Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. prosince 2023 Mikuláš

Lidí na bicyklu v Praze přibývá díky sdíleným kolům, stoupl i počet nehod

  13:26
Obliba cyklistiky v Praze roste. Podle sčítačů Technické správy komunikací jezdí kolaři nejčastěji v Modřanech nebo pod Vyšehradem. Oproti loňsku stoupl jejich počet v nejexponovanějších ulicích o padesát procent. Může za to hlavně obliba systému sdílených kol. S tím ale přibývá také nehod.

ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V některých místech Prahy meziročně výrazně narostl cykloprovoz. V centru to platí například o Karlínu, Libni či Novém Městě, na periferii přibylo kolařů na Šeberově. Vyplývá to z aktuální statistiky Technické správy komunikací (TSK) shrnující data za rok 2018.

Intenzita cyklodopravy stoupla loni v Praze téměř o 2,5 procenta ve srovnání s rokem 2017. Nejvíce kol průzkum zachytil v květnu, nejnižší cykloprovoz TSK registruje v chladných dnech prosince a února, mírnější pokles byl zaznamenán v parných dnech července a srpna.

Takřka čtyři tisíce cyklistů se loni prohnaly během všedního dne cyklostezkou v libeňské ulici U Českých loděnic. Celkem tam v uplynulém roce projelo na kole více než 175 tisíc lidí. V porovnání s rokem 2017 to představovalo nárůst o 56 procent, což znamená v rámci hlavního města nejvyšší údaj zachycený sčítači TSK. 

„Automatické cyklosčítače umožňují získávat on-line data celoročně po 24 hodin denně a mít tak podrobný přehled o provozu cyklistů v různých ročních obdobích, stejně jako o vývoji intenzit během dne či týdne,“ uvedla Barbora Lišková, mluvčí TSK.

Provoz podle dat TSK v meziročním porovnání vzrostl i o více než pětinu, též na dalších místech metropole – mimo jiné u Hlávkova mostu, na stezce jižně od Vyšehradského tunelu, na Rohanském nábřeží anebo mezi šeberovskými ulicemi K Jelenám a V Honu.

Naopak největší meziroční propad cyklistického provozu, o polovinu, zaznamenala TSK u mostu přes plavební kanál na Císařské louce. Způsobila to absence Trojské lávky. O pětinu v porovnání let 2017 a 2018 ubylo kolařů také v úseku modřanských ulic Vltavanů a U Kina. Modřany však nadále zůstávají lokalitou s nejvyšším počtem zachycených cyklistů v obou směrech.

Kola sedlá mládí

Lidé v Praze kolům důvěřují rostoucí měrou, zda jde o stabilní a dlouhodobý trend, není však jasné. 

Praha v sedlech

391 355 cyklistů napočítaly loni sčítače na křížení modřanských ulic Vltavanů a U Kina. V roce 2017 tudy projelo 501 431 jezdců, meziroční pokles činí 22 procent, přesto toto místo zůstává z pohledu cyklisty nejfrekventovanější v hlavním městě. 

Nárůst provozu o 56 procent evidují statistiky na cyklostezce v libeňské ulici U Českých loděnic. Za uplynulý rok tamtudy projelo 175 139 kolařů, o rok dříve to bylo 111 916 jezdců. 

6 949 průjezdů byl nejvyšší denní provoz cyklistů v hlavním městě, zaznamenaly jej sčítače na Podolském nábřeží u Vyšehradského tunelu. Na druhém místě se co do hustoty cykloprovozu umístilo zmíněné křížení ulic Vltavanů a U Kina, kudy projelo 4 687 kolařů, stalo se tak o víkendu. Naopak nejnižší denní provoz TSK zaznamenala v cyklopruzích v ulici Na Petřinách, ve všední den tam projelo 144 cyklistů. 

139 nehod zaviněných cyklisty se stalo v roce 2018. Lehká zranění utrpělo 82 lidí. V roce 2017 to bylo 98 nehod s 55 lehkými zraněními.

„Nemáme vlastní analýzu, nárůst tedy nemůžeme spolehlivě potvrdit,“ uvedl Jakub Holzer ze společnosti Auto+Mat, která prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městě.

Nicméně podle expertů platí, že podmínky pro jízdu na kolech se v hlavním městě každoročně zlepšují. Metropole má aktuálně více než 500 kilometrů značených cyklotras.

A přibývají další nové úseky, například okolo Košíkovského potoka, mezi Kolodějemi a Újezdem nad Lesy či z Horních Počernic na Běchovice.

„Ovšem infrastruktura, která by přitáhla masově další cyklisty, zatím příliš nepřibývá. Tahounem nedávných nárůstů tak může být bikesharing a zatím nepotvrzený trend, který můžeme sledovat s mírným předstihem v zemích na západ od ČR, kdy se jízda na kole po městě dostává především mezi mladšími obyvateli takříkajíc do módy,“ vysvětlil Jakub Holzer.

Bicykly podle dlouhodobého výzkumu z let 2014–2016 v hlavním městě slouží hlavně ke sportu a zábavě. Z průzkumu TSK vyplynulo, že kolo na cestu do práce v Praze užívá procento lidí, hromadnou dopravu 42 procent a více než pětina chodí pěšky nebo používá osobní vůz.

V centru výrazně přibylo nehod

S cyklisty na pražských komunikacích přibývá i nehod, které zavinili. Loni se jejich počet vyhoupl takřka ke 140, zatímco roku 2017 šlo o necelou stovku případů.

„Rok 2018 je zcela výjimečný v tom, že nehody vzrostly v centru Prahy výrazně více než v okrajových částech,“ uvádí policejní analýza nehod cyklistů.

Počet cyklistických nehod vzrostl v porovnání s průměrem z let 2013–2017 mimo centrum o 15 procent. Ovšem v obvodech Praha 1 a 2 vzrostl o takřka 88 procent. „Domníváme se proto, že se na tom podepisuje právě větší počet méně zkušených cyklistů využívajících především bikesharing,“ komentoval problémy v centru Jakub Holzer.

Naprostá většina nehod končí nanejvýš lehkým zraněním. Policejní svodky registrují jen dva případy nehody, která skončila vážným zraněním. V jednom případě se jednalo o náraz do pevné překážky v Čimickém údolí. Další byl náraz do tramvaje v Zenklově ulici.

Otestovali jsme sdílená elektrokola (listopad 2017):

19. listopadu 2017

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:
  • Nejčtenější

Pražské hlavní nádraží dostane obří pergolu. Jako v Dubaji, nechápou kritici

V pondělí představili zástupci Prahy a Správy železnic (SŽ) plánovanou podobu nové odbavovací haly hlavního vlakového...

Podprsenky aktivovaly bezpečnostní rám, studentky je musely sundat

Studentky Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze si kvůli bezpečnostním pravidlům v testovacím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tramvaj na Národní třídě srazila tři lidi, dva jsou ve vážném stavu

Na Národní třídě v Praze srazila v úterý večer tramvaj tři chodce. Muž a žena zůstali pod tramvají, třetího člověka...

Šeriff - Slavia 2:3, postup a první místo na dosah, rozhodl Tijani z penalty

Slávističtí fotbalisté vyhráli v Tiraspolu nad Šeriffem 3:2 a definitivně si zajistili postup do vyřazovací fáze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Betis 1:0, povedená druhá půle, o důležité výhře rozhodl Haraslín

Sparťanští fotbalisté udrželi naději na postup do jarní fáze Evropské ligy. Ve svém pátém vystoupení po velmi dobrém...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Mladíci sprejovali na vlak a natáčeli se. Při útěku kameru zapomněli na místě

Na konci listopadu se dva sprejeři vydali na Masarykovo nádraží s cílem „zkrášlit“ vlak. Než stihli dílo dokonat,...

Muž spadl ze střechy obchodního domu, po resuscitaci skončil v nemocnici

Ze střechy obchodního centra Šestka v Praze 6 nedaleko letiště v Ruzyni spadl v úterý večer muž. Záchranáři ho museli...

Tramvaj na Národní třídě srazila tři lidi, dva jsou ve vážném stavu

Na Národní třídě v Praze srazila v úterý večer tramvaj tři chodce. Muž a žena zůstali pod tramvají, třetího člověka...

Sedm tisíc Pražanů je bez vody, rozsáhlá porucha zasáhla hlavně Hanspaulku

V několika pražských městských částech netekla voda kvůli haváriím vodovodního vedení. Největší z poruch zasáhla Prahu...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...