Komentovaná prohlídka Velkého strahovského stadionu (3.7.2021)

Komentovaná prohlídka Velkého strahovského stadionu (3.7.2021) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Padl už i velitelský můstek. Strahovskému stadionu je 95 let

  • 8
Jedinou možností, kdy může veřejnost navštívit útroby Strahovského stadionu včetně jeho prezidentského salonku, jsou architektonické prohlídky pořádané organizací Open House Praha. Jedna z nich, na kterou přišlo asi dvacet zájemců, se uskutečnila v sobotu.

„Technický stav není zcela ideální a upozorňuji, že vstup je na vlastní nebezpečí. Doporučuji, abyste se dívali, kam šlapete,“ uvedla průvodkyně Martina Dvořáková na začátku prohlídky areálu, který má už svá nejlepší léta za sebou.

Strahovskému stadionu je 95 let, byl původně určen pro pořádání Všesokolských sletů. Volné prostranství je v pronájmu Sparty a prostory v chátrajících tribunách využívá řada nájemců.

Komentovaná prohlídka Velkého strahovského stadionu (3.7.2021)

Podle historiků architektury je nejcennější západní prvorepubliková tribuna. Téměř po celou dobu existence byl areál různě dostavován. Velká část stadionu, který je nyní v majetku magistrátu, pochází ze 70. let minulého století.

Velitelský můstek musel pryč

Prvním zastavením sobotní prohlídky byla západní tribuna z dvacátých let, ani ta ale kvůli pozdějším úpravám neodpovídá původnímu vzhledu. Nejvíce podle Dvořákové chátrají jižní a severní tribuna.

Při dřívějších prohlídkách stadionu měli návštěvníci možnost vystoupat také na velitelský můstek. Už se tam ale nikdo nepodívá.

„Velitelský můstek byl o patro výš, než se nyní nacházíme, tedy nad prezidentským salonkem. Omlouvám se, ale není to dlouho, co musel být velitelský můstek kvůli špatnému stavu zbourán,“ uvedla Dvořáková s tím, že návštěva můstku bývala při exkurzích na stadion nejvíce problematickým místem.

10. října 2020

„Mívali jsme obavy, aby se tam nikomu nic nestalo, protože přístup byl složitý a báli jsme se, aby si tam někdo nezlomil nohu,“ vysvětlila průvodkyně. Můstek svou velikostí odpovídal malé stavební buňce a měl prosklenou přední část. Na jeho místě zbylo jen několik sloupků.

Open House Praha 2021

  • Další příležitostí k návštěvě Strahovského stadionu bude festival Open House Praha 2021, který se uskuteční od 2. do 8. 8. Festival zpřístupní 80 běžně nepřístupných budov a prostorů.
  • Motto festivalu zní „Architektura pro všechny“. Prohlídky jsou určené široké veřejnosti včetně rodin s dětmi a osob se zrakovým a sluchovým postižením. Vstup do všech otevřených budov je zdarma bez nutnosti registrace.
  • „Připravujeme jednu speciální festivalovou doprovodnou akci, která se věnuje tématu chátrajících objektů,“ zve na mluvčí Open House Praha Michaela Pánková. Více na openhousepraha.cz.

I když zcela nezmizela, jinou podobu má také Brána borců ve východní tribuně, kterou kdysi na stadion mířili tisíce cvičenců. V minulosti byla lemována dvojicí obřích sousoší, která musela ustoupit budování východní tribuny. Původně kromě západní tribuny sloužily pro výhled diváků pouze sypané valy.

„Brána borců bývala hlavním vstupem na Strahovský stadion i vstupem pro všechny cvičící, ti odcházeli jihozápadním a severozápadním směrem, cvičenci se tak nemísili a všechno mohlo probíhat plynule. Na volném prostranství bylo 14 tisíc značek pro jednotlivce, kteří mohli v jednu chvíli cvičit,“ upřesnila průvodkyně.

Všesokolské slety i jejich komunistická verze ve formě spartakiád bývaly několikadenními akcemi.

Dvě věže sloužily na stadionu jako místo pro fotografování, ozvučení a také jako výhled.

Strahov byl dříve spíše synonymem pro stejnojmenný klášter. V místě stadionu se historicky těžila opuka s pískovcem, tedy materiál hojně využívaný během výstavby historického centra města. Bývalo tu také popraviště či rasovna.