Někteří z nich hrají důležitou úlohu, jiní jen přihlíželi z vysokých funkcí, další stáli v pozadí. Bez některých si příběh nelze představit, ačkoliv v letech, kdy k uzavírání těchto konkrétních zakázek docházelo, již na magistrátu nebyli.
Smlouvy, které si vyžádala policie1. stavba technické vybavenosti Stodůlky |
To se týká třeba bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či bývalého primátora Pavla Béma.
Ovšem spojení těchto dvou s lobbistou Romanem Janouškem je tak zřejmé, že vyjmout je z příběhu prostě nelze.
O "stínovém primátoru" Janouškovi se přitom velmi hlasitě říká, že mimo jiné kontroloval, komu se bude prodávat majetek Dopravního podniku, se kterými firmami se naváže spolupráce či komu se schválí změna orné půdy na stavební pozemek.
Podnikatel Ivo Rittig se také točil kolem miliardového Dopravního podniku a třeba i IT služeb. Právě k němu údajně mířily miliony za předražené jízdenky. Podle Nadačního fondu proti korupci stojí také za vyváděním peněz z Nemocnice Na Homolce (více čtěte zde) a fond ho spojuje i s dalším pochybným byznysem.
Po Tomanovi do čela odboru městského investora nastoupil Jiří Zlatohlávek a posléze Jan Beránek. Mnoho jmen, která v dnešním příběhu chybí, by si nicméně zmínit rovněž zasloužilo. Jde o celou řadu radních nejen z ODS, ale i z TOP 09 a ČSSD, kteří dotčené zakázky schvalovali.