Placht pobývá střídavě v Praze a v Peru. V ateliéru u města Pucallpa vlastními barvami zobrazuje džungli, domorodé duchovní tradice a také civilizační tlak, jemuž čelí prales. Absolvent pražské Akademie výtvarných umění v Peru tvoří 30 let, ovlivnilo ho setkání s peruánským umělcem a šamanem Pavlem Amaringem v 90. letech 20. století.
„Příroda mě sama vede. Nejde o pouhé zachycení viděného světa, ale o propojení s energií džungle, která sama diktuje podobu mých děl,“ řekl malíř. V Peru se také sblížil s místním indiánským kmenem a přivezl výšivky jeho členek.
Někdy nazývaný jako malíř džungle
Amazonie je pro Plachta „myšlenkový prostor, který nás učí vnímat vztahy mezi přírodou, člověkem a duchem pralesa“. Rozměrná plátna v Obecním domě ukazují, jak ztvárnil cesty džunglí, mytologii stromů i duchy pralesa.
Placht někdy nazývaný jako malíř džungle využívá přírodní pigmenty, které sám získává z rostlin či z kůry stromů, kombinuje je s olejovými barvami, akryly. Dosahuje specifické barevnosti, podle kurátora Andrea Louise Ballardiniho malováním holýma rukama prohlubuje vztah s přírodou.
O život mi v džungli nešlo. Nebo o tom nevím, vypráví malíř Otto Placht |
„V těchto rozměrných pracích, které na sebe navazují jako liány, převažují hnědé, růžové, fialové a oranžové přírodní tóny barev,“ popsal Ballardini.
Výstavu podpořilo peruánské velvyslanectví, také kvůli snahám chránit amazonský prales a přírodní rozmanitost. „Placht nás ve svých dílech upozorňuje na potřebu ochrany Amazonie,“ řekl při vernisáži velvyslanec Bardales, rodák z Pucallpy. Placht vystudoval Akademii výtvarných umění v 80. letech, věnoval se monumentální tvorbě a takzvané divoké malbě.