Soud uzavřel 21 let starou kauz vražd Číňanů, obžalovaného viny zprostil

  17:15aktualizováno  17:15
Dva Číňané zemřeli po zásazích ze samopalu na jaře před 21 lety v panelákovém bytě na Opatově. Dnes senát Městského soudu v Praze zprostil viny čtyřiapadesátiletého podnikatele Zhong Hui, který byl obviněn z dvojnásobné vraždy. Verdikt není konečný, lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.

Obžalovaný Hui Zhong (Chuej Čung) u Městského soudu v Praze (8. 7. 2019) | foto: iDNES.tv

Zároveň s osvobozujícím výrokem byl Zhong Hui také propuštěn z vazby.

„Nebylo prokázáno, že tento čin spáchal obžalovaný. Pravdivý a skutečný stav se v této trestní věci nepodařilo zjistit a prokázat. Soud v této věci rozhodoval již poněkolikáté,“ zdůvodnila verdikt předsedkyně senátu Helena Kutzlerová.

Na základě nepřímých důkazů, hlavně některých svědeckých výpovědí, navrhla státní zástupkyně uznat cizince vinným ze dvou vražd. „Svědci viděli u obžalovaného střelnou zbraň,“ argumentovala mimo jiné žalobkyně Hana Vlášková.

Svědci z čínské komunity i Češi podle státní zástupkyně potvrdili také to, že Zhong Hui měl dluhy a z Prahy po vraždách náhle odjel. „Svědek, který obžalovaného potkal v Číně, potvrdil, že ten o svém stíhání v Česku věděl,“ sdělila v závěrečné řeči Vlášková.

Státní zástupkyně navrhla uložit za dvojnásobnou vraždu trest při dolní polovině trestní sazby, ta podle zákona, platného v roce 1998 činila 12 až 15 let. „Vina obžalovaného je zcela prokázána,“ uzavřela své vystoupení státní zástupkyně.

Naopak zprostit viny svého klienta navrhli oba jeho obhájci. „Tento případ je specifický tím, jak dlouhá doba uběhla od spáchání trestného činu. To též ovlivnilo také důkazy, které bylo možné provést,“ tvrdil advokát Robert Kučera.

Ani jeden z důkazů podle obhájce jeho klienta nespojuje s vraždami na Opatově. „Je zde příliš mnoho dalších podezřelých. Je to ale unikátní příležitost napravit pochybení orgánů činných v trestním řízení v dřívější době,“ shrnul advokát Kučera a navrhl Zhong Hui zprostit viny a propustit z vazby.

„Opětovně odmítám žalobu, po dobu, co jsem pobýval v Česku jsem se nedopustil žádného trestného činu, nezabil jsem. Obžaloba byla postavena na lživých svědectvích. V mé nepřítomnosti soud nemohl zjistit celou pravdu ,“ řekl na závěr v emotivním vystoupení jednání obviněný.

Smrtící automat

Dva Číňani, zabití pěti ranami ze samopalu ráže vz. 61 Škorpion 7,65 mm, se našli v opatovském paneláku na začátku června 1998. K vraždám podle vyšetřovatelů došlo 29. května téhož roku. V době nálezu těl Zhong Hui již nebyl v Praze.

Kriminalisté ho podezírali na základě nepřímých důkazů. Hui Zhonga Městský soud v Praze odsoudil v nepřítomnosti roku 2000 na 12 let za dvě vraždy, verdikt potvrdil i odvolací soud. Justice vystavila také mezinárodní zatykač. Na jeho základě byl Číňan do Prahy vydán letos na jaře z Tokia.

Celý proces na žádost obhajoby proběhl znovu, od července před trestním senátem defilovala řada znalců a všichni dosažitelní svědci. 

Motivem likvidace mohly být dluhy, vyřizování podnikatelských účtů, za vším ale mohla stát i obávaná Hlava hada-čínská mafie. Jeden za zastřelených cizinců se totiž údajně podílel na pašování krajanů do Německa. „Mrtvý měl strach z mafie,“ zaznělo v jedné výpovědi.

Hledání odpovědí

„V čínské komunitě se říkalo, že šli zabít jen jednoho, ten druhý zemřel jako svědek,“ sdělil například do protokolu další vyslechnutý. Podle dalších výpovědí Hui Zhong, který v ČR podnikal, hrál čínské kasino a měl dluhy.

Obviněný podle výpovědí vlastnil i zbraň. „Měl pistoli běžné velikosti anebo malý samopal,“ řekl na policii muž, který Hoi Zhunga ubytovával. U soudu však popřel vědomost o tom, že jeho bývalý podnájemník vlastnil samopal.

Ze svědecké ohrádky též zazněly informace o tom, jaký rozruch vzbudily vraždy v čínské komunitě. „Když se potkají Češi, zeptají se toho druhého, jak se má. Když se potkají Číňané, řeknou si, kdo byl zavražděn,“ pravil jeden Číňan.

Autor:

Nejčtenější

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Praha odstranila desítky boxů na klíče od sdílených bytů. Vadí údržbě

V Praze přibývá boxů na klíč od sdíleného bytu. Majitelé bytů je dávají na...

Desítky schránek na klíče odstranili pracovníci údržby veřejného osvětlení v metropoli. Na sloupy je dávají majitelé...

Stát nedá Praze na dostavbu okruhu ani korunu, řekl Babiš Hřibovi

Babiš začal prohlídku ve vytipovaném pozemku v Letňanech, který je nedaleko...

Pražský primátor Zdeněk Hřib jednal v úterý s premiérem Andrejem Babišem o dostavbě pražského okruhu. Praha to po vládě...

Zvedněte ruce, kdo jste to čekali. Italský tisk sepsul výkon Interu

JAK MI TO CHYTIL? Romelu Lukaku z Interu Milán lituje neproměněné tutovky,...

Falešný start, pohroma, trápení. Italská média tvrdě kritizují počínání fotbalistů Inter Milán v úvodním utkání Ligy...

Gól pana Střapatého. Olayinkovi se může změnit život

ŠOKOVAL SAN SIRO. Slávistický útočník Peter Olayinka se raduje z úvodní branky...

Bylo mu patnáct, když poprvé nazul kopačky. Do té doby hrál Peter Olayinka fotbal naboso, maximálně ve špinavých a...

Další z rubriky

Nová lávka v Troji se začne stavět v říjnu, měla by vydržet sto let

Zřícená lávka v pražské Troji, která má stejnou konstrukci jako most v...

Zhruba v polovině října by podle pražského magistrátu měla začít stavba nové lávky propojující Troju a Císařský ostrov....

Za půjčování šestileté dcery „králi pedofilů“ dostala matka znovu podmínku

Obžalovaný Petr Dostál u Městského soudu v Praze (18. 10. 2018)

Pražský soud znovu potrestal matku, které půjčovala svou tehdy šestiletou dceru k různým praktikám samozvanému králi...

Z domova důchodců zmizely miliony, hejtmanka Jermanová viní bývalého ředitele

Ilustrační snímek

Z účtu domova pro seniory Červený Mlýn ve Všestudech zmizelo více než 11 milionů korun včetně naspořených peněz...

Investor chce v Nových Butovicích stavět nejvyšší českou budovu Top Tower

Nejvyšší budovu v Česku s názvem Top Tower (na vizualizaci) chce postavit...

Nejvyšší budovu v Česku s názvem Top Tower chce postavit developerská společnost Trigema v Nových Butovicích v Praze....

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz