Praha opraví Výstaviště. Město chce, aby tam lidé chodili pravidelně

  18:51aktualizováno  18:51
Vedení městské společnosti Výstaviště Praha opraví areál na Praze 7, místní restaurace, divadla nebo povrchy cest. Vyměněno bude veřejné osvětlení, vybudovány elektrické přípojky a opravena Bruselská brána. Náklady jsou asi 150 milionů korun. Upravena bude i zeleň.

Výstaviště Praha. | foto: Profimedia.cz

Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) a předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl. Připravuje se i stavba repliky vyhořelého křídla Průmyslového paláce.

„Chceme, aby se celý areál stal součástí přirozeného uvažování Pražanů o trávení volného času, aby sem chodili pravidelně a ne jednorázově,“ řekl Vyhnánek.

Rekonstrukce má areál zapojit do kontextu širší oblasti, tedy Stromovky a Trojské kotliny se zoo a botanickou zahradou.

Společnost Výstaviště Praha již zmodernizovala Maroldovo panorama bitvy u Lipan. „Je to fascinující obraz, na který se nikdo nechodil dívat,“ řekl Hübl.

Vyčištěn byl prostor u obrazu, firma vytvořila nové propagační materiály a k obrazům bylo namluveno průvodní slovo. Za první měsíc od otevření obraz podle Hübla shlédlo 1 350 lidí, přičemž loni to bylo za celý rok asi 2 600 návštěvníků.

Před dvěma týdny byla u místního bazénu zprovozněna lezecká stěna. Přes prázdniny pak chce firma nechat otevřený i bazén a nabídnout lidem obě možnosti sportovního vyžití naráz. V minulosti byl bazén v létě zavřený. Těsně před dokončením je oprava restaurace Pražan, kde by měl být minipivovar.

Ve spodní části areálu vznikne relaxační zóna, postaví se další hřiště pro děti, fitness hřiště a samoobslužné grily. Všechna hřiště budou k dispozici zdarma, za použití grilů lidé zaplatí.

Zmizí zbytky nebo základy již neexistujících staveb. Staví se také nová brána do Stromovky a zlepší se průchodnost areálu. Na místě bývalého občerstvení u Bruselské brány bude nový gastropavilon.

Opraveny a sjednoceny budou povrchy cest a zrekonstruována Bruselská cesta. „Cílem je udělat z toho kultivovaný prostor, který bude sloužit pro outdoorové aktivity,“ řekl Hübl. Doplněno bude veřejné osvětlení a vzniknou podzemní šachty pro lepší připojení k elektrickému proudu.

Opravy se dočkají také stavby. Zrekonstruovány budou Křižíkovy pavilony, které bude Výstaviště využívat pro pořádání výstav při rekonstrukci Průmyslového paláce. Opraví se i fontána.

Z divadla Spirála bude multifunkční sál

Do podoby multifunkčního sálu firma přebuduje divadlo Spirála, které je od roku 2002 zavřené. „Když vše dobře dopadne, tak jaro 2021 je datum očekávaného otevření Spirály,“ řekl Hübl. Vznikne retenční nádrž na vodu a firma již vyčistila studně a bude zalévat vodou z nich. Dosud používala pitnou vodu.

V budoucnu plánuje vedení Výstaviště také opravy před Průmyslovým palácem směrem do Holešovic. Kdy se tady práce uskuteční, zatím není jasné. Nicméně vznikne nová brána. Na její podobu minulé vedení Prahy vypsalo architektonickou soutěž, ale vítěz nakonec nebyl vybrán.

Praha již několik let chystá dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce. V současné době běží stavební řízení. Pokud vše půjde bez problémů, mohly by práce začít v červenci příštího roku.

Výstaviště u Stromovky vzniklo v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Velké škody v areálu napáchala povodeň v roce 2002.

Při zahájení oprav Výstaviště narazili dělníci i na dávno zapomenuté jezírko (6/2018):

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Na pražské Císařské louce hořela dřevěná budova, zranění nejsou

Na Císařské louce hoří dřevěná budova.

Na pražské Císařské louce na ostrově uprostřed Vltavy kolem třinácté hodiny vzplanul dřevěný objekt, údajně garáže....

Mánes zdobí nábřeží už 90 let. Nádhernou stavbu financoval i Rothschild

Řeka působí jako magnet a přitahuje romantiky i umělce.

Ostře řezané linie, čisté bílé plochy a vysoká kamenná věž s patinovanou kupolí tvoří dominantu vltavského nábřeží a...

VIDEO: O víkendu zavřou lanový most. Podívejte se, jak objet Jižní spojku

Na řidiče na Lanovém mostě čeká další dopravní omezení.

Od začátku července probíhají na několika místech na pražské Jižní spojce různé opravy a stavby. Provoz je omezený i na...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz