Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Na střeše DOX vyrostla obří vzducholoď, na palubě přivítá spisovatele

  10:20
Chtělo by to něco na střechu, přemýšleli v uměleckém centru DOX v pražských Holešovicích. Od března tam „tajně“ vznikala obří ocelovo-dřevěná Vzducholoď. Návštěvníci se do jejích útrob podívají už o víkendu, kdy ji pokřtí spisovatelé.

Poté, co Gullivera z fiktivního cestopisu Jonathana Swifta přepadli piráti a následně jej nechali napospas osudu na neobydlených ostrovech, spatřil dobrodruh létající ostrov zvaný Laputa.

Podobný výjev se nyní naskytne všem, kteří budou procházet okolo Centra současného umění DOX v Holešovicích. Pokud vzhlédnou, uvidí obrovskou ocelovo-dřevěnou Vzducholoď, která odkazuje k touze cestovat do neznámých krajin. Díky knize Jonathana Swifta získala přízvisko Gulliver.

Ředitel DOX Leoš Válka chtěl na střeše vybudovat něco monumentálního. Objekt, který by vybočoval ze stylu architektury, jenž je dnes v DOX vidět, a zároveň chtěl, aby nová stavba poskytla prostor pro výstavy a literaturu.

Fotogalerie

„Cítil jsem potřebu něčím doplnit přísnou architekturu Ivana Kroupy, architekta DOX. Jeho architektura je moderní, postindustriální a má mezi sebou spoustu prostoru, tak jsem cítil, že je potřeba tomu dodat něco extra, radikálního, co bude intervencí do toho prostoru, ideálně ze dřeva,“ uvedl Válka. Oslovil proto známého architekta, mimo jiné autora nové Poštovny na Sněžce, Martina Rajniše.

A začala vznikat dvaačtyřicet metrů dlouhá a deset metrů široká Vzducholoď, inspirovaná tvarem vzducholodí z počátku 20. století. S její stavbou se začalo v březnu a ve čtvrtek ji Rajniš spolu s Válkem poprvé představili novinářům.

Vybudovat elegantní zepelín byl Válkův nápad. Vzducholoď se hodila také díky svému tvaru - umožnila přemostit převýšení z terasy místní kavárny na protější střechu.

„Já s tím souhlasil a dnes jsem rád, že to Leoše napadlo. Vzducholodě v sobě skrývají určité tajemství spočívající v tom, že jejich vnitřek nemohli lidé vidět. V DOX však to tajemství lidé uvidí a mohou mít pocit Jonáše polknutého velrybou,“ poznamenal Rajniš.

Obří koráb měl být původně níže. „Uvědomil jsem si, že Vzducholoď zastíní střechu kavárny, proto jsme ji zvedli o několik metrů výš,“ vysvětlil Válek.

Místo facky radši knihu

Lapuťané měli v Gulliverových cestách po ruce takzvané pleskače, kteří je vždy, když byli zamyšlení nebo měli promluvit, pleskli přes oči či ústa. Nic takového návštěvníky Vzducholodi nečeká. Prostor zde totiž dostane hlavně literatura. Stavba bude sloužit jako místo pro setkávání s básníky či spisovateli, ale také jako výstavní prostor literární části DOX.

Vzducholoď Gulliver

Konstrukce vyšla na 25 milionů korun, maximální kapacita je 120 lidí. Chránit před deštěm ji bude plášť z transparentní fólie. Podle tvůrců by měla vydržet minimálně tři generace. Zahájení provozu doprovodí výstava i projekce filmu zachycujícího výstavbu. Lidé mohou do vzducholodi zavítat, i když se v ní zrovna nebude konat program, sednout si a číst.

Stavbu Gullivera od začátku provázely tajnosti. Nebylo totiž jasné, co na střeše vzniká, a Válek záhadně mlčel.

„Nechtěl jsem nic komentovat do doby, než bude stavba v pokročilém stadiu. Kvůli debatám s lidmi, pro které je to tak trochu jiný svět. Lepší než vysvětlovat jim, čím je Vzducholoď zajímavá, je ukázat jim ji,“ říká ředitel.

Kolemjdoucí sice tápali, radnice Prahy 7 ale od začátku věděla, co se chystá, musela totiž stavbu povolit.

„Stavebním úřadem byla Vzducholoď povolena jako nástavba stávajícího objektu. Již zhruba před rokem tento záměr projednávala komise rozvoje a své souhlasné stanovisko k němu schválila také rada městské části,“ uvedl mluvčí městské části Martin Vokuš.

Lidé, kteří se pohybují kolem DOX, se mohli zprvu pouze dohadovat, co se připravuje v Centru současného umění, ale čím více byly patrné obrysy stavby, tím bylo hádání snadnější.

„Napadlo mě, že to bude vzducholoď, kostra byla celkem brzo hotová, takže jsem překvapená nebyla,“ řekla MF DNES Kateřina Vecseyová, která bydlí naproti DOX.

„Mému malému synovi se hrozně nelíbila lebka, která tam byla předtím, proto jsme nemohli DOX navštěvovat, a tuto stavbu oceňujeme,“ uvedla jiná obyvatelka okolí. Lidé se mohou do Vzducholodi přijít podívat už tento víkend. Program tam zahájí spisovatelé Patrik Ouředník a íránská autorka Azar Nafisiová.

  • Nejčtenější

Lupiči se zbraní a kladivy vyloupili pražské hodinářství. Zachytily je kamery

Muži ozbrojení střelnými zbraněmi přepadli v sobotu večer provozovnu s luxusními hodinkami i na Praze 1. Odnesli si...

Zákazník bez respirátoru zlomil čelist ochrance, na policii přišel sám

Policie už zná útočníka, který vážně zranil pracovníka supermarketu na pražském Andělu. Sám přišel k incidentu...

Rychlý jako antigen, spolehlivý jako PCR. Nový biočip neošálí ani mutace

Pražští vědci finalizují nový biočip, který bude alternativou k současným testům na koronavirus. Velkou poptávku po...

Jak si zničit auto. Video silničářů varuje řidiče před hazardem poblíž sypačů

Správa a údržba silnic Středočeského kraje zveřejnila videozáznam z palubní kamery sypače, jehož prostřednictvím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cyklisté autům metry neberou, problém je jinde, říká pražský cyklokoordinátor

Premium Pražský cyklokoordinátor Pavel Polák o počtu cyklistů, zužování pražských silnic na úkor cyklopruhů nebo o vztazích...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Ze skal v Divoké Šárce spadl muž, na pomoc mu vyrazili i lezci hasičů

Všechny složky integrovaného záchranného systému v neděli odpoledne vyjížděly k poraněnému muži do Divoké Šárky....

Kárný senát odmítl žalobu na soudkyni, která nechala Janouška na svobodě

Soudkyně Krajského soudu v Brně Jaroslava Bartošová, která ponechala na svobodě podnikatele Romana Janouška, se...

Po pádu ženy do kolejí nejezdilo metro C mezi Florencí a Pražského povstání

Pád ženy na koleje přerušil odpoledne obousměrně provoz na lince metra C mezi Florencí a Pražského povstání. Cestující...

U Brandýsa nad Labem viděl muž medvěda, policie žádné stopy nenašla

U Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi muž údajně viděl malého medvěda. Starostové okolních obcí varovali obyvatele a...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...