Praha rozhoduje, zda postaví dřív Městský okruh, či Radlickou radiálu

  10:20aktualizováno  10:20
Obyvatelé západního okraje Prahy se obávají výstavby další části Radlické radiály, která má v budoucnu navázat na Rozvadovskou spojku a pokračovat až k Městskému okruhu na Zlíchov. Sepsali proto petici, kterou se teď zabývali pražští radní. Město ale patrně projekt nezmění, stavba by totiž potom byla dražší.

Pohled na most rampy I v mimoúrovňovém křížení Zlíchov od ulice Křížová | foto: mestskyokruh.info, vizualizace: PUDIS & SATRA & ARTOO

Rozvadovská spojka na západě Prahy přivádí do města auta jedoucí z dálnice D5. Široká silnice však náhle končí nájezdem na místní silnice. Podle plánů by však měla vést dál. Jedná se o část Radlické radiály, která má pokračovat až k Městskému okruhu. Částečně povede po povrchu, částečně třemi tunely.

Jenže místní obyvatelé se obávají, že široká silnice tu zvýší hluk, tranzitní dopravu a přinese i další problémy. "Žádáme, aby byly opět posouzeny dopady plánované Radlické radiály na život lidí a životní prostředí. Současný projekt bude mít podle nás na tyto věci velmi negativní vliv," píše se v petici, která navrhuje úpravy.

Mimo jiné chce místo mimoúrovňové křižovatky Řeporyjská postavit křížení na úrovni nynější komunikace, zlepšit protihluková opatření a spojit tunely Butovice a Jinonice v jeden. "Budeme s nimi jednat my i projektanti během ledna," řekl šéf odboru městského investora Jan Beránek.

Podle mluvčí magistrátu Terezy Králové ovšem není možné na všechny požadavky přistoupit. "Například postavení úrovňové křižovatky a stejně tak spojení dvou tunelů v jeden by bylo v rozporu s územním plánem. Změny u tunelů by navíc znamenaly navýšení nákladů zhruba o 700 milionů korun," uvedla.

Dopravní okruhy má spojovat sedm radiál

Radiála by se podle předpokladů mohla začít stavět v roce 2014, tedy po dokončení tunelu Blanka. Jenže v tu dobu bude zapotřebí stavět i navazující část Městského okruhu, který by jej uzavřel.

Hlavní dopravní systém v Praze - Co zbývá postavit

Radlická radiála je součástí hlavního dopravního systému v Praze, který tvoří dva okruhy - městský a pražský. Oba má spojovat dohromady sedm radiál. Zprovoznění dalších částí systému se ale sune až k roku 2020.

"Jde o těžké rozhodování, protože obě tyto stavby jsou životně důležité pro dopravu celého města. Ale z hlediska zátěže, kterou přinese otevření Blanky pro oblast severu města, je pro mě spíše prioritou dostavba Městského okruhu," vysvětlil náměstek primátora pro dopravu Josef Nosek.

K dokončení celého základního systému dopravy zbývá dostavět zhruba polovinu Pražského okruhu, Blanku a zbytek Městského okruhu, a navíc radiály - kromě Radlické i Břevnovskou a dokončit Vysočanskou.

Radlická radiála bude nejdřív za šest let

Městský okruh, který patrně dostane přednost, ale přitom Nosek neplánuje stavět v původní stopě. Mezi Pelc-Tyrolkou a Jižní spojkou měla trasa vést několika tunely.

Fotogalerie

"Rozhodně odmítám čekat 15 nebo 30 let, až se podaří postavit navazující tunel podle původního plánu," řekl koncem listopadu Nosek s tím, že podmínkou zahájení výstavby okruhu v původní stopě je otevření Pražského okruhu přes Suchdol a Dolní Chabry, což může trvat léta. Proto začal chystat alternativní trasu.

Do šesti let by chtěl vést okruh po Průmyslové a Kbelské ulici, které se opraví a postaví se tu mimoúrovňové křižovatky. A pokud budou peníze, je adeptem na výstavbu i zmiňovaná Radlická radiála. Podle zprávy městského investora, kterou se zabýval odbor dopravy, by se mohla teoreticky začít stavět v roce 2014. Hotová by pak byla v roce 2018.

Ministerstvo dopravy chce mezitím stavět další úsek Pražského okruhu, který by propojil dálnici D1 s Běchovicemi. "Se zahájením této stavby počítáme kolem roku 2016," řekl mluvčí ministerstva Martin Novák. Po novém kusu dálnice by řidiči mohli projíždět zhruba v roce 2019. Jenže severní části obchvatu metropole jsou zatím v nedohlednu. Podle Nováka se nezačnou stavět dříve než po roce 2020.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Je to Sevilla. Slavia v osmifinále vyzve španělský tým s českým brankářem

POSTUPOVÉ SELFIE. Fotbalisté Slavie se radují z vítězství v Genku, kterým si...

Slávističtí fotbalisté se po poledni vrátili z úspěšné mise v Genku a v autobuse cestou z letiště v Praze se dozvěděli...

Dukla - Sparta 2:3, hosté vedli jen jednou, v závěru rozhodl Tetteh

Benjamin Tetteh se raduje z třetího gólu Sparty proti Dukle.

Sparťanští fotbalisté dvakrát prohrávali, ale silou vůle zápas na hřišti posledního mužstva ligy otočili. V dohrávce...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Další z rubriky

Železniční dopravu v Praze komplikovala porucha trakčního vedení

Ilustrační snímek

Porucha trakčního vedení komplikovala odpoledne železniční dopravu v Praze. Zasaženy byly desítky spojů včetně...

Na Kampě hořel byt, obyvatelka je lehce popálená a nadýchala se kouře

Na Malé Straně hasiči hasili požár podkrovního bytu. (22. 2. 2019)

Podkrovní byt hořel odpoledne v Praze na Malé Straně. Jeho obyvatelka se nadýchala kouře a je lehce popálená. Hasiči z...

Praha láká sběratele zážitků. Luxusní byty s fórkem se staví pro ně

Top rezidence Pomezí, Praha - Košíře. Projekt tvoří domy s devadesáti byty a...

Lokalita, dostupnost škol, oblíbené kavárny, blízko do práce, park a zeleň. „Každý chce mít blízko vše podstatné pro...

Najdete na iDNES.cz