Bývalá zastupitelka ke kauze Opencard: Profitovali zřejmě kmotři i Bém

  16:22aktualizováno  16:22
Před sněmovní vyšetřovací komisí k případu pražské karty Opencard promluvila bývalá zastupitelka Jana Ryšlinková. Vypověděla, že z projektu zřejmě profitovali "pražští kmotři" - Roman Janoušek, Ivo Rittig, Pavel Hurda a někdejší městští politici v čele s někdejším primátorem za ODS Pavlem Bémem.

Bývalá zastupitelka Jana Ryšlinková | foto: www.eds2009.cz

Bém se proti slovům Ryšlinkové ostře ohradil. Komise vyslechla také advokáta Filipa Hajného, který pro ni zpracoval zhruba před pěti lety trestní oznámení. Další pozvaní, někdejší primátorův náměstek Rudolf Blažek a zástupci auditorských firem se komisi omluvili.

"Je vysoce pravděpodobné, že z toho profitovali pražští kmotři Janoušek, Rittig, Hurda a jejich prostřednictvím politické figury, které mohly rozhodnutí na magistrátu ovlivňovat, v čele s panem Bémem," uvedla Ryšlinková. Bém ji označil za neúspěšnou a zřejmě i zhrzenou politickou osobnost, což je mu prý líto, protože ji dlouho zná. Jako autorka oznámení nemohla podle Béma říci komisi nic jiného.

"Pouze dodám, že se mi zdálo, že vždy měla trochu jednodušší politické vidění světa," sdělil Bém, který zopakoval, že z Opencard měli a budou mít prospěch všichni Pražané a návštěvníci metropole, nikoli její politická reprezentace.

Výsledky auditu? Velmi kritické

Hajný trestní oznámení vypracoval zejména na základě auditu projektu Opencard, jehož zpracování podnítil Blažek a jehož výsledky byly velmi kritické.

Z Hajného vyjádření mimo jiné vyplynulo, že prověrka zpochybnila celý obchodní plán, že byl několikrát porušen zákon o zadávání zakázek, smlouvy mezi městem a provozovatelskou firmou Haguess nebyly vyvážené a projekt byl mimo kontrolu Prahy.

Advokát uvedl, že podle auditora byla celá smlouva pro rozpor se zákonem od začátku neplatná. "Po prostudování podkladů jsem nabyl přesvědčení, že trestní oznámení je opodstatněné," řekl Hajný před komisí.

Později, v roce 2010, ho Ryšlinková informovala, že státní zastupitelství zrušilo záznam o zahájení vyšetřování. "O důvodech si netroufám spekulovat," poznamenal advokát, který někdejší zastupitelce doporučil, aby se obrátila na nadřízené státní zastupitelství.

Ryšlinková členům komise řekla, že někdejší radní ODS a ČSSD schvalovali v květnu 2009 záměr karty Pražana i na základě podkladu, jenž byl podle ní zpracován na počítači majitele firmy Haguess. Zadání auditu podnítilo podle ní anonymní podání, které asi o tři roky později dostal kontrolní výbor zastupitelů.

Na základě prověrky podala Ryšlinková trestní oznámení.

Brání někdo vyšetřování?

Později se Ryšlinková dostala do kontaktu s někdejším úředníkem Jiřím Chytilem, který prý poskytl značné množství informací. Chytil byl nedávno spolu s dalšími úředníky v případu Opencard zatím nepravomocně odsouzen, ač mu původní vyšetřovatelé údajně slibovali roli utajeného svědka.

Někdejší zastupitelka uvedla, že nabyla dojmu, že vyšetřování někdo brání, později se vyšetřovatelé změnili. Její důvěra ve vyšetřování "klesla na bod mrazu".

"Považuji za selhání našeho justičního a vyšetřovacího systému, že vyšetřování kauzy Opencard bylo zastaveno a že ti, do jejichž kapes poslali daňoví poplatníci miliony za nic, zůstávají zcela mimo pozornost," dodala Ryšlinková. Projekt stál už více než miliardu korun.

Komise opět zasedne v polovině května. Opět si pozvala Blažka a zástupce auditorů, který se pro dnešek omluvil prý kvůli tomu, že ho magistrát zatím nezprostil mlčenlivosti. Pozvánka přijde i ministryni spravedlnosti Heleně Válkové (ANO), jež dosud komisi nedodala souhrnnou zprávu o stavu vyšetřování.

Komise si vyžádá po různých úřadech další podklady. Kvůli Opencard je obviněna většina členů minulé rady ODS a TOP 09 včetně tehdejšího a nynějšího primátora Bohuslava Svobody (ODS) a Tomáše Hudečka (TOP 09).

Autor:

Nejčtenější

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Pacientku nechali ležet šest hodin na chodbě. Nemocnice pochybení popírá

Nemocnice chodba

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nechala na nemocniční chodbě ve středu ležet postarší ženu šest hodin. Alespoň...

Další z rubriky

Výbuchy, zranění. Obchodní dům na Smíchově cvičně obsadili teroristé

Pražská policie nacvičovala zásah při teroristickém útoku na Smíchově....

Policisté od půl jedné v noci trénovali v obchodním centru na pražském Smíchově zásah při teroristickému útoku. Bylo to...

Naše věže na Žižkově rušit nebudou, říká na svůj návrh Eva Jiřičná

Eva Jiřičná má ateliér v Praze i v Londýně. Podle jejího návrhu vznikla...

Na místě žižkovského Telecomu chce developer Central Group stavět tři věže podle návrhu architektky Evy Jiřičné....

Stromy na Vinohradech musely ustoupit hřišti, lidé poslední z nich brání

Fotografie posledního javoru.

Na místě bývalé komunitní zahrady plánuje vedení radnice Prahy 2 postavit dětské hřiště. Místním obyvatelům se nelíbí,...

Najdete na iDNES.cz