V sedmnáctém století to bývala koželužna Serváce Engela z Engelsflussu, poté tu Josef Dobrovský vychovával čtyři Nosticovy syny a ještě později tady slavný komik Jan Werich pořádal dýchánky. V těch časech bývala Werichova vila živá.
Ničivé povodně v roce 2002 však uťaly hovory i posledních obyvatel jednoho z nejslavnějších pražských domů. Bez rekonstrukce původní barokní objekt chátral a první městská část léta nedokázala problém řešit. Až nyní. Snad.
Slavní obyvatelé domuVila na Kampě nedaleko Lichtenštejnského paláce byla postavena roku 1635. Nejprve v ní sídlila koželužna Serváce Engela z Engelsflussu. Zhruba o sto padesát let později získal objekt hrabě Bedřich Jan Nostic, jeho syny tu vychovával významný český historik a spisovatel Josef Dobrovský (bydlel tu do roku 1803). O více než sto let později tady mezi světovými válkami žil historik Zdeněk Wirth. Komik, dramatik a scenárista Jan Werich se do horního patra vily nastěhoval roku 1945. O tři roky později se v přízemním bytě usadil jeden z nejlepších českých básníků Vladimír Holan. Bydlel tu až do roku 1968, Werich až do své smrti v roce 1980. I později vila sloužila k bydlení. V roce 2002 ji však poničily povodně a od té doby budova chátrala. Radnici trvalo dvanáct let, než našla pro vilu využití. Situaci komplikovala například smlouva z roku 2008, která byla pro Prahu 1 nevýhodná. Werichova vila na pražské Kampě |
Praha 1 nemohla dlouho vybrat ten nejlepší projekt. Vyhlásila proto velkou anketu, v níž zhruba šest a půl tisíce z téměř deseti tisíc lidí podpořilo návrh Musea Kampa Medy Mládkové a jejich muzea Voskovce, Wericha a básníka Vladimíra Holana.
„Přes zimu bychom chtěli dokončit rekonstrukci vnitřních prostor vily – tedy podlahy, omítky, rozvody, okna, a na jaře opravíme zahradu,“ popsal starosta Oldřich Lomecký, jak bude nyní městská část postupovat.
Současně zdůraznil, že i když pro zastupitele není výsledek ankety závazný, on sám a mnozí jeho kolegové podpoří výběr lidí.
„Vila by se tak mohla otevřít možná již na konci května či v červnu,“ naznačil. Dál už to nechce zdržovat. Ostatně vila byla i tak příliš dlouho, konkrétně dvanáct let, nevyužitá kvůli problémové smlouvě z roku 2008 a dalším potížím.
Museum Kampa je podle člena správní rady Jiřího Pospíšila schopno připravit expozici do šesti měsíců. Otázkou je, zda na ní budou moci pracovat souběžně s rekonstrukcí, nebo jim radnice umožní začít až později. Navíc ještě není jisté, zda Meda Mládková vilu do pronájmu získá. Ačkoli tomu Lomecký věří, může nové zastupitelstvo rozhodnout jinak.
Programy pro veřejnost i školy
Pokud se to podaří, měla by tu být příští rok interaktivní expozice. Je tak možné, že zdi domu znovu uslyší Holanovy verše „Slzo, jsi stále táž jako za mladosti, nebo i ty stárneš se stárnoucím?“, které básník napsal v roce 1967 v přízemním bytě.
A v horním patře, kde žil Werich, možná opět zazní jeho jednoslabičná pohádka z cyklu Fimfárum: „Byl den jak květ, pták pěl, klas zrál, a nad vším jas. Jen hvozd setměl, tam, kde spal chlap.“
„Připravíme programy pro veřejnost i školy. Děláme to na Kampě, kde je vstup pro školy zdarma, a od září muzeum navštívilo čtyři a půl tisíce mladých lidí,“ dodal Pospíšil.
Hodlají spolupracovat třeba s filozofickou fakultou či Národním památkovým ústavem. Plánují tu výstavy, festivaly, divadelní představení nebo přednášky. K vidění by tu měl být i archiv komiků Voskovce, Wericha a básníka Holana.