Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. září 2023 Matouš

Průměrná velikost pražských bytů se zmenšuje, ceny zůstávají rekordní

  7:16
Dražší, menší, ale kvalitnější. I tak se v posledních dvou desítkách let proměnila bytová výstavba v české metropoli, kde za stejnou dobu vzniklo přes sto tisíc bytů. Poptávka však stále převyšuje nabídku, a proto se lidé často spokojí i s lokalitou, nad kterou původně neuvažovali. Pořád také platí, že náklady na bydlení v Praze jsou nejvyšší v zemi.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MAFRA

„Náklady na bydlení pro domácnost jsou v metropoli nejvyšší ze všech krajů České republiky,“ plyne z aktuální studie, nazvané Bytová výstavba v hlavního města Praze v dlouhodobém vývoji, kterou za léta 2001 až 2020 zpracoval Český statistický úřad (ČSÚ). Závěry studie potvrzují také zkušeností realitních expertů.

Reality.iDNES.cz - nabídka nemovitostí

Přes tři tisíce bytů rozestavěli developeři v hlavní městě během letošního 3. čtvrtletí. V porovnání se shodným obdobím roku 2020 jde o značný nárůst o více než 345 procent.

Zatímco ve 3. čtvrtletí roku 2020 se orientační hodnota na jedno stavební povolení pohybovala okolo osmi milionů korun, ve 3. čtvrtletí roku 2021 šlo o 87 milionů korun. 

„Jedním z důvodů tohoto oživení může být snaha stavebníků budovat po dlouhém období lockdownů a nejistoty. Navíc ve 3. čtvrtletí 2020 bylo zahájeno rekordně málo bytů a srovnávací základna byla výjimečně nízká,“ vysvětlil Tomáš Slavíček z Oddělení informačních služeb pražské krajské zprávy ČSÚ.

Během dvou desítek let od roku 2001 vzniklo v hlavním městě přes 108 tisíc bytů. Nejvíce se jich staví zpravidla na severovýchodě a západě hlavního města. Stavaři zahájili budování 3,15 bytu na tisíc obyvatel. To Prahu řadí na čtvrté místo mezi kraji.

Nabídku a zájem klientů ve zmíněném období provází řada změn. „Asi tou nejzásadnější, kromě růstu cen, je postupné snižování výměry nových bytů. Jestliže měl před 20 lety byt 2+1 v průměru 60 až 65 m2, nyní je to 50 až 55 m2. Existují projekty, kde je to dokonce ještě méně,“ uvedl Michal Pich, realitní expert. 

Bytová krize požírá většinu společnosti. Stavět nestačí, shodují se experti

Během let se mění také požadavky klientů. Zejména mladší zájemci nyní preferují dobrou dopravní dostupnost do centra města, vysokorychlostní připojení k internetu a vyšší kvalitu služeb v okolí konkrétní nemovitosti.

Jak se staví v Praze?

  • Dokončeno v letech 2001 až 2020 – V tuto dobu vzniklo 108 633 bytů. Průměrně ročně bylo v letech 2001 až 2020 zahájeno 3,15 bytu na tisíc obyvatel. 
  • Nejvíce bytů v průběhu zmíněného období postavili stavbaři v roce 2016, a to 6,1 tisíce bytů. Naopak nejméně v roce 2013, 3,8 tisíce. 
  • Průměrné investiční náklady na jeden byt v rodinném domě dosáhly 5,5 milionu Kč a na jeden byt v bytovém domě 2,5 milionu Kč. 
  • Průměrná doba výstavby v letech 2011 až 2020 byla v případě rodinných domů delší, tři roky, v porovnání s 2,4 roku v případě bytových domů. 
  • Průměrná obytná plocha bytu v nových rodinných domech postavených na území Prahy dosáhla 116 m2, obytná plocha bytů v bytových domech byla 54 m2. 
  • Růst ceny – U rodinných domů vzrostly mezi roky 2011 a 2019 přibližně o 30 procent, ceny bytů o 55 procent. Náklady na bydlení pro domácnost jsou v Praze nejvyšší v ČR.

„Bohužel, stejně jako před 20 lety, i nyní platí, že se staví stále nedostatečný počet nových bytů. Zde shledáváme největší úskalí v dlouhých povolovacích procesech,“ shodují se realitní odborníci. Dobrou zprávou podle nich ale je, že jde kvalita developerských projektů nahoru.

Kde budeme mít home office?

Pandemická doba se dotkla i požadavků zájemců o nové byty.

„Kvůli práci formou home office je často požadováno v nových bytech takzvané místo navíc. Prostor, ve kterém si může majitel bytu udělat malou kancelář, aniž musí mít počítač a veškeré příslušenství v obývacím pokoji či v ložnici,“ vysvětlil Pich.

S největší intenzitou se podle rozboru statistiků stavělo v okrajových čtvrtích Prahy.

„Nová bytová výstavba je v rámci městských částí rozmístěna nerovnoměrně – soustředila se zejména do severovýchodní části města – do Prahy 9, 8 a 18. A dále na západě do Prahy 5,“ shrnují autoři zmíněné analýzy. Vzhledem k omezené dostupnosti bydlení v Praze, což je dáno prostorovými omezeními i vysokými cenami nemovitostí, dochází stále k rozšiřování bytové výstavby za hranice velkoměsta. 

„Přesun těžiště bytové výstavby do Středočeského kraje dokumentuje skutečnost, že po roce 1995 bylo každoročně zahájeno více bytů ve Středočeském kraji než v Praze,“ sdělil Pavel Hájek z ČSÚ. 

Nejde však již pouze o okresy Praha-východ a západ. Lidé hledají střechu nad hlavou na Berounsku, Mělnicku a v dalších vzdálenějších lokalitách. „Poptávka po nových bytech je vysoká. Kupující jsou mnohdy rádi, když se jim podaří rezervovat vybraný byt, aniž řeší, jestli se nachází přesně v lokalitě, kterou si vyhlédli,“ komentoval situaci Michal Pich.

Platby k nezkrocení

Náklady na bydlení pro domácnost jsou v Praze nejvyšší v zemi. Poměr nákladů k finančním příjmům domácností však v průběhu deseti let zůstává podle ČSÚ přibližně stejný. Největší položku nákladů na bydlení tvoří nájem, na který pražské domácnosti vydají zhruba 35 procent příjmů. Asi pětinu příjmů vydají domácnosti na platby za elektřinu.

Málo bytů = vyšší cena? Mediální příběh, který se hodí developerům, říká sociolog

Pomoci bytové situaci by do budoucna mohla výstavba v režii Pražské developerské společnosti.

„Město má dostatek pozemků, na kterých může projekty připravovat, a z našeho pohledu nemusíme čekat na žádnou další legislativu v oblasti bydlení,“ sdělil k tomu Petr Hlaváček, náměstek primátora hlavního města Prahy pro oblast územního rozvoje. Vedení města nedávno odsouhlasilo šest investičních akcí společnosti, jedná se o bytové domy a také mateřskou školku.

Autor:

Bartošek: Babiš je hybridní hrozba a Okamura mluví jako z fašistické kuchařky

  • Nejčtenější

Autobus, který jezdí bez řidiče, je v Praze. Ozkoušet ho může každý

Na pražském Výstavišti jezdí autonomní minibus. Svézt se může zdarma i veřejnost. Během testovacího provozu je ve voze...

Vary na úvod extraligy zničily Vítkovice. Sparta, Hradec i Pardubice uspěly

Hokejová extraliga se opět rozjela naplno. Z šesti pátečních zápasů asi nejvíce zaujal krach posledního semifinalisty z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie pátrá po totožnosti zemřelé, kterou nikdo nehledá. Nepomohla ani DNA

Policie žádá veřejnost o pomoc při pátrání po totožnosti ženy, která byla v červenci nalezena v bezvědomí na ulici v...

Všem bude chybět jeho hnací motor, oplakává obec tragicky zesnulého starostu

Ztráta chlapa s velkým srdcem, plným lásky a obětavosti. Obyvatelé Zaječova truchlí za starostu obce Vladimíra Havlíka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praha ruší cedule, které navádějí zákazníky. Podnikatelům bude značení chybět

Kam teď zahnout? Otázka všech motoristů, ale i chodců, kteří mají namířeno na místo v hlavním městě, kam ještě předtím...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Čtyři kraje spustí společný systém veřejné dopravy, zlepší dopravní obslužnost

Středočeský kraj společně s Karlovarským, Plzeňským a Ústeckým krajem spustí společný systém veřejné dopravy. Zlepší...

Na nákupy už jen hodinu. Obchodní centra zkracují dobu parkování zdarma

Parkování zadarmo navíc s bonusem ukrytí auta před kroupami nebo sněhem. Tak mohli dříve využívat řidiči některá...

Lékaři z Bulovky varují, že přestanou brát přesčasy. Nelíbí se jim výměna šéfa

Většina anesteziologů pražské Fakultní nemocnice Bulovka odmítá sloužit přesčasy. Informovali proto okolní nemocnice,...

Dejvický Kulaťák se dostaví podle návrhu českého a nizozemského studia

Autorem vítězného návrhu na dostavbu takzvaného čtvrtého kvadrantu Vítězného náměstí v Praze 6 jsou nizozemské studio...

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Helena Vondráčková si po pádu zlomila žebro. Léčit se bude doma

Helena Vondráčková (76) musela přeložit páteční koncert v Havlíčkově Brodě. Jak informoval její manžel Martin Michal...

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

Květovaná sukně, košile a na ní pletená vestička s divokým vzorem. Ještě donedávna jsme podobné kreace vídali maximálně...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...