Výzdoba dvou komínů Blanky se uskrovní, jeden nebude ozdobený vůbec

  7:15aktualizováno  7:15
Betonový výdech z Blanky v Praze 7 se dočká slibované proměny na umělecké dílo. Práce začnou v říjnu a vyjdou na 36 milionů korun. Součástí přeměny bude i úprava dnes zarostlého okolí, kde vznikne nový park. Druhý výdech ve Střešovicích bude nakonec bez uměleckých doplňků.

Betonový komín v ulici Nad Královskou oborou na Letné, který slouží k odvodu zplodin z tunelového komplexu Blanka, nechá výtvarník Federico Díaz pokrýt strukturovaným umělým kamenem. Autor bude muset okleštit plány na honosné úpravy přilehlého parčíku, aby srazil celkovou cenu díla. | foto: Vizualizace: Praha 7

Jsou to právě tři roky, co auta vjela do tunelového komplexu Blanka. A jeho součástí jsou i nevzhledné betonové komíny stojící v zástavbě Prahy 6 a Prahy 7, které slouží k odvětrávání tunelu. Vedení města od počátku projektu slibuje jejich přívětivější podobu, z nejrůznějších příčin k tomu však dosud nedošlo. Teprve nyní se situace alespoň v jednom případě změní.

Je tomu už dávno, co město vybralo česko-argentinského umělce Federika Díaze, aby umělecky ztvárnil výdech v ulici Nad Královskou oborou v Bubenči. Jeho návrh je ovšem poměrně komplikovaný a například počítá s obložením objektu strukturovaným umělým kamenem. Součástí navíc byly i výrazné úpravy přiléhajícího zanedbaného prostoru, ze kterého se má stát odpočinková zóna.

Podle vedení radnice Prahy 7 i některých radních hlavního města byl záměr příliš velkorysý a nákladný, městská část proto prosazovala změny. I kvůli tomu se pak přípravy protáhly. 

„Žádali jsme zlevnění projektu a úpravu vzhledu bezprostředního okolí. Například jsme chtěli, aby byly zachovány stromy, které zde rostou, nebo aby se použily materiály, které budou levnější a hlavně umožní snadnou údržbu,“ vysvětluje radní Prahy 7 pro územní rozvoj Lenka Burgerová (Praha 7 sobě), jaké podmínky si kladli.

Fotogalerie

Město nakonec přistoupilo ke kompromisu a projekt nechalo upravit podle požadavků Prahy 7. Například se tak změní skladba pochozích ploch i vybavení parteru kolem výdechu. Přesto se i nadále nejedná o levnou záležitost, rozpočet je podle mluvčího metropole Víta Hofmana stanoven na 35,8 milionu korun.

V současnosti už odkládanému projektu nic nestojí v cestě, neboť v srpnu pražští radní rozhodli, že i samotné úpravy provede Studio Federico Díaz. Kromě toho má projekt také stavební povolení včetně souhlasu památkářů. Důležitý posun ve věci potvrdil MF DNES sám umělec. 

„Ano, došlo k dohodě a práce se brzy rozběhnou. Hotovo by mělo být zhruba za rok,“ potvrdil MF DNES Díaz. Podle Hofmana magistrát předpokládá zahájení přeměny místa v říjnu letošního roku.

To druhý betonový válec stojící v ulici Nad Octárnou ve Střešovicích nebude vzhlednější ani za rok. A to i přesto, že úpravy by neměly být nijak složité. „Tento výdechový objekt bude dokončen bez uměleckých doplňků, čeká ho ozelenění popínavou vegetací a okolní parter nebude přístupný veřejnosti,“ popisuje Vít Hofman.

Výsadbě zeleně brání oprava

Výdech v Bubenči

Novou podobu výdechu vybrala v minulých letech pracovní skupina, ve které byli...

Novou podobu výdechu vybrala v minulých letech pracovní skupina, ve které byli zastoupeni také občané Prahy 7.

  • Objekt stojí proti sportovní hale v ulici Nad Královskou oborou v Praze 7. Pro jeho úpravu město vybralo návrh česko-argentinského umělce Federica Díaze. 
  • Vše bude stát 35 828 100 korun včetně DPH. Součástí bude i proměna bezprostředního okolí. Veškeré povrchy budou z betonu, tartanu a mlatu. 
  • Město počítá i se zachováním stávajících stromů a výsadbou nových. Instalován bude mobiliář včetně laviček. Nebudou chybět ani cvičební pomůcky jako bradla, žebřiny či hrazdy.

Je to proto, že Pražská vodohospodářská společnost (PVS) v jeho bezprostředním okolí dlouhodobě plánuje rozsáhlou opravu kanalizačního sběrače, která začne až v příštím roce. Teprve po jejím dokončení udělá městská firma i definitivní úpravy kolem betonové stavby.

Navíc plán finálního řešení se v průběhu posledních let hned několikrát změnil. Už v září roku 2015 vybrala ve výtvarné soutěži Praha 6 návrh, který počítal s výsadbou popínavých rostlin a se stromy v okolí. Celý prostor měl být přístupný veřejnosti s možností posezení na zatravněném svahu.„Dohodli jsme se s městem, že když už tam budeme, provedeme po dokončení i finální ozelenění. Předpokládáme, že se tak stane do dvou let,“ sdělil předseda představenstva PVS Petr Žejdlík.

Tento nápad později městská část odložila kvůli snaze vybudovat na pětadvacetimetrovém kolosu horolezeckou stěnu se zázemím, toaletami a občerstvením. Proti tomu se postavili obyvatelé z okolí, kteří nechtěli, aby jim lezci viděli do zahrad a domů. Projekt následně neodsouhlasily ani odborné komise, proto se Praha 6 vrátila k záměru podobnému tomu původnímu.

„Důvodem současného návrhu je silný odpor místních rezidentů k jakémukoliv jinému řešení,“ potvrzuje Vít Hofman.

S výstavbou tunelového komplexu Blanka se kromě rekultivace rozměrných výdechů pojí i další navazující projekty, z nichž se řada dokončovala také se značným zpožděním. To se týká například podzemních parkovišť na Letné a na Prašném mostě pro celkem 1 200 aut, které vznikly v místě staveniště Blanky. Jejich zprovoznění slibovalo město od roku 2015. Kvůli nedokončeným technologiím uvnitř garáží i zdlouhavému hledání vhodných správců k tomu došlo v prvním případě až loni na podzim, v tom druhém dokonce až letos v létě.

O moc jiné to nebylo ani s novým parkem u výjezdu z tunelu na Prašném mostě. Jeho první část Praha otevřela v červenci roku 2016, druhou až následující rok.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Další z rubriky

VIDEO: Vandal házel víko od koše do výloh i na dveře divadla v Karlíně

Vandal rozbil víkem od koše výlohu obchodu i vstup do divadla. (7. 7. 2019)

Pražská policie hledá muže, který házel na budovy těžká víka od odpadkových košů. Poškodil výlohu u nádraží Florenc i...

Výstavbu metra D už neohrožují žaloby, Praha podepsala dohodu o pozemky

Podoba nové stanice metra D v Krči.

Hlavní město a pražský dopravní podnik podepsaly dohodu a nájemní smlouvu na využití pozemků u krčské nemocnice pro...

Policie šetří střelbu na vlak ve Vysočanech, poškozeno bylo pět oken

Při střelbě na vlak v pražských Vysočanech byla poškozena okna u pěti vagónů....

V železniční stanici v pražských Vysočanech ve středu večer zasahovala policie kvůli údajné střelbě na vlak. Cestující...

Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ VÝROBY A MANIPULACE ZÁSOB

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz