Sál je vyfocen od místa, kde jsou židle

Na 22 hodin se protáhlo jednání pražského zastupitelstva, které začalo ve čtvrtek v devět dopoledne. Mimo jiné nad...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz