Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

Nový nástroj bude jako vlaštovčí hnízdo, líčí varhaník Univerzity Karlovy

  7:05
Neobejde se bez něj žádná slavnostní událost na Univerzitě Karlově. Varhaník Jan Kalfus zvládá nejen zastávat místo učitele na Pražské konzervatoři, ale také doprovází ceremonie konající se v Karolinu. „Je to výzva. Vždycky jsem se snažil, aby na hudební doprovod mohla být Univerzita Karlova hrdá,“ říká varhaník.

Jan Kalfus u univerzitních varhan, které se skrývají mimo aulu staroslavného Karolina. Ty nové, které se budou stavět v příštím roce, budou už přímo v aule. | foto: archiv Jana Kalfuse

Kalfus se zasadil o to, že Velkou aulu v Karolinu ozvučí nové varhany. Ty nahradí dosavadní nástroj z­ roku 1968, který již dosluhuje. Nový hudební nástroj vyrobí německá firma Orgelbau Vleugels a­ univerzita za něj zaplatí 18 milionů korun. Pokud všechno půjde podle plánu, jeho píšťaly v Karolinu zazní již příští rok.

Jaké jsou povinnosti „dvorního“ varhaníka Univerzity Karlovy?
Teď jste mě dostala do takové choulostivé situace, protože zaměstnancem univerzity nejsem. Nejsem ani absolventem, ale k univerzitě a k jejímu prostředí mám velký vztah. V­ podstatě tam působím už pětadvacet let. Hraji při promocích, imatrikulacích i slavnostních zasedáních nebo třeba při předávání funkcí a inauguraci nového rektora. To všechno jsou situace, kdy je potřeba, aby varhany zněly. K­ tomu se ještě občas naskytnou nějaké koncerty. 

Varhany v kostelích se od sebe liší, v kraji jsou historické i nové

Velká aula v Karolinu bude i­ díky vám příští rok osazena novými varhany. Usiloval jste o ­ně dlouho?
Ano, a pořád jsem narážel na názory jako: „Staré varhany nám stačí.“ Nebo: „Ale vždyť to je dobrý.“ Popravdě řečeno, až když nastoupil profesor Zima na rektorát, tak se celá věc dala do pohybu. Je mým přáním, aby během funkčního období profesora Zimy byly varhany postavené a zazněly. Už na to máme jen rok a ­půl.

Proč bylo podle vás nutné pořídit do auly nový nástroj?
Současné varhany mají již teď takové nedostatky, že je nejvyšší čas postavit nové. Zaprvé, podle mého názoru je současná pozice nástroje nevhodná. Aby varhany zněly v­ aule, tak v ní také musí být umístěny. Ne ve vedlejším prostoru, jako je to teď. A samozřejmě je to také otázka kvality, materiálu a výrobních postupů. Dnes se staví mnohem lepší nástroje. Zpracování z minulého století je překonané.

Současné varhany tedy nejsou umístěny přímo v aule?
Ano. Když teď člověk navštíví aulu Karolina, tak uprostřed balkonu vidí varhany. Ale to je pouze atrapa, která nehraje. Teprve asi dva metry za ní je posazen současný nástroj. Koncepce budoucích varhan vypadá tak, že větší část píšťal je předsunuta před balkon do auly. Nástroj má být jakoby přilepen na zeď, jako vlaštovčí hnízdo. 

Jak vlastně bude vypadat instalace nových varhan?
Firma varhany vyrobí a sestaví v dílně, aby zjistila, jestli všechno souhlasí. Pak je výrobci rozeberou a ­přivezou do Karolina, kde je znovu postaví jako lego. Čistě stavba varhan nebude velmi časově náročná, potrvá nějaké tři neděle. Ale pak nastane velice obtížné období, protože varhany je třeba takzvaně intonovat neboli přizpůsobit prostoru, ve kterém se nacházejí. To zabere šest týdnů. Firma možná bude muset pracovat přes noc nebo víkendy, protože není možné aulu na šest týdnů zavřít. Budeme nuceni se trefovat do určitých mezer, kdy se tady nic nekoná. 

Jan Kalfus - dvorní varhaník Univerzity Karlovy

Zní to docela složitě...
Tohle je skutečně velký problém, ale já věřím, že se nám ho již podařilo nějak zvládnout. Už jsme naplánovali, že se první týden v květnu příštího roku budou demontovat současné varhany a pak přijdou na řadu stavební úpravy. Začátkem srpna už přivezou z Německa nový nástroj. Problém je, že kvůli koronaviru byla spousta akcí v Karolinu zrušena nebo přesunuta na další rok. Najít termíny, kdy firma bude moct pracovat, je velmi náročné. Aula je v podstatě zaplněná až do konce roku 2021. Takže se budeme muset trefovat do mezer.

V rozhovoru pro Univerzitu Karlovu jste se před pár lety zmínil, že v případě nového nástroje uvažujete o dvou hracích stolech. Vyšlo to?
Přesně tak, nový nástroj je specifický tím, že bude mít dva hrací stoly. První bude stát v blízkosti samotných varhan a druhý má být mobilní. Ten se bude využívat třeba při koncertech v aule. V Karolinu byl vždycky problém s tím, že když se hrál varhanní koncert, tak publikum vůbec nevidělo interpreta. Vznikala proto divná situace, kdy lidé umělce vlastně poslouchali z­ dálky. Setkal jsem se i s otázkami, jestli je hudba z CD, zda vůbec někdo na varhany hraje. Představení je vždycky zajímavější, když interpreta vidíte. Taky nejdete na koncert, aby vám houslista hrál odněkud z vedlejší místnosti. Chcete ho vidět. 

Takže už nebudete při hraní neviditelný? Těšíte se, že uvidíte publikum?
Kontakt s posluchači je vždycky příjemný, takže se na něj těším. Ze současné situace, kdy jsem tu sám a posluchači mě nevidí, se moc neraduji. 

V rozhovoru pro univerzitu jste také zmínil, že na obrazovkách pečlivě sledujete dění dole v ­aule a reagujete na ně hudbou. Je těžké takhle improvizovat?
Mám dlouholetou praxi a už si s tím dokážu poradit. Ale je pravda, že většinou musím dělat dvě činnosti. Zaprvé sledovat co se děje dole v­ aule, třeba při promocích nebo imatrikulacích. Tomu pak přizpůsobuji své hraní. Nemůžu si hrát, jak chci, a nechat tam třeba pana rektora pět minut stát a čekat, až si dohraju svoji skladbičku. 

Stalo se vám v­ Karolinu někdy něco neočekávaného?
Třeba loni – a ten zážitek byl tak intenzivní, že si ho dodnes pamatuji a rád na to vzpomínám. Měla promoci 3. lékařská fakulta. Děkan fakulty v projevu k absolventům zmínil, že je to padesát let, co Američani přistáli na Měsíci. Mluvil o tom, že si Neil Armstrong nechal do skafandru pouštět hudbu Antonína Dvořáka, konkrétně nahrávku Novosvětské. Když jsem to slyšel, tak mě napadlo: „Co jinýho zahrát než právě Novosvětskou?“ Projev jsem tou skladbou doplnil a vzbudilo to nadšení. Vypadalo to, jako když jsme to dopředu plánovali, ale byla to naprosto spontánní akce.

Jan Kalfus - dvorní varhaník Univerzity Karlovy

Slyšela jsem, že jste si i­ měřil vzdálenost a čas v aule, aby kroky účastníků ceremonie vyšly do hudby...
To bylo na inauguraci rektora. Při hodně slavnostních událostech se mnou hrají ještě pozounéři. Kdybych sám improvizoval, tak asi by nebyl problém se přizpůsobit tomu, jak rektor půjde. Ale protože se jednalo o skupinu asi deseti muzikantů, tak to nešlo. Chtěl jsem mít jasno, jak by ta skladba měla být dlouhá, proto jsem si předtím prošel rektorovu trasu. Pak jsem pro žestě a varhany napsal krátké fanfáry, aby to přesně na čas vyšlo. Je to pro mě i taková výzva. Vždycky jsem se snažil, aby hudba byla na stejné úrovni jako řeč, která je slyšet z úst rektora a děkanů, a nebyla slabším článkem slavnostní akce.

Jste velice pečlivý.
Snažím se. Přiznám se, že mi záleží i na tom, aby lidé neodcházeli z ­auly s pocitem: „Kdo to tam hraje? Bylo to hrozné.“ Aby Univerzita Karlova mohla být hrdá, že doprovod je dobrý.

Jeden sen – nové varhany – se vám nejspíše splní. Máte nějaké nové cíle?
Já se přiznám, že celá ta záležitost je strašně náročná, že zatím takhle nepřemýšlím. Neustále musím něco řešit s tou německou firmou. Jsou to kolikrát věci relativně banální, třeba jak dostat určité díly do varhanního patra, jelikož některé z­ nich váží třeba tři sta kilo. 

Autor:

Protilátky bych uznával, ale s omezenou platností, říká imunolog Stříž

  • Nejčtenější

Slavia - Feyenoord 2:2, domácí rozesmutnil gól v nastavení, o postup příště

Vítězství měli na dosah. Ještě chvíli před koncem vyhlavičkoval Bah balon za stavu 2:1 z brankové čáry, za chvíli ale...

Rozbouření nizozemští fanoušci prošli Prahou, policie jich několik zadržela

Stovky nizozemských fanoušků vyrazily odpoledne na pochod ze Staroměstského náměstí ke stadionu Eden ve Vršovicích, kde...

Konvoj a vrtulníky převezly z přetíženého Brna covidové pacienty do Prahy

Záchranáři během dopoledne převezli necelé dvě desítky covidových pacientů z brněnských fakultních nemocnic do několika...

Při pokusu "zamávat" pilot zahynul, letadlo v zahradě trefilo židli s mužem

Za loňským pádem malého letadla do zahrady domu na Mladoboleslavsku byla chyba pilota. Muž, který v obci Bukovno také...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patří k plotně, nelíbí se mi to. Hráči Příbrami komentovali ženský fotbal

Hráči druholigové Příbrami v rámci videorubriky Anketa v kabině tentokrát čelili otázce, co si myslí o ženském fotbalu....

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

„Neministr“ Michalik měl přijít i o post náměstka, návrh ANO však neprošel

Opoziční hnutí ANO ve Středočeském kraji požadovalo odvolání Věslava Michalika z funkce hejtmančina náměstka pro...

Pandemie zastavila v Příbrami stavební projekty, chybějí i pracovní místa

Rekonstrukce akvaparku, vysoutěžení zhotovitele parkovacího domu a revitalizace okolí Čekalíkovského rybníka. To jsou...

Za nehodu vlaků u Českého Brodu mohly zdravotní problémy strojvedoucího

Příčinou tragické srážky vlaků loni v červenci u Českého Brodu byly zdravotní problémy strojvedoucího Českých drah,...

Chatu spisovatele Hrabala v Kersku koupí kraj za necelých 10 milionů

Středočeský kraj koupí chatu Bohumila Hrabala v Kersku za 9,9 milionu korun, odsouhlasili zastupitelé. Spisovatel tam...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...