Vodáci na Sázavě si nedají říct. Riskují, kde jiní utonuli

  9:48aktualizováno  9:48
Je to jeden z nejnebezpečnějších jezů na Sázavě. Až příliš často tu lidé a hasiči vytahují vodáky, kteří se převrátili pod jezem. V pondělí opět. V proudu skončili tři mladíci. Ignorovali ceduli o nebezpečném jezu. Před měsícem tady mladý vodák utonul.

Hasiči často vytahují vodáky, ktřeí se pouští na nebezpečné jezy. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Tři vodáci se v pondělí po obědě rozhodli, že z kempu v Sázavě na Benešovsku vyrazí na další úsek. Jenže po několika metrech skončili svou jízdu pod jezem u kláštera. Nedokázali ho sjet a všichni se převrátili. Přitom jen několik hodin předtím sem byla podle místních nainstalována cedule, která na nebezpečí upozorňuje. Jsou na ní i rady, jak poskytnout první pomoc.

NEŠTĚSTÍ NA JEZU

téměř po týdnu, 29. července, se našlo tělo utonulého vodáka, který s partou sjížděl jez pod klášterem v Sázavě. Dvacetiletý mladík spolu s dalšími vodáky popíjel alkohol a pak sjížděli v noci řeku. Gumový člun se s nimi převrátil a všichni spadli do vody. Jeden z nich už nevyplaval. Potápěči ho nenašli, až o týden později náhodný svědek. Uviděl tělo zachycené o kameny u chatové osady Plužiny u Vlkančic.

"Byl tam strašně silný proud," vysvětloval třiadvacetiletý Jakub z Prahy, který se svými vrstevníky splouval řeku Sázavu. Tvrdí, že je zkušený, vodu sjíždí už od svých šesti let. Zatímco méně zkušení kamarádi jeli v kanoi, on na kajaku. "Chtěli jsme původně zastavit a podívat se na jez, jak vypadá, ale najednou nás to vtáhlo. Kluci jeli první, já za nimi. Převrátili jsme se všichni. Vyběhl naštěstí pán z hospody a hodil nám bójku," popisoval nehodu Jakub.

"Už budu obezřetnější"

"Leccos jsme už vylovili, ale nějaké věci tam ještě máme, třeba pádla. Vůbec nevím, jestli pojedeme dál," poznamenal odpoledne. "Určitě už budu příště obezřetnější," prohlásil.

Na pomoc dorazili i hasiči a vodákům pomohli vytáhnout lodě. "Na místo jsme dorazili až po dobrovolných hasičích z Uhlířských Janovic, a i ti přijeli až v momentě, kdy už byli všichni tři vodáci na břehu díky místním lidem. Pomohli jsme jim tedy pouze vylovit věci a čluny," řekl hasič Zdeněk Oseček.

Takto dopadl barel, který sjel z nebezpečného jezu.

Takto dopadl barel, který sjel z nebezpečného jezu.

Podle obyvatel Sázavy se v těchto místech "topí" každou chvíli nějaký vodák. "Měli vesty i helmy, ale proud je silný a stáhl je zpátky. Viděli jsme už jen, jak jsou ve vodě. Neustále se tady vodáci převrací. Je to nebezpečný jez, nechápu, že ho sjíždějí a zbytečně riskují," reagoval jeden z dělníků, který naproti jezu pracuje na stavbě.

KAM NA SÁZAVU

Na Sázavě jsou atraktivní Stvořidla, která jsou sjízdná pouze po vydatných deštích. Od Ledče nad Sázavou je řeka sjízdná celoročně. Protéká kolem hradu Český Šternberk a kláštera v Sázavě. Nejvyhledávanější úsek na Sázavě je z Týnce do Pikovic. Tento šestnáctikilometrový peřejnatý úsek protéká skalnatým kaňonem s původními trampskými osadami. Na cestě je osm jezů, většinou jsou dobře sjízdné.

I podle Markéty Pazderové z vodáckého centra Bisport v Týnci nad Sázavou jsou někteří lidé hazardéři a sjíždějí nebezpečné jezy i přes upozornění. Upozorňují je i v půjčovnách, co nesmějí sjíždět

"Zrovna tento jez označujeme za nebezpečný, máme to zakreslené i v mapách, které dáváme našim klientům, říkáme jim to i ústně. Bylo tam už několik smrťáků," potvrdila Pazderová.

Společně s jezem Kaňov jsou na Sázavě nejvíce nebezpečné. "Jsou si podobné, mají vysoké stěny, točí se tam válce. V Sázavě je vlevo úzký jez," popsala s tím, že má špatné zkušenosti i z minulého týdne.

"Všechny jsme upozorňovali – přenášejte Kaňov. Osobně jsem se tam byla podívat, stejně někteří riskovali," podotkla Pazderová.

V mapách z vodáckého centra mají lidé vyznačené dokonce imísto, kudy mohou jezy bezpečně přenést. "V Sázavě je na tomto jezu na přenášení dost místa a není to daleko. Že je nebezpečný, to je pro zkušené vodáky známá věc. A jsou zkušení kajakáři, kteří se podívají a nejedou ho, a pak jsou vodáci, kteří ani neumějí držet pádlo a vrhají se do něj," míní Markéta Pazderová z týneckého vodáckého centra.

Bezpečnost je pro ni na prvním místě, proto nepůjčují kánoe ani rafty, když je některý z povodňových stupňů. Jenže ne všechna vodácká centra podle ní smýšlejí podobně.

"Minulý týden v neděli byl vysoký stav vody, a tak jsme klienty obvolávali, stahovali lodě z řeky, řidiči jezdili celý den. Lidem v takovém případě vracíme peníze. Někteří to chápou, jiní ne. Co mě ale zaráží, že ostatní centra lodě dál půjčovala," dodala Pazderová.

JEZY NA SÁZAVĚ

Sázava – pod klášterem, přenáší se, nebezpečný jez

Čerčany - přenáší se

Městečko - přenáší se

Nespeky - přenáší se

Brodce - sjíždění pouze pro zkušené vodáky

Týnec nad Sázavou - sjízdný

Podělusy - sjízdný

Brejlov - přenáší se, nebezpečný jez

Kaňov - přenáší se, sjíždění je nebezpečné vývařiště

Krhanice - sjízdný

Pěnkava - sjízdný

Lesní - jez sjízdný

Kamenný přívoz - sjízdný

Žampach - přenáší se

Zdroj: www.bisport.cz

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Klinika si říká o další obsazení, dali jsme do ní miliony, míní aktivista

Jakub Ort, jeden z členů centra Klinika (3.3.2016).

Exekutor ve čtvrtek začal vyklízet budovu bývalé plicní kliniky na Žižkově, kterou od roku 2016 nelegálně využívali...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Na každý post větší konkurence, Sparta skládá kádr. S kým nepočítá?

Sparťané začínají přípravu, David Moberg Karlsson (v popředí) je jednou z posil...

Na každý post dva hráči, někde má trenér i víc možností. Fotbalová Sparta formuje kádr pro jarní část, v níž chce...

Další z rubriky

Praha zvažuje, kam umístit Epopej. Dočasně by mohla být na Moravě

Cvičební lavičky na výstavě Alfonse Muchy a jeho Slovanské epopeje v pražském...

Nekonečný příběh o definitivním domovu pro Slovanskou epopej pokračuje. Loni v červnu po letech dohadů rozhodla rada...

OBRAZEM: Neprodané vánoční stromky dělají v zoo radost nejen slůňatům

Každý rok končí v pražské zoologické zahradě stovky stromků, které se...

Každý rok končí v pražské zoologické zahradě stovky stromků, které se nepodařilo před Vánoci prodat. Některým zvířatům...

Umístění Palachovy rakve v Karolinu připomíná dlaždice symbolických rozměrů

Odhalení pamětní desky v Karolinu v místech, kde stála Palachova rakev....

Pietním odhalením pamětní dlaždice v areálu Karolina začaly dopoledne v Praze akce k padesátiletému výročí upálení Jana...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz