Kouzlo první republiky středočeských budov odhalí výstava

  7:42aktualizováno  15:47
V souvislosti s výročím 100 let samostatného státu připravil Národní památkový ústav výstavu Architektura ve službách první republiky. Její regionální část, zaměřená na prvorepublikové skvosty ve Středočeském kraji, je až do konce listopadu k vidění v mělnickém Masarykově kulturním domě.

Prvorepublikové koupaliště ve Mšeně | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Městské lázně ve Mšeně, zámecká zahrada v Lánech, Zemská průmyslová škola v Mladé Boleslavi, nymburské krematorium či husitský kostel v Čáslavi, to je jen část staveb, které reprezentují výstavu architektury první republiky.

Národní památkový ústav (NPÚ) vybral celkem osmnáct staveb, které prezentuje na deseti panelech. Neřídil se přitom datem jejich vzniku, ale jejich účelem. A tak například art-deco městské lázně ve Mšeně prezentují oblast sportu a rekreace, mladoboleslavská Zemská průmyslová škola zastupuje školská zařízení, hydroelektrárna v Poděbradech technické stavby a husitský kostel v Čáslavi objekty sakrální. 

Mezi vybranými stavbami jsou také úřední a společenské domy, bankovní a obchodní domy, krematorium, most, továrna či lázeňská sanatoria a hotely, kterých je hned několik v Poděbradech. Všechny stavby vznikly v éře Československé republiky 1918–1938, tedy v období spjatém s dynamickým poválečným průmyslovým rozvojem.

Fotogalerie

„Výběr objektů pro výstavu byl skutečně těžký, a to hlavně z důvodu velkého množství kvalitní prvorepublikové architektury ve Středočeském kraji. Snažili jsme se zvolit ty nejkvalitnější stavby reprezentující jednotlivé tematické okruhy. Řídili jsme se pochopitelně našimi znalostmi a také citem,“ řekla MF DNES Hana Prixová Dvorská, spoluautorka výstavy.

Výstava, která byla již dříve k vidění v Městské knihovně v Praze a v zahradách pod Pražským hradem, přináší reprezentativní průřez nejzajímavějšími kulturními památkami a pro návštěvníky může být i tipem, kam by se mohli jet příště podívat, byť většinu staveb mohou obdivovat jen zvenčí.

Na výstavu se ovšem dostaly i stavby, které kulturními památkami prohlášené nejsou. Přinejmenším zatím. 

„K umělecko-historickému zhodnocení architektury z první poloviny 20. století dochází postupně a proces návrhů a prohlášení staveb za kulturní památky může být mnohdy poměrně komplikovaný a zdlouhavý,“ vysvětluje Dvorská. Na výstavě je tak například prezentována i takzvaná Morákova vila z Nespek na Benešovsku.

„Postupně dochází k podávání návrhů k prohlášení architektonicky hodnotných staveb za kulturní památky. Od roku 2005 jsou prováděny výzkumy moderní architektury, které míru poznání a počet návrhů na kulturní památky značným způsobem posunuly. Například v roce 2017 se tři prvorepublikové stavby ve Středočeském kraji staly národní kulturní památkou. Konkrétně se jedná o hydroelektrárnu v Poděbradech, krematorium v Nymburce a Zemskou průmyslovou školu v Mladé Boleslavi,“ uvádí Dvorská. Kolik prvorepublikových památek v kraji existuje, lze podle Dvorské jen těžko přesně vyčíslit. Těch, kterým se dostává označení kulturní památka, je zhruba 50 až 60.

Zlatá éra stavitelství

Hodnota a jedinečnost meziválečné architektury spočívá především v kombinaci stylů a přístupů i rozmanitosti jejího použití. Výstavbě veřejných budov udával tón národní sloh, který kombinoval modernu, kubismus a folklorní odkazy. Jiným způsobem stavěla soukromá bohatá klientela, která začala oceňovat nový směr – funkcionalismus, jinak konzervativnější stavebníci, dávající přednost postupům minulosti.

„Prvorepubliková architektura patří do zlaté éry československého stavitelství, zejména pak funkcionalistické stavby ze 30. let dosahovaly světové úrovně. Cyklus výstav Architektura ve službách první republiky chce připomenout toto slavné období, v němž architektura hrála významnou roli při utváření národní identity nově vzniklého státu,“ uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa  Goryczková.

Architektonická výstava v Mělníku

Meziválečnou architekturu v mělnickém Masarykově kulturním domě představuje i...

Meziválečnou architekturu v mělnickém Masarykově kulturním domě představuje i výstava s názvem Prvorepubliková architektura na Mělníku ve fotografii. Mělnický fotograf Mirek Pásek pro ni zachytil ty nejzajímavější stavby z tohoto období, které se ve městě na soutoku Labe a Vltavy nacházejí. Málo jich rozhodně není. „V období první republiky vznikla na Mělníku řada staveb, které stojí za pozornost. Hlavní myšlenkou výstavy je představit tuto architekturu prostřednictvím velkoformátových fotografií,“ uvádí k výstavě Radka Kareisová, ředitelka Mělnického kulturního centra. 

Kromě Masarykova kulturního domu se může Mělník pochlubit například také prvorepublikovým okresním úřadem, poštou, záložnou, školou, Husovým domem a několika vilami.

Nejčtenější

Sparta - Bohemians 1:0, pískot po výhře, rozhodla penalta v nastavení

Adam Hložek ze Sparty (vlevo) sleduje, zda si Vladislav Ljovin z Bohemians v...

Sparťanští fotbalisté zahájili jarní část sezony vítězstvím 1:0, po kterém publikum na hráče pískalo a vyhánělo trenéra...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Školačky zbily kvůli údajné pomluvě spolužačku, kopaly ji do hlavy

Kyberšikana

Mladoboleslavská policie vyšetřuje jednání dvou dívek ze základní školy, které zbily spolužačku. Když upadla na zem,...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Pro kvalitní čokoládu či kazeťák museli lidé do Tuzexu. Bony nabízela mafie

V Tuzexu u budovy Transgas (na snímku pohled z tehdejší třídy Lidových milicí,...

Dlouhé fronty před obchody, kolem kterých se nenápadně pohybovali překupníci neboli veksláci. Ti nabízeli bony neboli...

Další z rubriky

Nehoda sedmi aut uzavřela dálnici D10, jeden člověk se zranil

Ilustrační snímek

Dálnice D10 byla na dvou místech na Mladoboleslavsku uzavřena. Na 46. kilometru ve směru na Prahu havarovalo sedm...

Hasiči likvidovali požár auta na Pražském okruhu, zásah zpomalil dopravu

Hasiči likvidovali požár auta na Pražském okruhu

Požár auta zablokoval Pražský okruh ve čtvrtek odpoledne u sjezdu na Ořech. Na místě zasahovali hasiči i policie....

Praha nevyhověla Zdeně Mašínové, která chce exhumovat ostatky své matky

Zdena Mašínová

Pražský magistrát nevyhověl Zdeně Mašínové, sestře bratrů Mašínů, exhumovat ostatky její matky na Ďáblickém hřbitově....

Najdete na iDNES.cz