Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. dubna 2020 Hugo

Kde je voda, je i život, říká tvůrce soustavy jezírek a tůní u Sedlčan

  14:16aktualizováno  14:16
Lubor Křížek vytvořil soustavu jezírek a tůní, které nejenže zadržují vodu, ale staly se domovem mnoha druhů živočichů. Hned na jaře jsou vždy miniaturní plesa na pozemku na okraji osady Lavičky poblíž Sedlčan plné vody. Až do podzimu z nich pak pomalu odtéká do okolí.

Ornitolog Lubor Křížek (13.prosince 2019) | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Začal jsem s tím už jako malý kluk, žiju tady od tří let. Vytvářel jsem jezírka kolem strouhy na zahradě. Tehdy jsem samozřejmě ještě nechápal, jaký by to mohlo mít v budoucnu pro přírodu význam,“ říká arborista a ornitolog Lubor Křížek. Za svou aktivitu jen před několika týdny získal Cenu Ivana Dejmala. Přesto tvrdí, že má za sebou patrně nejhorší rok.

Fotogalerie

V čem byl letošek tak těžký?
Mám opět na mysli situaci s vodou, bylo jí tady nejméně, co si pamatuji. Proto říkám, že jsem prožil asi nejhorší období. Přestože lidé říkají, že více pršelo, nestačí to. V půdním profilu jen tak do dvaceti centimetrů. To zasyčí, vypaří se, a nic z toho se nevsákne. A pokud se něco vsákne, tak úplné minimum.

Špatná situace tedy pokračuje?
Myslím, že ano. Některé tůně na mém pozemku vyschly o měsíc dřív než loni. To je jasný ukazatel, že zemní těleso není dostatečně nasycené. Co naprší, trošičku doplní prameny, ale nedostane se to na povrch. Dělám proto teď takový pokus se solárním čerpadlem. Z rybníku, kde je ještě voda přitékající z meliorací na nedaleké louce, ji přečerpávám do výše položených tůní. Aby tam vydržela déle pro obojživelníky a oni se alespoň stačili rozmnožit. Zkouším, kolik tekutiny tam dostanu za deset hodin, než voda z rybníku odteče pryč. V létě navíc solárko jede zadarmo.

Proč jste začal tůně budovat?
Důvodů bylo víc, nešlo jen o sucho, protože jsme se nedostali do fáze, že by nám došla voda ve studni. Nicméně hladina v ní klesala. Nechtěl jsem čekat, až voda dojde. Mám rád přírodu, zajímám se také o ornitologii a není mi cizí jakýkoli jiný živočich. Proto dobře vím, že kde je voda, tam je život. Řekl jsem si, proč to tady nezkusit, vždyť je to pro takový projekt vhodné území. Voda se sem stahuje, jsme totiž trochu pod úrovní terénu.

Takže vznikly vhodné biotopy nejen pro živočichy…
Přesně tak, rovněž pro rostliny. Třeba orobince, které se rozsemení samy, ale něco jsem tam přidal. Například puškvorec, který se dá dobře využít v léčitelství, jsem si dokonce sám namnožil.

Jak by to u vás dopadlo, kdybyste s tím nezačal?
Jsem si jistý, že v létě by hladina vody v rybníku byla hodně nízko. Odhaduji to jen na pár centimetrů. Tím, že jsem nad jeho úrovní zadržel vodu, která do něj pomalu stéká, je pořád dostatečně sycený.

Mohl by to být model pro větší krajinný celek?
Ano, dá se říct, že je to jedna z cest. A tůně jsou taková přidaná hodnota, která pomáhá zvýšit biodiverzitu. Pochopitelně všude být nemohou, je třeba vybrat vhodné lokality. Kde to jde a udrží se voda na povrchu, tam se jí zase více odpaří a udrží to malé vodní cykly. Jsou u nás hodně narušené. Zničily se jich statisíce, možná miliony. Člověk vše rozoral, dal do země trubky. Proto zmizela řada živočichů, voda totiž rychle odteče a oni pak nemají kde žít.

Jaké živočichy máte v tůních?
Několik druhů čolků a také skokanů, od zelených po skřehotavé. Daří se rosničkám, rozmnožily se ve velkém hned první rok poté, co jsem soustavu vytvořil. Co se začalo ten první rok dít, z toho mi doslova spadla brada. Je to důkaz, že příroda rychle regeneruje.

Lubor Křížek

Ornitolog Lubor Křížek (13.prosince 2019)
  • Narodil se před 34 lety v Křepenicích u Sedlčan. Vystudoval lesnickou školu ve Vimperku, od útlého mládí se věnuje ornitologii, přičemž pomáhá s hnízděním černých čápů či orlů mořských ve volné přírodě.
  • Žije s přítelkyní a dcerou poblíž Kosovy Hory v domě, kde vyrůstal. Spolupracuje s ochranáři na Sedlčansku, nově také s AOPK ČR. 
  • Přijímá pozvání na ekologické besedy ve školách, kulturních a společenských zařízeních. Své aktivity ukazuje i na internetu.
  • Za práci s vodou v krajině obdržel na konci října Cenu Ivana Dejmala. Soustavu jezírek začal tvořit před pěti lety. Porota ocenila, že se mu to podařilo s minimem peněz.

Jen je třeba jí pomoct…
Je to věčná otázka, na kterou nedokážu úplně odpovědět. Říct, co je skutečně správné. Není totiž na druhou stranu vhodné, aby si to mohl dělat kdokoli a kdekoli. Je třeba se držet nějakých zákonů a regulí. Nedělal jsem to pro peníze, ale protože mám rád přírodu. A také, abych měl dostatek vody ve studni.

Dostal jste cenu, potěšila vás?
Jak říká jeden slavný hokejový veterán: Lepší, když vás oceňujou, než kdyby vám nadávali. Ale potěšilo mě to. A bylo to přínosné, protože přijeli lidé z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) a řekli mi, jaké jsou pro mé projekty další možnosti. Mám rozjednaných několik lokalit, kde by něco podobného bylo vhodné, ale z vlastního to nedokážu zaplatit. Jsou to většinou hektarové pozemky.

Jinak to asi nepůjde, že?
Zjistil jsem, že osmdesát procent pozemků, na kterých hospodaří družstva, jsou stále majetkem jednotlivců. Je hrozná škoda, že se lidé bojí o ně starat. Je spousta soukromníků i spolků, které o ně budou pečovat šetrně. Pokud je ale nechají velkovýrobě, vrátí se jim většinou jen vyprahlé lány plné chemie.

To byla vaše další motivace?
Hodně jsem se do toho pustil, když jsem potkal lidi, kteří se zabývají permakulturou. Díky nim jsem si daleko víc uvědomil, že člověk potřebuje přírodu v každém ohledu. Když přírodu zničíme, zničíme sami sebe, to je prostě fakt. A permanentní kultura, dříve také zvaná permanentní zemědělství, je propracovaná věc. Když člověk chce, lze žít s minimem a téměř zadarmo. Protože, kdo tady potřebuje milion hektarů kukuřice a řepky?

A proto ukazujete lidem cestu...
Udělal jsem na Facebooku jednoduché album, chytlo se během jednoho dne. Naskákalo tam 1 500 reakcí, teď je jich přes deset tisíc. Opravdu jsem se jen podělil o zkušenost. Takže jsem tam začal dávat třeba i ptáky a druhovou ochranu. Těší mě už to, kolik lidí jsem inspiroval, aby vyvěsili ptačí budku.

Je to součástí vašich přednášek?
Neříkal bych tomu ani přednášková činnost, jsou to spíš besedy. Moc se nepřipravuji, jenom si nahážu fotky na flashdisk. Dávám to, jak se říká, na první dobrou a lidé se chytnou. Nenabízím se, spíš se mi ozývají. Teď jsem byl v Sedlčanech v knihovně, ve škole v Praze-Podolí.

Zajímají děti potíže s vodou?
Dětem vyprávím o všem, co dělám, od ornitologie po projekty na pozemcích. Oni to pak donesou domů, rodiče jsou třeba zemědělci, a začnou nad tím přemýšlet. Tím, že lidi informuju, bavím se s nimi, se mi podařilo změnit hospodaření na desítkách hektarů. Aniž bych do toho investoval peníze.

Jste velmi aktivní, co vás živí?
Ošetřuji stromy, jsem arborista. Navíc pracuji se dřevem, občas udělám nějaký stůl. Jsem samorost, vždy jsem si vše dělal po svém. Odmala mě zajímá ornitologie, deset let stavím a opravuji hnízda pro černé čápy. Letos jsem dělal hnízdo také mořským orlům, vyvedli tam dvě mláďata. Je to koníček, který se snažím dělat jako profesionál.

Stíháte něco ve volném čase?
Hraju hokej v neregistrované soutěži. Nemám rád stereotyp, takže když zrovna nelezu po stromech, zajdu si do fitka. Ono to souvisí s permakulturou, jak se člověk chová nejen k přírodě, ale také k sobě.

Máte nějaké novoroční přání?
Přál bych si, aby se česká krajina změnila k lepšímu. A aby se majitelé pozemků zamysleli, že když už na nich nechtějí hospodařit, musí dobře zvážit, komu je pronajmou.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Dva motorkáři zemřeli při nehodě nedaleko Poděbrad. Silnice hodiny stála

Dva motocyklisté zemřeli v sobotu odpoledne na následky dopravní nehody, ke které došlo nedaleko Poděbrad na silnici...

Škoda Auto prodloužila odstávku, výroba nepojede nejméně do půli dubna

Největší český zaměstnavatel, automobilka Škoda Auto, prodloužila kvůli koronaviru odstávku výroby nejméně do 14....

Muž najímal ženy jako zapisovatelky, pak je opíjel a sexuálně zneužíval

Pražská policie zadržela muže, který ženám nabízel brigádu, pak je opil a znásilnil. Kriminalisté případ stále...

Nakažených koronavirem je 1 394, mezi nimi i lékař a sestra z Bulovky

K úternímu podvečeru bylo v České republice podchyceno již 1 394 lidí s nákazou COVID-19. Jsou mezi nimi například i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Boleslav hlídá ubytovny, obává se znuděných dělníků bez práce a manželek

Mladá Boleslav posiluje bezpečnost v ulicích kvůli cizincům, kteří po zastavení výroby v automobilce Škoda a dalších...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Radní vybrali projektanta terminálu Smíchov, projekt vyjde na 142 milionů

Rada hlavního města Prahy schválila výběr generálního projektanta terminálu Smíchov. Projekt za 141,6 milionu korun...

V zahradnictvích teď vedou bylinky i jiné plodiny k jídlu, zákazníků ubylo

Venkovní provozovny, které nabízejí sazenice, fungují. Zákazníků jim ale citelně ubylo. A to přesto, že zahradnictví...

OBRAZEM: Ochlazení v Praze vymetlo oblohu. Byly vidět i zasněžené Krkonoše

Zatímco o víkendu jsme si užívali krásného jarního počasí, po neděli do Česka přišlo ochlazení, které na některých...

Karanténě se museli přizpůsobit popeláři, instalatéři či opraváři osvětlení

Velká část firem zavedla pro zaměstnance práci z domova, továrny přerušily výrobu, restaurace zavřely. Páteří...

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Influencer olizoval toaletu v rámci koronavirové výzvy. Nyní má COVID-19

V době šíření koronaviru obletěla svět sociálních médií nesmyslná výzva, která vybízí k tomu, aby lidé olízli sedátko...