Nejen problémy s vodou. Při blackoutu by v metru uvázlo 140 tisíc lidí

  12:40aktualizováno  12:40
Experti připouštějí, že kdyby v celém hlavním městě vypadl proud, byl by to průšvih. Ukázaly to výsledky únorového cvičení. V podzemce by při blackoutu uvázlo 140 tisíc lidí, z kohoutků by netekla voda a nemocnice by kvůli malým záložním zdrojům hrály o čas.
Výpadek proudu v celé metropoli by znamenal rozsáhlé komplikace. Ilustrační snímek

Výpadek proudu v celé metropoli by znamenal rozsáhlé komplikace. Ilustrační snímek | foto: Profimedia

Přestože se musí z řadou nebanálních problémů ještě vypořádat, je metropole podle odborníků na případný blackout připravena v porovnání s jinými evropskými městy dobře.

1.Nejen polovině Prahy. Voda nepoteče nikde

Zatímco předběžné odhady počítaly s tím, že by celopražský výpadek proudu připravil o vodu v domácnostech zhruba 600 tisíc Pražanů, podle konečných výsledků cvičného blackoutu, který si město vyzkoušelo letos v únoru, by byla situace mnohem závažnější.

"Bez vody by zřejmě byla celá Praha," potvrdil MF DNES bezpečnostní expert Andor Šándor, kterého si město najalo jako poradce při cvičném blackoutu a který jeho výsledky zpracovával.

Město se proto musí zabývat organizací nouzového výdeje vody a rozmístěním cisteren s pitnou, ale také s užitkovou vodou.

2.Až 140 tisíc lidí uvázne v podzemí

Chystá se další cvičení

Blackout na zkoušku chce město uspořádat opět příští rok. S velkou pravděpodobností se tentokrát odehraje v květnu. Zatímco letos město cvičení odstartovalo ve 23 hodin v noci, příští rok by se mělo konat za dne.  Zkouška se opět nijak nedotkne obyvatel Prahy.

Ve chvíli, kdy vypadne proud, nebudou moci v jízdě pokračovat tramvaje a metro. "V případě, že by k blackoutu došlo v ranní špičce, v metru by tak mohlo uváznout až 140 tisíc lidí," řekl náměstek primátora pro dopravu Jiří Nouza.

Zatímco ve večerních hodinách by hasiči neměli mít s evakuací cestujících problémy, ve špičce by stáli před zásadním problémem. Jak by v takovém případě město postupovalo, se teprve uvidí.

"Proběhne ještě samostatné cvičení odboru krizového řízení a Dopravního podniku, které se zaměří na problematiku hromadné dopravy," dodává Nouza.

3.Nemocnice nemají dobré záložní zdroje elektřiny

Kritická situace může nastat také v nemocnicích. Některým by totiž podle závěrů z únorového cvičení blackoutu vystačily náhradní zdroje elektřiny pouze několik hodin. To se musí změnit. "Není možné, aby náhradní zdroje vydržely maximálně čtyři hodiny," říká Šándor.

4.Z mobilních telefonů nepůjde volat

Podobně jako nemocnice také operátoři spoléhají na to, že jim naftu do náhradních zdrojů elektřiny budou vozit v průběhu výpadku proudu dodavatelé, a tím pádem nenastane žádný problém.

V tom se však podle odborníků mohou mýlit. V případě, že dodavatelé selžou, mohou nastat i výrazné problémy se signálem. "Nemůžeme se zatím spolehnout, že by telefonní operátoři dokázali zajistit provoz tísňových linek," říká Šándor.

Jeho tvrzení však všichni tři operátoři odmítají. "V případě blackoutu by naše síť zůstala v provozu, ale v omezeném režimu," říká Markéta Kuklová z tiskového oddělení společnosti Vodafone.

5.Pětina Prahy se bude klepat zimou

Blackout by Pražany nepřipravil pouze o vodu z kohoutků. "Přibližně 260 tisíc domácností by se ocitlo bez dodávky tepla," vysvětluje Šándor.

Další závěry z únorového cvičení blackoutu představí vedení města ve čtvrtek odpoledne.

Autor:

Nejčtenější

Značka v Praze mate řidiče. Porušení zákazu stojí nejmíň 1500 korun

MHD

Neobvyklá značka u supermarketu v pražské Michli mate řidiče. Někteří ji dodržují, jiní ji považují za neplatnou a...

Mariánský sloup uráží náboženské cítění, respektujme to, říká Stropnický

Novinář Eugen Kukla, sochař Petr Váňa někdejší šéf zelených Matěj Stropnický v...

Debatu o návratu Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí zažívá Praha od 90. let. Zatím poslední kolo rozdmýchalo na...

Praha očekává rekordní protest. Připraveni jsou policisté i záchranáři

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Praha se chystá na pravděpodobně největší demonstraci od listopadu 1989. Podle spolku Milion chvilek pro demokracii,...

Nový majitel hokejové Slavie: Číňané peníze nepošlou, ale chceme play off

Stanislav Tichý, nový majitel hokejové Slavie.

Slávistickým fotbalistům chodil fandit ještě na dřevěnou tribunu v Edenu, dění kolem hokejistů začal bedlivě sledovat s...

Na D10 před Prahou se srazilo sedm aut, dálnice byla uzavřena

Ilustrační snímek

Dálnici D10 na čtvrtém kilometru před Prahou zastavila po sedmé hodině ranní hromadná nehoda. Směr na Prahu byl až do...

Další z rubriky

Hostivař se dočká nového hřbitova, čtyři stěny pojmou stovky uren

V architektonické soutěži na nový hřbitov v Hostivaři uspěl v roce 2016...

Už více než sto let čeká metropole na další hřbitov. Po složitých peripetiích nakonec začne ještě letos vznikat nový v...

Vlaky mezi Prahou a Berounem nejezdily. Na vině byla závada na trati

Vlakové nádraží Praha - Smíchov

Vlaky na trati mezi Prahou a Berounem zastavila v pondělí ráno porucha na trakčním vedení. Omezení provozu se dotklo...

Na stavbě domu u Prahy vybuchl plyn, dělník má popálenou polovinu těla

Při práci v domě vybuchla propanbutanová lahev. (25. 6. 2019)

Na stavbě domu ve Všechromech na Praze-východ ráno vybuchla propanbutanová lahev. Exploze popálila jednoho z dělníků a...

Najdete na iDNES.cz