Vedení kraje dostalo informaci o výbuchu v 10:45. „Po jejím prověření a ujištění starostou Kralup nad Vltavou i policií, že obyvatelé nejsou ohroženi na životech, nebylo zatím nutné svolat krajský krizový štáb. Nebyl aktivován ani krizový štáb města,“ uvedla středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Vyjádřila zároveň soustrast pozůstalým po obětech.
Hlášeno bylo šest zraněných, skutečnost ale byla mnohem tragičtější. „Bylo nalezeno šest mrtvých a jsou zde i další těžká zranění,“ informovala mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.
Mezi mrtvými jsou podle dostupných informací i cizinci. Dva lidi výbuch vážně zranil. Jeden má popáleniny druhého stupně na zhruba deseti procentech povrchu těla a druhý utrpěl devastující poranění obličeje. Pacienti byli po ošetření přepraveni do vinohradské a motolské nemocnice.
Šéf traumacentra nemocnice Královské Vinohrady odpoledne uvedl, že popálený pacient je ve stabilizovaném stavu. „Je středně těžce zraněný, to znamená, že není v ohrožení života. Na nějaké prognózy je ještě brzy,“ dodala mluvčí nemocnice.
Druhý z mužů pak leží v motolské nemocnici, a také je podle aktuálních informací mimo ohrožení života. Jeho stav je vážný.
„Můžu potvrdit, že v areálu došlo k mimořádné události. Zasedá krizový štáb,“ řekl před polednem Pavel Kaidl, mluvčí firmy Unipetrol, které část areálu patří. Škodu mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl dále nekomentoval. V areálu byl po dobu vyšetřování zastaven provoz.
Starosta středočeských Kralup Petr Holeček upřesnil, že v chemičce právě probíhala každoroční odstávka provozu kvůli čištění. Dodal, že šlo o lokální neštěstí a další nebezpečí nehrozí. Obyvatele města neohrozilo.
Odstávku potvrdil i výrobní ředitel rafinérie v Kralupech nad Vltavou skupiny Unipetrol Jaroslav Hacko. „Zarážka (odstávka provozu, pozn. red.) je plánované zastavení výroby, jehož primárním důvodem je pravidelná údržba všech technologií v areálu. Je to také příležitost realizovat investiční projekty a technologické změny,“ sdělil Hacko.
Během zarážky v areálu pracuje vedle 350 zaměstnanců rafinérie dalších zhruba 1 500 pracovníků externích dodavatelských společností. Unipetrol poté upřesnil, že kralupská rafinérie byla v režimu útlumu před plánovanou odstávkou.
„Část zaměstnanců externích firem byla ale v areálu již dnes,“ uvedl mluvčí Unipetrolu. Nepotvrdil neoficiální informace, že mezi oběťmi nejsou zaměstnanci z Kralup, ale nejspíš zahraniční pracovníci. Řekl jen, že se nejednalo o zaměstnance Unipetrolu.
Výbuch podle dostupných informací nastal v areálu, kde sídlí i firma Synthos. Ta se zabývá výrobou emulzních kaučuků a zpěňovatelného polystyrenu. A k výbuchu zde došlo už v říjnu 2015 (psali jsme zde), tehdy se zranili dva lidé.
„Podle mých informací čištění prováděla nová firma a zřejmě došlo k porušení předpisů. Mělo totiž dojít k elektrickému zkratu v prázdné nádrži, kterou čistili, a kvůli plynům došlo k explozi,“ řekl iDNES.cz místostarosta Kralup nad Vltavou Libor Lesák.
„Ozvala se ohlušující rána a všechno se začalo třást. Otřesy byly cítit i pod nohama,“ řekl redaktorce MF DNES jeden z pracovníků, kteří v sousedním městě Veltrusy pracují na stavbě. Podle nich byl krátce po výbuchu cítit ve vzduchu plyn.
Kvůli výbuchu nejprve nemocnice v Praze na Vinohradech aktivovala takzvaný traumaplán, který se vyhlašuje při mimořádné události. Už před polednem ho mohla odvolat. Na místo bylo vysláno pět pozemních posádek záchranky a vrtulníky z Liberce a Prahy, uvedla mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.
Zástupkyně mluvčí České inspekce životního prostředí Jana Jandová ČTK řekla, že podle informací integrovaného záchranného systému na místě neunikly nebezpečné látky do vzduchu ani do vody, na místě proto nebyli zástupci její organizace.
Po jedné hodině přijel do areálu jeřáb a hasiči začali rozebírat konstrukci poškozené nádrže. Do areálu kromě hasičů a policie nikdo po explozi nesměl. Na místo později přijel i znalec a pracovníci Inspektorátu bezpečnosti práce.
„Byli jsme kontaktováni policií. V tuto chvíli jsou na místě dva naši inspektoři. Budou se zajímat o souvislosti s bezpečností práce a zda byl dodržován technologický postup,“ řekl náměstek generálního inspektora Jiří Macíček v rozhovoru pro Českou televizi.
Podle Macíčka patří práce v chemickém průmyslu k nejrizikovějším. Pokud inspektoři shledají, že firma při manipulaci s prázdnou nádrží na pohonné hmoty pochybila, mohou uložit pokutu až do výše dvou milionů korun. Konečné závěry by měly být během dvou až tří měsíců.
Modrá značka označuje areál, kde nastal výbuch. Červená střed města
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz