VIDEO: Vánočního stromku ze Staroměstského náměstí se ujmou truhláři z Brna

  • 0
Adventní trhy na Staroměstském náměstí skončily v pondělí, ve čtvrtek ráno odinstalovali organizátoři i vánoční strom. Dvaadvacet metrů vysoký smrk ze Semil nyní poputuje do dílny, kde z něj umělci z Brna již podruhé vyrobí nábytek.

Zatímco větve poputují do pražské zoologické zahrady, kde poslouží jako krmivo pro tamní zvířata, z dřeva vzniknou originální stoly.

Fotogalerie

„Kluci truhláři přišli s konceptem zpracovat strom republiky, což byl ten loňský, i ten letošní,“ vysvětlil výtvarný umělec Marek Číhal, který se skupinou řemeslníků spolupracuje.

Ti si ho přizvali jako umělce, který má nábytku dodat uměleckou hodnotu. „Bavili jsme se o nějakých kresbách, které by v sobě obsahovaly legendu těch jednotlivých stromů,“ dodal.

Stejně jako vloni věnuje truhlářská dílna polovinu výtěžku z prodeje na dobrou věc. Peníze půjdou na výsadbu nových vzrostlých stromů.

Staroměstské náměstí strom zdobil od konce listopadu. Pocházel ze soukromé zahrady v Semilech. Rostl tam 56 let, organizátorům ho majitelka darovala. Svými rozměry začal totiž ohrožovat přilehlou zástavbu. Společnost Taiko, která trhy organizuje, ho vybrala z dvaačtyřiceti tipů, které zaslala veřejnost.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.