Do výše vyjmenovaných pražských částí nebudou moci prakticky vůbec. Kromě zákazu vjezdu na chodníky, do pěších zón a na stezky pro cyklisty a chodce bude totiž zákaz platit i pro silnice.
Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) řekla, že zákaz bude platit od první poloviny srpna. Proti omezení se postavila Asociace segway ČR, která sdružuje 25 firem. O zaměstnání prý přijde asi 300 lidí. Asociace hrozí městu žalobami.
„Vyšli jsme vstříc připomínkám jednotlivých městských částí a ten původní návrh ještě rozšířili. Myslím, že vozítka segway do centra města nepatří. Každý kdo se sem tam centrem města projde, musí vidět, že občas jde o zdraví,“ uvedla primátorka.
„Zákaz jsme rozšířili i na vozovky. Pokud by se všechna vozítka přesunula z pěších zón na silnice a turisté by se více než dopravě věnovali památkám, vystavovali bychom tím nebezpečí jak je samotné, tak všechny řidiče,“ doplnila.
Asociace chce zvrátit zákaz segwayů v Praze. Navrhuje speciální koridory |
Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Do té doby zákon na dvoukolová elektrická vozítka pohlížel jako na chodce. Na provoz vozítek, která si na cesty po památkách půjčují většinou turisté, si dlouhodobě stěžovali občané a radnice Prahy 1.
Pražská památková rezervace pokrývá celou Prahu 1 a část Prahy 2. Do památkové rezervace patří okrajově i části Prahy 4, Prahy 5, Prahy 6, Prahy 7 a Prahy 8. V Praze 6 ale na žádost radnice zákaz platit nebude.
Turistka na segwayi se nedávno v centru Prahy střetla s tramvají:
30. května 2016 |