„Takzvaný zdroj podpůrných služeb výkonové rovnováhy (SVR) bude mít celkový výkon 30 megawattů,“ informovala za Asociaci pro akumulaci energie AKU-BAT CZ Lucie Vurbsová. Podle Hospodářských novin (HN) jde o miliardovou investici.
Hybridní zdroj umožní díky bateriovému systému akumulace energie (BSAE) okamžitě uvolnit regulační výkon požadovaný provozovatelem přenosové soustavy.
U Sokolova zprovoznili největší úložiště elektřiny, pomůže stabilizovat síť![]() |
„Omezená výdrž BSAE je kompenzována zapojením spalovacích turbín s rychlým startem, vysokou výkonovou dynamikou a nízkými emisemi. Technické řešení představuje kombinaci zdrojů, které se navzájem synergicky doplňují. Koncept hybridního zdroje byl vyvinut s cílem posílit energetickou bezpečnost ČR a podpořit dekarbonizaci České energetiky,“ uvedla členka představenstva E.nest Energy Darina Merdassi. Společnost patří do skupiny Decci.
„Investice přesáhne jednu miliardu korun,“ řekla Merdassi HN. Podle ní je projekt financován z vlastních zdrojů investora v kombinaci s bankou. Investor na projekt nevyužije žádnou dotaci. Výkonný ředitel asociace AKU-BAT Jan Fousek listu řekl, že úložiště bude největší v ČR, překoná i to, které buduje ČEZ v Ostravě-Vítkovicích, které pojme 9,45 MWh energie.
V dole Darkov má vzniknout podzemní úložiště energie, první svého druhu![]() |
Podle Merdassi analýzy České elektroenergetické přenosové soustavy (ČEPS) ukazují, že stávající vývoj energetiky může vést k dramatickému poklesu regulačního výkonu pro poskytování SVR.
„Námi budovaný hybridní zdroj je průkopnickým řešením pro zajištění dostatečného objemu SVR, a tím udržení schopnosti zajistit výkonovou rovnováhu mezi spotřebou a výrobou elektrické energie. Naše řešení je modulární, škálovatelné a snadno replikovatelné,“ doplnila Merdassi. Energy nest bude moci v budoucnu jako palivo využívat zelený vodík.
Česko zaostává v zásobách energie, nerozvíjí bateriové systémy, vadí expertům![]() |
Na vraňanském projektu se jako zhotovitel hybridního zdroje podílí společnost Siemens, dodavatelem turbín je britská společnost Centrax. Zapojili se také čeští experti jako Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky nebo ČVUT, které pro projekt vyvíjí řídicí algoritmy na bázi strojového učení.
Skupina Decci se zabývá hledáním inovativních energetických řešení a jejich integrací do každodenního života. Zaměřuje se na projekty moderní energetiky z hlediska výroby, akumulace a distribuce. Je také zakládajícím členem Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT, která sdružuje nejvýznamnější subjekty aktivní v akumulaci energie a je zakládajícím členem Svazu moderní energetiky.