Podle odborníků teď není důležité, která ze stran tahá za pomyslný „kratší konec“. Politické subjekty by měly především pracovat na rychlé stabilizaci chodu metropole a investičních projektech, které budou pro Prahu v příštích letech klíčové.
„Doteď se spíše uklízely ulice a vynášely odpadky. Je třeba začít primárně rozhodovat o velkých investicích, jako je dostavba vnějšího okruhu nebo metra D. V tom vidím výhodu spolupráce na vládním půdorysu,“ vyjmenovává politolog Lukáš Jelínek.
Pražští Piráti schvalují koaliční smlouvu se Spolu a STAN, potrvá to týden![]() |
Nová rada, složená z pěti zástupců koalice SPOLU, čtyř Pirátů a dvou členů hnutí STAN, by podle politologa mohla navzdory povolebním mediálním přestřelkám najít společnou řeč.
Tak asi bude vypadat rada
|
„Z posledních prohlášení to vypadá, že spolupráce na vládním půdorysu bude dobrá a silná. Rozhádat je mohou až dílčí problémy. Časem se určitě zaseknou na problematice dopravy,“ míní Jelínek a dodává, že ho v poslední době nejvíce překvapil ústupek Pirátů, kteří již netrvají na alianci s Prahou sobě.
„Dozimetr je zpět“
Rozpad této aliance se nelíbí například lídrovi Prahy sobě Janu Čižinskému, který současnou situaci považuje až za skandální. Mimo jiné proto, že jedním z jedenácti radních se má stát zastupitel za TOP 09 Jiří Pospíšil, jehož dlouholetý asistent Jiří Fremr v této straně kvůli stykům s obviněnými v kauze Dozimetr skončil.
„Těžko se věří, že jeho šéf o aktivitách svého nejbližšího člověka deset let nic netušil. Zvlášť v souvislosti s tím, jak Jiří Pospíšil lhal o své dovolené s hlavní postavou Dozimetru, podnikatelem Michalem Redlem,“ uvedl Čižinský v pátek na sociálních sítích a dodal, že: „Aliance je vypovězena a Dozimetr se opět stěhuje na pražský magistrát ve velkém stylu.“
Názory Prahy sobě budou podle expertů slyšet i 16. února, kdy je na programu čtvrté pokračování ustavujícího zastupitelstva. To však nebude bránit zvolení nového primátora a rady. „Vítězem posledních týdnů je pro mě spíše koalice SPOLU, protože to vypadá, že bude moci i přes až krvavé ústupky ze všech tří subjektů nejvíce prosazovat svůj program v praxi,“ míní politolog Ladislav Mrklas, který je spoluzakladatelem a prorektorem CEVRO Institutu.
Primátor bude slabý
Hlavním úkolem nové rady bude podle politologa rychle ustanovit všechny komise a výbory. „Je třeba rychle začít řídit město. Koordinaci potřebují nejvíce doprava a energetika,“ doplňuje Mrklas.
Pražští politici čtyři měsíce od voleb dokončili koaliční smlouvu![]() |
Dopravu by podle dohody mezi politickými subjekty měli mít na starosti Piráti, konkrétně nynější primátor Zdeněk Hřib. Jeho avizovaný nástupce Bohuslav Svoboda (ODS) je podle politologů již za zenitem a jeho role může být spíše jen ceremoniální.
„Svoboda bude podle mého názoru slabým primátorem. Jsou za ním schovaní daleko silnější hráči, jako například místopředseda ODS Zdeněk Zajíček,“ říká Jelínek.
Svoboda: Jsem současnou situací znechucen, téhle divoké karty litujeme![]() |
Pravděpodobný budoucí primátor Svoboda má mít ve své gesci také energetickou a kybernetickou bezpečnost. Podle politologa Mrklase by to chod města v této oblasti nemělo zásadně oslabit.
„Pan Svoboda už v minulosti prokázal, že jestli něco v politice umí, tak je to moderovat diskusi a dát na rady odborníků. V otázce bezpečnosti bych tedy u něj problém neviděl,“ konstatuje Mrklas.
Jako poslední budou o koaliční smlouvě hlasovat členové hnutí STAN. Podle politologa byli v očích mnoha lidí před tři čtvrtě rokem nevolitelní, takže je jejich nynější pozice více než pozitivní.
„Dokázali se velmi šikovně vymanit ze škatulky korupčníků a nyní mají dva radní. V případě nestabilní koalice to však může být i Pyrrhovo vítězství,“ myslí si Mrklas.
Za svůj úspěch vděčí STAN podle Lukáše Jelínka především osobě Petra Hlaváčka. „Ve světle hádek mezi Svobodou a Hřibem z toho vyšel asi nejlépe. Pravděpodobně o něm ještě bude v tomto volebním období slyšet,“ uzavírá Jelínek.