Skoro pětina vysokoškoláků má zkušenosti se sexuálním obtěžováním. Ilustrační snímek

Skoro pětina vysokoškoláků má zkušenosti se sexuálním obtěžováním. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vědci odhalili, že pětina vysokoškoláků má zkušenost s „harašením“

  • 3
Více než čtyři sta studentů jedné z pražských fakult zažilo obtěžování od vyučujících. Ukázal to výzkum Sociologického ústavu Akademie věd, kterého se zúčastnilo sedm stovek studentů jediné fakulty. Dvanáct z nich navíc uvedlo, že se s nimi vyučující snažili navázat intimní vztah.

Skoro pětina vysokoškoláků má zkušenost s nevítanou sexuální pozorností, kterou jim kantoři či kantorky projevovali. Desetina mladých lidí se dokonce setkala se sexuálním nátlakem. Průzkum vychází z informací od sedmi set posluchačů univerzity. "Pokud naše zjištění porovnáme s výsledky zahraničních studií, ukazuje se, že jsou do velké míry srovnatelné," uvedla socioložka Marta Vohlídalová.

Podle ní to ukazuje, že české prostředí není natolik specifické, jak by se mohli někteří domnívat. Také podotkla, že výzkum se uskutečnil na jedné fakultě, není tedy z tohoto důvodu reprezentativní.

Studující podle analýzy obtěžování kvůli pohlaví popisují jako běžnou součást výuky.

"Na fakultě, kde jsem studovala, je vyučující, o kterém se už dlouho ví, že jeho chování není zrovna příkladné. Kvůli tomu nesmí zkoušet sám. Vždy musí být v učebně další vyučující, aby se studentky necítily špatně," popisuje zkušenost studentka jedné z pražských vysokých škol Michaela Kleinová. Mezi "speciality" vysokoškolského kantora patří prý hlavně dotěrné zírání a poznámky.

Obtěžováni mohou být ale i vyučující

Sociologové se při svém výzkumu studentů ptali také na nemístné komentáře, poznámky nebo nemravné vtipy. "Jednoznačně nejvíc zkušeností mají studenti se zesměšňujícími poznámkami o mužích a ženách, vzhledu, schopnostech a vlohách k určitým povoláním," uvedla Vohlídalová.

V bezpečí před sexuálním nátlakem nejsou ani sami vyučující. Snahu některých studentů vyměnit intimní kontakt za lepší známku potvrdil například Jiří Trojan, který vyučuje na ČVUT na fakultě stavební a architektury.

"Zažil jsem studentku, která byla patrně ochotná udělat pro lepší známku cokoliv. Před zásadní zkouškou se dalo pozorovat vyzývavější oblékání i chování. Je na kantorech, jak se s tím srovnají. Nevhodně se umí chovat jak vyučující, tak i studenti," říká Trojan.