Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 10. srpna 2022 Vavřinec

Vraky s bezdomovci škodí firmám v Běchovicích, ztěžují průjezd do areálu

  6:09
Návěsy kamionů s buňkami obydlenými bezdomovci ztěžují průjezd do průmyslového areálu v pražských Běchovicích. Podle tamních firem situaci úmyslně způsobil vlastník cest Miloslav Štěpán, který to popírá. Pomoci může jen změna legislativy.

Do areálu výzkumných ústavů v Běchovicích navezl majitel pozemních komunikací vraky návěsů, které zdarma pronajímá bezdomovcům. (15. června 2021) | foto: Jakub StadlerMAFRA

Areál výzkumných ústavů v Běchovicích je sídlem několika velkých mezinárodních i českých firem, přesto místo na první pohled vypadá jako vyloučená lokalita. Polední slunce rozpaluje rozbité návěsy nákladních automobilů, na kterých jsou umístěna improvizovaná obydlí ze stavební buněk. 

Některé z nich jsou polepené velké nápisy „Charita“ a „Bydlení zdarma pro všechny“. Další má na sobě nasprejované číslice 1.3.1.2. To je šifrovaná zkratka pro heslo „All Cops Are Bastards“ (Všichni policajti jsou bastardi – pozn. red.), nápis často používaný extremisty jako symbol odporu proti policii a státu.

Vraků návěsů, ať už obydlených, nebo ne, stojí na komunikacích v areálu kolem čtyřiceti. Zabraly velkou část místních silnic, kvůli stojícím návěsům zbývá k průjezdu jenom jeden pruh.

Bydlení zdarma

Před jedním návěsem s buňkami stojí jeho obyvatelé – dva pohublí muži zanedbaného zjevu. Ve stínu zbytků automobilu popíjejí víno z plastových lahví a shánějí se po cigaretách. Kolem pobíhají psi, kteří patří ženě, jež přebývá ve vedlejší buňce. Pro lidi bez domova a drogově závislé je areál dobrým místem k životu. 

„Bydlíme zadarmo. Chlap nám dal bývání, tak co bysme nebývali,“ vysvětluje neochotně jeden z mužů, který si říká Gejza. Tvrdí, že v areálu bydlí už dlouho a ubytování mu tam zařídila charita. Kdo a jaká organizace to byla, však není schopný – nebo ochotný – říct.

Lidí jako Gejza v Areálu výzkumných ústavů žije pár desítek. Začali se sem stěhovat v roce 2020, kdy se na silnici objevily první vraky. Přítomnost lidí bez domova a zbytků automobilů ztěžuje podnikání firmám, které tam sídlí. Kvůli překážejícím vozům se například kamiony přivážející materiál nemohou dostat na pozemky firem.

„Nevozíme sem hřebíky nebo špendlíky, ale velké, těžké komponenty v hodnotách milionů korun,“ vysvětluje problémy místních podnikatelů Adam Kuršel, zástupce firmy HYBLER GROUP, která v areálu sídlí. „Do jedné laboratoře minulý rok přijel náklad z Ruska. Jel tisíce kilometrů a zastavil sto metrů od společnosti, protože se tam nemohl dostat,“ udává jako příklad Kuršel. 

Kvůli nepřístupnosti cest se také některé firmy z areálu stěhují pryč a majitelé objektů za ně těžko shánějí náhradu. „Už nám utekli nějací nájemci a nové nemůžeme sehnat. Navíc jsme firma, která dováží ocel, a kamiony se nám sem obtížně dostávají,“ potvrzuje jednatel místní společnosti Kovové profily Zbyněk Vitošek.

„Moje vozidla to nejsou“

Překážející vraky v Areálu výzkumných ústavů ale postižení majitelé ani město Praha nemohou odtáhnout. Podle současné legislativy totiž o odtah vozidel musí zažádat vlastník komunikace. Část vozovky, na které se vraky nacházejí, ale patří soukromému majiteli. Právě toho místní podnikatelé podezírají z umisťování vraků na silnici.

„Veřejné komunikace vlastní pan Miloslav Štěpán a různé firmy, které jsou k němu napojené, umisťují na komunikace vraky. Nikdo pořádně nezjistil, proč to vlastně dělá,“ říká Kuršel. Dodává, že podle něj se Štěpán možná snaží prodat silnice za velké peníze nebo chce ostatní pozemky získat za méně peněz.

Vlastník komunikací Štěpán ale odmítá, že by měl s vraky cokoliv společného. Tvrdí, že se je snažil odstranit. „Moje vozidla nejsou a snažím se to řešit, jak můžu, ale bohužel mi místní firmy hážou klacky pod nohy,“ říká Štěpán. Zmiňuje, že se problém snažil řešit zavedením zákazu zastavení nebo jednosměrného provozu, proti kterému se ostatní společnosti postavily. Dodává, že vraky jako vlastník silnice nemůže nechat odstranit, protože neví, komu patří. „Provozovatele neznám, nemám přístup do evidence vozidel,“ vysvětluje Štěpán.

Překážky na silnici

Z vozidel odstavených na komunikacích areálu patří Štěpánovi jedno. To je podle jeho slov ve špatném stavu, protože mu ho lidé z areálu zničili, stejně tak jako autobusy jiné firmy poškodily jeho obrubník. Některé návěsy podle záznamu policie, který má MF DNES k dispozici, vlastní firma KOPALON. Ta se nově jmenuje Kopa logistics networks ČR a její jednatelkou je Anna Šulková, která má trvalé bydliště napsané V Týnské uličce na Starém Městě. 

Na stejné adrese má pro jednu ze svých živností napsanou provozovnu i Miloslav Štěpán. Z informací ze sociálních sítí, patřících Šulkové a Štěpánovi, které jsou nyní smazané, ale jejichž záznam má MF DNES k dispozici, vyplývá, že se oba znají. Toto zjištění MF DNES Štěpán odmítl komentovat s tím, že jde o spekulace, a pokud mu MF DNES nepředá informace, které od svých zdrojů získala, nebude se vyjadřovat.

Odmítá také, že by na návěsy umístil buňky, ve kterých nyní bydlí lidé bez domova.

Pomoci může změna zákona

Kromě vraků komplikují situaci na komunikacích v Areálu výzkumných ústavů také betonové pražce a malé žluté kovové sloupky, které se podél komunikací objevily v březnu 2020. Ty Štěpánovi kvůli ohrožení bezpečnosti na komunikaci nařídil úřad Městské části Praha 21 odstranit. Majitel se však proti rozhodnutí úřadu odvolal. 

„Překážky nejsou moje, nedal jsem je tam, tak proč bych je měl odstraňovat,“ říká Štěpán. Podle rozhodnutí úřadu však Štěpán výslovně uvedl, že sloupky se staly součástí jeho pozemku a jejich odstraněním by došlo k zásahu do jeho vlastnického práva.

Situaci v Běchovicích řeší i magistrát. Město společně se senátorem Davidem Smoljakem (STAN), který se stavem areálu zabývá, chtějí dosáhnout změny legislativy tak, aby obce mohly podobné překážky z komunikací odstraňovat. O novele zákona navržené Smoljakem by Poslanecká sněmovna mohla hlasovat už letos v létě.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Praze a Středočeském kraji se volí v obvodech Beroun, Kutná Hora, Mělník, Praha 10, Praha 11 a Praha 6.

Jiří Oberfalzer, Ladislav Kos, Renata Chmelová, Jiří RůžičkaPetr Holeček, Jaromír Strnad, Zdeněk HřibVladimír Špidla, Hana Marvanová, Janis Sidovský, Tomáš Hudeček

Marže zůstávají vyšší, benzin by mohl stát 41,50, říká expert

  • Nejčtenější

Slavia - Panathinaikos 2:0, dvě červené, góly Schranz a Usor. Domácí po půli vládli

Slávističtí fotbalisté zvládli první utkání třetího předkola Konferenční ligy. Před domácím publikem porazili řecký...

D1 je po pádu drátů vysokého napětí opět průjezdná, pomohla těžká technika

V pátek o půl deváté večer přerušily provoz na 15. kilometru dálnice D1 v důsledku silného větru spadlé dráty vysokého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Z idyly spoušť během chvilky. Obec ukázala záznam řádění živlu

Anenské slavnosti v Horoměřicích u Prahy na konci července překazil jev podobný tornádu, který odborníci pojmenovávají...

Exstarosta Nosek: Gross mě přirazil ke zdi, že za evakuaci Karlína půjdu sedět

Rozstřel Před 20 lety zaplavila Karlín rozvodněná Vltava. Starostou Prahy 8, pod kterou Karlín dodnes spadá, byl tehdy Josef...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pryč s cyklopruhy, metro zdarma. Strana Klausova mluvčího představila program

Nová strana Motoristé sobě v úterý na Žižkovské věži představila program a kandidátku do voleb na pražský magistrát....

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Policista se neovládl a srazil dotěrného recidivistu, čelí kárnému řízení

Policisté z pražských Horních Počernic tvrdě zasáhli proti muži, který jim zvonil na služebnu. Zákrok natočil svědek....

Kontaktní centra pro závislé by mohla fungovat v metru, říká starostka

Praha 5 se rozhodla vypovědět nájemní smlouvu jednomu ze dvou kontaktních center pro narkomany, která jsou na jejím...

Orlík zbrzdil masy vody. Lidem dal víc času, aby se připravili na katastrofu

Vodní nádrž Orlík je co do objemu zadržované vody největší tuzemskou přehradou. Výstavba 91 metrů vysoké betonové hráze...

Situace nebyla nadmíru výtečná. Povodí zaspalo, hájí se exprimátor Němec

Rozstřel Před 20 lety byl pražským primátorem v jednom z nejvypjatějších okamžiků novodobé historie hlavního města. Vltava...

2+1 (51 m2), ul. Družstevní, Kralupy…
2+1 (51 m2), ul. Družstevní, Kralupy…

Družstevní, Kralupy nad Vltavou - Lobeček, okres Mělník
13 000 Kč/měsíc

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Plyn pro Nord Stream spalují Rusové u hranic. Oheň je vidět z Finska

Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici...