Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Dan Materna, MAFRA

Vojáky v Brdech vystřídají turisté. Někdo je skeptický, jiní budou slavit

  • 22
Bývalý vojenský prostor nahradí od prvního ledna chráněná krajinná oblast. Nově se také otevře řada míst dosud návštěvníkům zcela zapovězených, jako například oblast Padrťských rybníků. První turisté se však budou muset obejít bez vyznačených turistických tras.

Nejen Jindřichova skála či tajemné okolí hradu Valdek, ale třeba také Padrťské rybníky. Se vznikem Chráněné krajinné oblasti Brdy, která s úderem silvestrovské půlnoci nahradí dosavadní vojenský prostor, se zájemcům naskytne možnost spatřit místa jindy přístupná jen o víkendech, či dokonce vůbec.

„V rezervaci bude vrch Třemšín, přírodní rezervace Getsemanka. Lze navštívit rovněž lokalitu Chynínské buky s jedinečnými lesními porosty,“ láká na přírodní krásy ředitel středočeského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny Jaroslav Obermajer.

Jenže. Turisty čeká též řada omezení. Kromě okrajů prostoru v něm zatím nenajdou turistické značky a z dosud nepřístupného území bude k vidění jen zhruba třetina.

CHKO Brdy

Vznikne 1. ledna na území 345 čtverečních kilometrů, z toho 260 kilometrů bylo od dob první republiky uzavřeným vojenským prostorem. Do roku 2018 vznikne v CHKO 450 kilometrů tras pro pěší a cyklisty. Zatím je přístupná zhruba třetina někdejšího cvičiště, pyrotechnici vyčistili 40 procent. Našli při tom sedm tisíc kusů munice.

Klub českých turistů má začít se značením tras už v prvních týdnech roku, plánovaných 450 kilometrů pro pěší a cyklisty ovšem potrvá vyznačit až dva roky. „V části CHKO již značení existuje, v prostoru rušeného vojenského újezdu bude orientace složitější,“ přiznává Jaroslav Obermajer s poukazem na o víkendech již několik let přístupné okrajové části centrálních Brd.

Doporučení tedy zní: držet se na silnicích či cestách a nevstupovat do míst označených zákazem. A těch bude v nově otevřeném centru Brd nepočítaně. Armáda totiž pokračuje v čištění od zbytků munice.

„Plocha, kde nebyla dosud provedena pyrotechnická očista, nebo bude uzavřena z jiného důvodu, bude označena cedulí se zákazem vstupu,“ upozorňuje na omezení mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Jolana Fedorková s tím, že jinde návštěvníkům žádné nebezpečí nehrozí.

Specialisté doposud vyčistili zhruba čtyřicet procent území bývalé střelnice. „Našli více než sedm tisíc kusů nevybuchlé munice,“ dodala mluvčí s tím, že odstraňování nebezpečného materiálu má pokračovat zhruba do roku 2017.

Knihy a mapy

S trvalým zákazem pak budou muset zájemci o brdskou přírodu počítat podél silnice z Obecnice na hrad Valdek, kde si armáda vymezila cvičiště pro jineckou posádku. Půjde o 50 čtverečních kilometrů území. V nové chráněné oblasti se lidé mohou orientovat i za pomoci map. Zkušenější mohou využít edice Klubu českých turistů, která plochu újezdu zahrnula na dvě mapy, jde o Brdy–Rokycansko a Brdy–Třemšínsko. V nich jsou zaneseny cesty, silnice a další body, podle nichž se chodec může řídit.

S velkým předstihem reagovalo na plánované rušení armádního cvičiště plzeňské nakladatelství Starý most. Už v létě vydalo příručku Brdy nově otevřené. Turisté se brzy dočkají informací i od ochránců a budoucích správců rezervace. A to hned v lednu. „V průběhu roku 2016 a následujícího vydá AOPK ČR informační materiály k ochraně přírody a krajiny v celé CHKO Brdy. S tiskem počítáme v průběhu ledna,“ uvádí ředitel středočeské sekce AOPK. Reprezentativní publikaci o Brdech vydal rovněž Středočeský kraj.

Teprve postupně se začnou stavět také záchytná parkoviště. Jak zmínil ministr životního prostředí Richard Brabec, na některých budou nabíječky pro elektrokola. „Vojenská lesní správa zřídí ve spolupráci s obcemi záchytná parkoviště, budou zejména po obvodu chráněné oblasti,“ dodává Obermajer.

Peníze pro Orlov

Otevření Brd vyvolává navzdory mnohaměsíčním debatám rozporuplné pocity. Skeptičtí jsou třeba někteří lesníci a přírodovědci, kteří poukazují na pozitivní vliv armádních manévrů na přírodní biotopy. Jde hlavně o jezírka vzniklá v kráterech po dělostřeleckých granátech. „Vytvořila se tam unikátní mikroflóra včetně vzácných bezobratlých živočichů. Je možné, že postupně vyschnou,“ míní například znalec Brd Václav Pernegr z obecnické lesní správy.

Od ledna bude v Příbrami fungovat pracoviště správy rezervace. „Podle potřeby a možností bude zabezpečena činnost v rámci regionálního pracoviště Střední Čechy, mimo jiné také v Příbrami. Regionální pracoviště bude mít k 1. lednu 43 zaměstnanců, v příbramské pobočce jich bude podle potřeby,“ dodal Obermajer.

Na otevření CHKO Brdy se připravují tamní radní. „V Orlově chystáme na Nový rok neformální slavnost, kterou chceme přivítat zřízení CHKO Brdy,“ podotýká příbramský starosta Jindřich Vařeka. Začne ve 14 hodin na parkovišti a konečné autobusové linky číslo 5.

V Orlově je také ekostanice. „Chceme ji zařadit mezi nejvýznamnější v kraji,“ upozorňuje hejtman Miloš Petera. Krajští zastupitelé proto před necelými dvěma týdny schválili navýšení dotací pro orlovské centrum.