Výstava o významu vody ukáže hromadění ker na Vltavě i plast v oceánu

  18:04aktualizováno  18:04
Snímky českých lesů zničených kůrovcem, plastů v oceánech či ker u Karlova mostu si mohou prohlédnout lidé od čtvrtka při procházce na Kampě hned u Karlova mostu. Výstava Voda a civilizace představuje vodu jako strategickou surovinu a její význam pro člověka.

Snímek ukazuje nevhodné hospodaření s půdou na velkých půdních blocích, které jsou typické pro Česko. Takovou krajinu ohrožuje eroze. Česká půda také nedokáže vodu udržet, ani když zaprší. | foto: Libor Sváček

„Snažíme se o problematice vody a jejích různých aspektech hovořit tak, aby byly srozumitelné, prostřednictvím kratších textů, fotografií a grafů a zároveň se snažíme přimět lidi, aby uvažovali o vodě nikoli jako o něčem, co vyřeší stát nebo politici, ale o něčem, co se jich zatraceně dost dotýká,“ říká archeolog a egyptolog Miroslav Bárta, který je kurátorem a spoluautorem výstavy.

Fotogalerie

Do projektu se zapojila celá řada institucí, mezi které patří například Univerzita Karlova, hydrometeorologický ústav, Povodí Vltavy, Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů v Olomouci, ze zahraničí třeba Kalifornská univerzita či dvě australské univerzity.

Každá z organizací se na tuto surovinu může dívat z trochu jiného úhlu.

„Unikátnost projektu spočívá v tom, že se tolik vědců dalo dohromady, aby veřejnosti, tedy školám, studentům, lidem, kteří se o vodu zajímají, ať už z pohledu fyzikálního, historického nebo chemického, ukázali význam vody, a to v prostoru, kam mohou kdykoliv přijít a v klidu přemýšlet o tom, co vidí,“ dodává Bárta.

Emise i význam

Na čtyřiceti panelech si návštěvníci přečtou o kůrovci, lesích i těžbě dřeva. K vidění budou fotografie zemědělské půdy a příklady toho, jak s ní některé země více a některé méně šetrně hospodaří.

Další tabule vyobrazí téma vody v historických souvislostech. „Takzvané stěhování národů se v minulosti událo několikrát a je mu také věnován panel,“ vysvětluje archeolog, který dodává, že pohyb lidí kvůli počasí není nic překvapivého.

„Není pochyb o tom, že proměny přírodního prostředí, a to neznamená jenom vysychání, ale i stoupání hladin oceánů a moří, vysychání oblastí nebo naopak změny míst, která budou postižena těžkými dešti, se budou dít a povedou k tomu, že se lidé budou přemisťovat,“ konstatuje.

Voda a civilizace

Výstavu připomínající význam vody najdou lidé na Kampě od 2. 5. do 28. 5. 2019.

V souvislosti s ní se konají dny otevřených dveří v Novomlýnské vodárenské věži 11. 5. a 12. 5. 2019 a v Podskalské celnici na Výtoni, 18. 5. a 19. 5. od 9 hod. do 18 hod.

Mezi historické zajímavosti patří třeba 3D sken hladového kamene foceného pod vodou. Prostřednictvím hladových kamenů odborníci zjišťují klimatické extrémy v minulosti, protože na ně lidé tesali letopočty, když hladina řeky extrémně klesla. Výstava připomíná hladové kameny v okolí Děčína, přičemž nejstarší doložené datum, které řeka skrývá, je z roku 1616.

Na panelech návštěvníci dále uvidí snímky nejstarších závlahových kanálů v Izraeli nebo dopady plastů v moři na živočichy. Zajímavostí jsou fotografie českého geografa a hydrologa Bohumíra Janského, který se svým týmem v roce 1999 objevil prameny Amazonky.

Lidé si budou moci prohlédnout i fotografie rytiny Karlova mostu z 18. století, která ukazuje hromadění ledových ker při povodni, či snímky povodní z roku 2002. Z aktuálních dat budou moci návštěvníci porovnat spotřebu vody v českých domácnostech se spotřebou obyvatel jiných zemí. Dozvědí se, že lidé v České republice sice spotřebují méně vody než například lidé ve Spojených státech, ale přitom je to čtyřikrát více než v některých v afrických zemích.

Do konce května

Výstava má lidem dát na vědomí, že sucho se týká i našeho regionu.

„Máme za sebou suché léto i zimu a téma nedostatku vody, a především nehospodárné zacházení s vodou je na pováženou. Mnozí z nás mají patrně pocit, že když otočí kohoutkem, tak voda z něj poteče navždy. A tato výstava nás má z tohoto omylu vyvést,“ říká Olga Menzelová, producentka výstavy.

Na expozici odborníci pracovali více než rok a na Kampě bude stát do 28. května. Pak poputuje dál. „O výstavu je velký zájem jak doma, tak v zahraničí,“ dodává Bárta.

  • Nejčtenější

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Praha odložila na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se zatím odklízet...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Popelářské auto srazilo v Berouně ženu, při nehodě přišla o nohu

Berounští policisté vyšetřují srážku chodkyně s popelářským vozem v centru města. Několikatunový vůz ženu připravil o...

Tady se dá hezky sprejovat, doznal Němec graffiti na Karlově mostě

Obvodní soud pro Prahu 1 se začal zabývat případem dvou německých turistů, kteří posprejovali Karlův most v Praze. Soud...

V areálu Bulovky zemřela žena, před nemocnicí ji srazila dodávka

V areálu nemocnice Na Bulovce v Praze 8 stala dopoledne stala tragická nehoda. Mezi pavilony do seniorky nacouvala...

I nový šéf Pirátů v Praze jednal se žalovaným manažerem. Doložil to zpětně

Nový předseda Pirátů v pražském zastupitelstvu Viktor Mahrik se stejně jako jeho stranická kolegyně Krausová scházel s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz